Są sposoby na halluksy

halluksyHalluksy to bardzo popularna i bardzo dolegliwość palucha stopy. Uwarunkowania genetyczne, niewłaściwe buty, nadwaga… te czynniki mogą powodować powstawianie halluksów. Jak sobie z nimi radzić?

Halluksy: na szpilkach czy nie?

Koślawe ustawienie palucha zwane potocznie halluksem spowodowane jest różnymi przyczynami.

Tendencja do nieprawidłowego ustawienia palców stopy może wynikać z powodów genetycznych, nieprawidłowego obuwia, chodzenia na bosaka po twardym podłożu oraz braku ćwiczeń stopy – to są czynniki predysponujące do powstania deformacji, płaskostopia, stopy płaskiej – a w konsekwencji również do pojawiania się halluksów – wyjaśnia dr Andrzej Komor. Czy to znaczy, że nie powinno się chodzić na szpilkach? – Nie, tak nie jest. Aby móc się cieszyć zdrową stopą trzeba po prostu wybierać dobre obuwie. Oczywiście nie zalecam tych najwyższych obcasów o wysokości 8-10 cm lecz te niższe, z grubszą podeszwą, z wkładkami i niekoniecznie wąskimi noskami są jak najbardziej dozwolone – uspokaja

Jak leczyć halluksy?

O halluksach mówimy, gdy pierwsza kość śródstopia wykrzywia się na zewnątrz stopy a duży palec ulega przekrzywieniu w kierunku pozostałych palców, czyli do wewnątrz stopy. Jest to sytuacja, w której w pewnym momencie chodzenie może powodować dyskomfort. Niektórzy starają się wtedy rozwiązywać problem przy pomocy tzw. aparatów korygujących. Jak się okazuje, niesłusznie.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Stopy – tych dolegliwości najlepiej pozbyć się jesienią i zimą

Grzybica stóp – pozbądź się nieproszonego gościa

Deformacja palucha koślawego czy przedstopia jest deformacją mechaniczną i nawet jeżeli przez chwilę ten aparat spowoduje poprawienie ustawienia palucha, to w momencie kiedy obciążymy stopę deformacja powróci. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest więc operacja.

W Klinice operujemy pacjentów metodą klasyczną oraz nowoczesną metodą mini-inwazyjną. W tej pierwszej wykorzystując tradycyjne nacięcie skóry, stosujemy zespolenie płytką tytanową i śrubkami. Natomiast w drugiej korygujemy ustawienie kości poprzez małe, punktowe dostępy, a następnie stosujemy opatrunek plastrowy, który działa jak zewnętrzne unieruchomienie. W tej metodzie nie stosujemy żadnych implantów, ani śrubek. To niezwykle nowoczesne i komfortowe rozwiązanie dla pacjenta – tłumaczy dr Komor.

Halluksy: konieczna rehabilitacja

Operacja lecząca halluksy to jedyny skuteczny sposób, aby pozbyć się problemu na lata. Obecne metody, w odróżnieniu od stosowanych niegdyś, pozwalają na przejście okresu rehabilitacji w mniej uciążliwy sposób.

Po operacji metodą klasyczną od 4 do 6 tygodni należy nosić specjalną ortezę, następne 6 tygodni to dochodzenie do siebie, kiedy zalecam chodzenie w obuwiu sportowym. Z kolei rekonwalescencja po metodzie mini-inwazyjnej zakłada obecność opatrunku plastrowego przez 4-6 tygodni, z zastosowaniem mniejszej ortezy – wyjaśnia dr Komor.

To co łączy obie metody, to konieczność stosowania zabiegów fizykoterapeutycznych i odpowiedni reżim pooperacyjny (np. rezygnacja z tańca i sportu w czasie okresu rekonwalescencji). Czy powinniśmy się martwić, że operacja wyłączy nas z aktywności zawodowej? Nie ma potrzeby rezygnacji z życia zawodowego. Prawidłowo wykonana operacja i zastosowana dobra orteza pozwala funkcjonować normalnie.

Ocen: 3
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany