Smaki orientu – zaproś je do swojej kuchni

kuchnia

Kuchnia Wschodu na dobre zagościła w naszym kraju. Smaki orientu przygotowujemy sami we własnych domach lub korzystamy z oferty licznych restauracji. Orient to jednak bardzo szerokie pojęcie. Poszukując kulinarnych inspiracji warto sprawdzić, co oferuje kuchnia Bliskiego Wschodu.

Kuchnia orientu: pysznie i zdrowo

Coraz większa popularność kuchni orientalnej, w tym kuchni Bliskiego Wschodu, związana jest między innymi z poszukiwaniem inspiracji przez osoby chcące zdrowiej się odżywiać lub rezygnujące z jedzenia na przykład mięsa. Otwartość na nowe smaki umożliwia wprowadzenie niektórych na stałe do naszego codziennego jadłospisu, a tym samym urozmaicanie go. Jednym z produktów, który był z początku mało znany, a dzisiaj podbija serca wielu Polaków jest  hummus, czyli pasta z cieciorki. To właśnie zamiłowanie do warzyw sprawia, że kuchnia Bliskiego Wschodu jest ciekawą propozycją dla wegetarian. Nie może w niej zabraknąć także różnego rodzaju ziół i przypraw, a najbardziej popularne to: kurkuma, szafran, curry, gałka muszkatołowa, kminek, zatar czy anyż.

przyprawy

Ciecierzyca: królowa kuchni Bliskiego Wschodu

Niewątpliwą królową kuchni Bliskiego Wschodu jest ciecierzyca. Przygotowuje się z niej wspomniany hummus, a także pyszne kotleciki zwane falafele, syte zupy i aromatyczne placki. Doskonale smakuje również w sałatkach. Z jej pomocą powstają nie tylko smakowite, ale i zdrowe, bogate w cenne składniki odżywcze dania. Ciecierzyca to bowiem źródło białka, błonnika, węglowodanów, potasu, wapnia oraz magnezu. W wielu przepisach kuchni Bliskiego Wschodu pojawia się także tahina, czyli pasta sezamowa, która nadaje potrawom charakterystycznego smaku. Bardzo lubianym przez mieszkańców tego regionu warzywem jest również bakłażan, z którego przygotowuje się pastę, nazywaną baba ghannouj. Z kolei jedną z najpopularniejszych słodkości jest chałwa.

WIĘCEJ: Kuchnia śródziemnomorska zaczyna się od produktu

Kuchnia orientu: Razem smakuje lepiej

Wspólne spożywanie posiłków wnosi bardzo wiele dobrego w nasze rodzinne, pracownicze, czy przyjacielskie relacje. Niestety bardzo często o tym zapominamy, jedząc samotnie i w pośpiechu. Kultura Bliskiego Wschodu jest nastawiona na celebrowanie tego rodzaju momentów i uznaje okoliczność jedzenia za doskonałą okazję do spędzenia czasu razem z innymi. Podczas biesiadowania prowadzone są z reguły lekkie i miłe rozmowy, zachwalane są potrawy i umiejętności gospodarzy. To z pewnością zwyczaj, który warto wprowadzić do swojego domu, tak samo jak potrawy kuchni bliskowschodniej, które przypadły do gustu naszemu podniebieniu.

Gdzie szukać produktów kuchni bliskowschodniej?

Poszukując produktów charakterystycznych dla kuchni orientalnej, a szczególnie kuchni Bliskiego Wschodu, zwróćmy uwagę na kraj ich pochodzenia. Aby zachowały swój wyjątkowy smak i wysoką jakość powinny docierać do Polski z krajów, które należą do tego regionu. W sklepach internetowych znajdziemy produkty marki Jasmeen, trafiające do nas bezpośrednio z Libanu – kolebki kuchni bliskowschodniej. Dzięki wyśmienitym pastom (baba ghannouj, hummus, tahina), tradycyjnym chałwom (waniliowa i z pistacjami), czy warzywom, takim jak cieciorka i bobik, przygotujemy prawdziwie orientalne dania.

Ceny wybranych produktów:

orient

• Tahina, Cena: 17,60 zł (400 g)
• Hummus, Cena: 4,40 zł (380 g)
• Cieciorka gotowana, Cena: 4,50 zł (400 g)
• Chałwa pistacjowa, Cena: 19,99 zł (400 g)

Ocen: 0
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany