Sposób na stres masz w zasięgu ręki

sposob-na-stres

Stres to stały element naszego życia. Niestety nie sposób go wyeliminować. Jednym ze sposobów na jego zredukowanie może być… uprawianie sportu. Regularny trening oprócz przyjemności i dobrej zabawy pozwoli obrócić negatywne skutki stresu w konstruktywne działanie.

Co sprawia nam przyjemność?

Przy wyborze aktywności ważne jest, aby nie robić czegoś wbrew sobie. Najważniejsze to odłożyć na bok wymówki i po prostu zacząć.

– Warto wypróbować różne formy ćwiczeń i wybrać takie, które najbardziej nam odpowiadają. To zwiększy szansę na to, że będziemy je wykonywać regularnie. W dzisiejszych czasach łatwo przebierać w przeróżnych rodzajach dyscyplin i zajęć sportowych i dopasować je do swoich potrzeb – podpowiada Ewa Jarczewska Gerc, psycholog motywacji.

Dobierz aktywność fizyczną do samopoczucia

Początki aktywności fizycznej mogą być trudne, jednak z czasem będą widoczne rezultaty regularnych ćwiczeń, a to przyniesie mnóstwo satysfakcji.

– Nie trzeba ograniczać się do jednego sportu. Można spróbować różnych aktywności np. wspinaczki, gry w tenisa czy kick-boxingu. Jeżeli danego dnia czujemy więcej negatywnych emocji i stresu, wybierzmy aktywność, która pozwoli sobie z nimi lepiej poradzić – radzi Jacek Małkiewicz, trener personalny.

INNE: I znowu winny ten stres

Poznać swoje oczekiwania

Wybór aktywności fizycznej wiąże się też z tym, czego tak naprawdę oczekujemy. Czy mamy jakiś dodatkowy cel – np. zrzucenie zbędnych kilogramów, nabranie masy mięśniowej, poprawę kondycji? Czy po prostu potrzebujemy rozrywki, odskoczni od obowiązków? Jeżeli potrzebujemy profesjonalnego planu treningowego, warto udać się po pomoc do doświadczonego trenera/instruktora. Ważne jest, aby nie nastawiać się na zbyt szybkie rezultaty i nie dopuścić do tego, aby brak efektów wzbudzał negatywne emocje. Lepiej być cierpliwym, zauważać małe, ale pozytywne zmiany, a przede wszystkim szukać przyjemności w samym wykonywaniu aktywności.

Skuteczne antidotum na stres

Każdy rodzaj wysiłku może wpływać pozytywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne. Pozwala spożytkować nagromadzoną w ciele energię.

– Nadmiar napięcia, negatywnych emocji i pobudzenia może zostać w ten sposób przekierowany na działanie, które nie zrobi nikomu krzywdy (ani nam, ani naszym bliskim) – dodaje dr Gerc. Ważne jest też to, aby na sport spojrzeć nie tylko jako na sposób poprawienia kondycji czy wyglądu. Sport również łączy ludzi, uczy „zdrowej” rywalizacji oraz działania w drużynie, a to wszystko może się obrócić na korzyści w naszym codziennym życiu.

INNE: Będę ćwiczyć! Jak wytrwać?

Najważniejszym aspektem codziennej, choćby niewielkiej aktywności jest to, że ruszając się, zyskujemy szereg korzyści. Ruch zaczyna nam sprawiać przyjemność, zauważamy zmiany w naszym ciele i umyśle, stajemy się zadowoleni z naszych postępów, stawiamy sobie nowe wyzwania treningowe i stajemy się Stresozaradni. Mamy więcej spraw pod kontrolą, a niektóre negatywne skutki stresu udaje nam się obrócić w konstruktywne działanie.

Ocen: 0
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany