Śmierć biurkowa? Ona istnieje

siedzący tryb pracy

Większość z nas zdaje sobie sprawę z negatywnych skutków siedzenia. Wiemy, że siedzący tryb życia nie jest dobry dla naszego zdrowia.

Jednak współczesny świat kręci się wokół posiedzenia: jeździmy samochodem, siedzimy coraz dłużej w pracy. Nic wiec dziwnego że bolą nas plecy, szyja czy puchną nam nogi – wielu lekarzy twierdzi, że jest to powolna śmierć biurkowa. Jak się jednak okazuje, problem nie jest w tym że siedzimy, tylko jak i jak długo siedzimy. Aby więc zadbać o nasz zdrowie, próbujmy wdrożyć poniższe rady:

1. Zmieniaj często pozycję

Problemem nie jest to, że siedzimy, ale to, że siedzimy ciągle w tej samej pozycji przez zbyt długi czas. Gdy to robimy, nasz organizmy przystosowuje się do obciążenia i tak się nienaturalnie układa, aby zmniejszyć przeciążenia. W konsekwencji cierpi nasz kręgosłup lędźwiowo-krzyżowy.
Rozwiązaniem tego problemu jest świadomość całej tej sytuacji. Zacznij zauważać, że siedzisz w tej samej pozycji zbyt długo. Jeśli siedzi z nogami skrzyżowanymi, spróbuj nogi wyprostować, jeśli masz tendencję do przechylania się tyłu, spróbuj usiąść na środku fotela.

2. Gdy siedzisz, zadbaj o kręgosłup lędźwiowy

Słabe mięśnie są jednym z głównych powodów bólu stawów po długim siedzeniu. Większość krzeseł nie jest ergonomicznych, czyli przyjaznych dla naszego kręgosłupa. Konstrukcja taka powoduje, że miednica jest schowana. To z kolei sprawia, że siedzimy z głową pochyloną za bardzo do przodu. Nic więc dziwnego, ze boli nas wtedy szyja i dolna część pleców.

Można temu w prosty sposób zaradzić. Zroluj ręcznik i połóż go w okolicach kręgosłupa lędźwiowego. Stopy powinny w całości dotykać podłoża.

3. Zrób przerwę dla swojego ciała i oczu

Ani oczy ani całe ciało nie lubi, gdy jesteś wpatrzony w mocno oświetlony monitor. Co 30 minut zrób sobie przerwę od patrzenia w ekran, spójrz gdzieś daleko, za komputer. Jeszcze lepiej, korzystając z tej przerwy, rozciągnij się lub idź na pięciominutowy spacer. To nie jest dużo, ale te małe przerwy aktywności sumują się w ciągu dnia.

4. Wyjdź na zewnątrz

Jeśli masz taką możliwość spróbuj jedną z przerw wykorzystać na spacer na zewnątrz. Badaniach sugerują, że takie postępowanie powoduje mniej stanów lękowych oraz depresyjnych. Jeśli twoja praca nie pozwala na to, można otworzyć okno.

Nie musisz dostosowywać się od razu do wszystkich zaleceń. Wystarczy powoli wdrażać je każdego dnia. Dzięki temu twój organizm odpłaci ci się zdrowiem!

źródło: wwwmindbodygreen.com

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany