Sernik tradycyjny – bez niego nie ma żadnych świat. Sekretem udanego sernika jest ser. Musi być dobry i dobrze zmielony. No i oczywiści bakalie, dużo bakalii. Nie wrzucajmy ich do sera, bo po upieczeniu trudno sernik kroić. Proponujemy zrobić masę bakaliową. I dopiero ją wylać na wystudzony sernik. Smakuje przepysznie.
Spis treści
Sernik tradycyjny – składniki:
- 1 kg zmielonego twarogu
- 250 g masła
- 1 i 1/3 szklanki cukru pudru
- 6 jajek
- 1 opakowanie cukru wanilinowego
- 150 ml śmietanki 36%
- 4 łyżki mąki ziemniaczanej
- 100 g Żurawiny całe owoce np. Bakalland
- 100 g Śliwek całe owoce np. Bakalland
- 100 g Daktyli całe owoce np. Bakalland
- 100 g Rodzynek sułtańskich np. Bakalland
- 2 szklanki soku porzeczkowego
Zobacz też:
Makowiec z bakaliami na Boże Narodzenie
Sernik tradycyjny – wykonanie:
Bakalie moczymy w soku porzeczkowym przez ok. 1 godzinę. Białka ubijamy na sztywno. Miękkie masło ubijamy i dodajemy do niego stopniowo po jednym żółtku, na przemian z 1 łyżką cukru pudru. Wszystkie składniki dokładnie ubijamy.
Następnie do masy dodajemy zmielony ser oraz stopniowo, dalej miksując: cukier wanilinowy, śmietankę i mąkę ziemniaczaną. Dodajemy ubite białka i całość delikatnie mieszamy. Okrągłą tortownicę wykładamy papierem do pieczenia i delikatnie przekładamy do niej całą masę.
Wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i pieczemy przez ok. 60 minut. W tym czasie w rondelku przygotowujemy masę bakaliową. Wszystkie suszone owoce podgrzewamy z sokiem porzeczkowym, aż połączą się ze sobą. Masę możemy również delikatnie zblendować. Wylewamy na wystudzony sernik.