Sekret pięknych dłoni

pielęgnacja dłoni

Wypielęgnowane, aksamitne i zadbane dłonie to marzenie każdej kobiety. Są przecież jej wizytówką. Żadna z nas nie chce mieć dłoni szorstki, suchych i pokrytych przebarwieniami. Na rynku jest wiele preparatów przeznaczone do ochrony skóry dłoni. Które z nich są najlepsze?

Skóra dłoni jest podatna na wiele czynników drażniących. Zimą są to niskie temperatury, latem – ostre słońce, a wiosną i jesienią – porywiste wiatry. Dodatkowo codzienny kontakt z detergentami czy twardą wodą, działanie klimatyzacji, a nawet używanie papierowych ręczników może negatywnie wpłynąć na ich kondycję.

Mydło i peeling do rąk

Aby dłonie jak najdłużej wyglądały młodo i  były jedwabiste, warto jak najwcześniej zacząć o nie dbać. Podstawą jest regularne oczyszczanie, złuszczanie oraz nawilżanie i ochrona. Myjąc ręce pamiętajmy, aby korzystać z letniej, nie gorącej wody. Wysoka temperatura przyczynia się do niszczenia warstwy tłuszczowej naskórka, co prowadzi do jego szybszego wysuszenia. Wybierajmy też mydła o obojętnym pH z dodatkiem substancji nawilżających. Unikajmy wycierania rąk za pomocą twardych papierowych ręczników – ich chropowata faktura może powodować mikrouszkodzenia i wysuszać zewnętrzną warstwę naskórka. Raz lub dwa razy w tygodniu warto zastosować delikatny peeling specjalnie przeznaczony do skóry dłoni. Usunie on obumarłe komórki oraz pomoże walczyć z przebarwieniami, pojawiającymi się szczególnie w okresie letnim. Po zastosowaniu peelingu można nałożyć na dłonie głęboko działającą maskę odżywczą, która dogłębnie wygładzi, zmiękczy i nawilży naskórek. Oczywiście po każdym myciu dłoni należy nanieść na nie balsam – w zależności od potrzeb może być to preparat wygładzający, regenerujący lub liftingujący. Co jednak powinien zawierać skutecznie działający kosmetyk do skóry dłoni?

Mocznik idealny dla dłoni

– Bardzo skutecznym, aczkolwiek od niedawna stosowanym w przemyśle farmaceutycznym środkiem  jest mocznik – substancja chemiczna, będąca produktem przemiany białek w organizmie. Mocznik występuje w górnych warstwach skóry i odpowiada za jej nawilżenie – mówi Magdalena Miszczyk – kosmetolog marki Apis Natural Cosmetics, specjalizującej się w produkcji profesjonalnych kosmetyków pielęgnacyjnych do zabiegów dla gabinetów kosmetycznych a także kosmetyków do domowego użytku. Utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia komórek jest trudniejsze wraz z wiekiem. Im skóra starsza, tym szczelność naskórka mniejsza, a proces ucieczki wody ze skóry szybszy. Mocznik jest substancją, która zatrzymuje wodę w komórkach, nadając skórze miękkość i elastyczność. To wyjątkowo skuteczna substancja, która w zależności od poziomu stężenia w kosmetyku (1%-30%) leczy skórę nadmiernie zrogowaciałą, a nawet cierpiącą z powodu procesów chorobowych, takich jak łuszczyca czy atopowe zapalenie. Dodatkiem do intensywnie nawilżającego mocznika mogą być wyciągi z owoców, najlepiej z cytrusów, które wykazują działanie odżywcze oraz rozjaśniające, co ma szczególne znaczenie w walce z przebarwieniami. Ponadto cytrusy, szczególnie grejpfrut, są bogatym źródłem witaminy C, która chroni przed wolnymi rodnikami oraz zapobiega powstawaniu zmarszczek. Wyciągi z tego owocu połączone z mocznikiem znaleźć można np. w specjalistycznej serii kosmetyków do pielęgnacji dłoni Grapefruit terApis – wyjaśnia Magdalena Miszczyk z Apis Natural Cosmetics.

Woda? Oczywiście że tak!

Uzupełnieniem kosmetycznej pielęgnacji dłoni powinna być także codzienna dbałość o skórę rąk. Myjąc naczynia lub przeprowadzając generalne porządki starajmy się zakładać gumowe rękawiczki, by dłonie nie miały kontaktu z chemikaliami. Nawilżanie skóry jest jednym z najistotniejszych elementów, pozwalających na dłużej cieszyć się pięknymi dłońmi, pamiętajmy jednak, że sporą ilość wody musimy dostarczyć od wewnątrz. Pijmy więc przynajmniej 2 l płynów dziennie, a podczas upałów czy intensywnego wysiłku – odpowiednio zwiększajmy tę ilość. W końcu także codzienna delikatna gimnastyka oraz automasaż dłoni może pomóc w zapobieganiu zmianom zwyrodnieniowym i reumatyzmowi.

Dbanie o dłonie wcale nie musi być uciążliwe i pracochłonne. Wystarczy, że będziemy pamiętać  o paru podstawowych zasadach ochrony i poświęcimy kilka minut dziennie na ich pielęgnację, a odwdzięczą nam się aksamitną delikatnością  i olśniewającym wyglądem na długie lata.

Ocen: 2
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany