Specjalistyczne badanie rezonansem magnetycznym – czy warto się bać?

badanie rezonansem magnetycznymRezonans magnetyczny to jedna z najbardziej skutecznych metod rozpoznawania i lokalizacji wielu schorzeń dotykających układ naczyniowy w organizmie człowieka. Omawiane badanie w stosunkowo szybki i nieskomplikowany sposób pozwala na postawienie prawidłowej diagnozy.

Jednym z najczęściej wykrywanych za pomocą angio magnetycznego rezonansu stanów chorobowych jest natomiast tętniak głowy. Mimo iż wspomniane badanie określane jest jako jedna z najskuteczniejszych metod diagnostyki obrazowej, to jednak nadal wiele osób obawia się jego przebiegu i ewentualnych konsekwencji. Jeśli jesteś jedną z nich i pragniesz rozwiać swoje wątpliwości, koniecznie zapoznaj się z niniejszym artykułem.

Rezonans magnetyczny to jedna z najbardziej skutecznych metod rozpoznawania i lokalizacji wielu schorzeń dotykających układ naczyniowy w organizmie człowieka. Omawiane badanie w stosunkowo szybki i nieskomplikowany sposób pozwala na postawienie prawidłowej diagnozy. Jednym z najczęściej wykrywanych za pomocą angio magnetycznego rezonansu stanów chorobowych jest natomiast tętniak głowy. Mimo iż wspomniane badanie określane jest jako jedna z najskuteczniejszych metod diagnostyki obrazowej, to jednak nadal wiele osób obawia się jego przebiegu i ewentualnych konsekwencji. Jeśli jesteś jedną z nich i pragniesz rozwiać swoje wątpliwości, koniecznie zapoznaj się z niniejszym artykułem.

Czym jest tętniak mózgu i dlaczego warto go jak najszybciej wykryć?

Tętniak głowy to poważne schorzenie układu naczyniowego. Do jego najczęstszych przyczyn należy wystąpienie wrodzonej wady, powodującej osłabienie i uwypuklenie tętnicy żylnej. Tętniak wewnątrzczaszkowy wymaga wykonania specjalistycznej operacji w celu całkowitego wyleczenia pacjenta. W przeciwnym wypadku może on prowadzić do poważnych komplikacji, a nawet śmierci chorego.

Dlatego tak bardzo istotne jest jak najszybsze postawienie diagnozy, na co pozwoli badanie głowy rezonansem.

Formalności przed wykonaniem rezonansu magnetycznego głowy

Wiele osób rozważając ewentualność wykonania rezonansu magnetycznego obawia się poniesienia zbyt wysokich kosztów. Warto jednak wspomnieć, że omawiane badanie od 1 kwietnia 2019 roku finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. W przypadku, gdy pacjent planuje ubiegać się o refundację, konieczne będzie uzyskanie skierowania na rezonans magnetyczny głowy od lekarza. Powyższy dokument nie będzie natomiast potrzebny w przypadku wykonywania badania prywatnie, a także bez podawania pacjentowi specjalistycznych środków kontrastowych.

Przygotowanie pacjenta do rezonansu magnetycznego

Zdarza się także, że pacjenci obawiają się przystąpienia do omawianego badania z powodu powszechnie panującej-choć jednak błędnej-opinii o skomplikowanym procesie przygotowawczym, poprzedzającym rezonans magnetyczny głowy. Okazuje się jednak, że nie różni się on zbytnio od pozostałych metod diagnostyki obrazowej. Jak bowiem wskazują lekarze, najważniejszym aspektem przygotowań jest pozostawanie na czczo przez dwie ostatnie godziny poprzedzające badanie.

Dodatkowo w przypadku, gdy rezonans magnetyczny wymagać będzie podania kontrastu, pacjent powinien przyjąć co najmniej półtora litra płynów.

Powinno się to odbyć dzień wcześniej, najlepiej w ciągu dwunastu godzin. Warto także nadmienić, że rezonans Toruń obliguje badanych do ściągnięcia z siebie biżuterii, ozdób i innych przedmiotów wykonanych z metalu. Dodatkowo pacjenci powinni poinformować personel o ewentualnych ciałach obcych wszczepionych do organizmu, ponieważ mogą one zakłócać wynik przeprowadzonego badania lub nawet całkowicie wykluczać możliwość wykonania rezonansu magnetycznego głowy u danej osoby.

Rezonans Toruń – przebieg badania głowy

Wbrew powszechnie panującej opinii proces badania głowy rezonansem nie jest skomplikowany. W pierwszej kolejności przystępuje się do ewentualnego podania pacjentowi środka kontrastowego. Decyzję dotyczącą tego kroku podejmuje się na podstawie szczegółowych wyników badań krwi, określających poziom kreatyniny w organizmie osoby badanej. Kolejnym etapem jest umiejscowienie pacjenta w specjalistycznym urządzeniu skanującym mózg w celu wykrycia tętniaka głowy.

Rezonans Toruń posiada nowoczesny aparat zamknięty do wykonywania profesjonalnego badania.

Pozwala on na osiągnięcie najwyższej jakości obrazu, umożliwiającego dokonanie szybkiej i jednoznacznej diagnozy. Warto także podkreślić, że podczas wykonywania badania pacjent nie powinien się ruszać. Dzięki temu uzyskany obraz będzie klarowny i wyraźny. Pozostawanie w bezruchu nie powinno być jednak zbyt dużym problemem, bowiem rezonans magnetyczny głowy trwa zazwyczaj około 15-45 minut, a dodatkowo jest całkowicie bezbolesny i nie wymaga od pacjenta żadnego wysiłku. Ponadto cały proces badania kontroluje wykwalifikowany personel medyczny. Dzięki temu rezonans Toruń gwarantuje bezproblemowe i skuteczne przeprowadzenie badania głowy.

Ocen: 3
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany