Rośliny które pomogą twoim włosom

zdrowe włosy

Ekstrakt ze skrzypu polnego jest prawdziwą skarbnicą potasu i łatwo przyswajalnej krzemionki, które stanowią cenny budulec włosa. Wzmacnia on i uelastycznia strukturę włosa hamując jego wypadanie.

Krzem i potas w skrzypie
Nazwa rośliny pochodzi od charakterystycznego dźwięku skrzypnięcia, który pojawia się w momencie nadepnięcia na nią. Dźwięk ten spowodowany jest wysyceniem ścian komórkowych skrzypów, krzemionką, czyli ditlenkiem krzemu. Stanowi ona 20% spośród związków krzemu, jakie obecne są w roślinie i co ważne, jest rozpuszczalna w wodzie. Dzięki temu zioło to jest prawdziwą skarbnicą łatwo przyswajalnej krzemionki, co pozwala wykorzystać je w medycynie i kosmetyce. Krzem ponadto pełni ważną rolę w procesie tworzenia tkanki łącznej, keratyny i kolagenu, czyli istotnych składników włosów.

Jednak skrzyp polny to bogate źródło także innej soli mineralnej, a mianowicie potasu. Jest on, od wieków, znanym źródłem urody. W przypadku odpowiedniego poziomu tego pierwiastka w organizmie, skóra jest właściwie nawilżona. Natomiast jego braki powodują nie tylko przesuszenie i łuszczenie się skóry, ale także matowienie. Obydwa te pierwiastki zapobiegają nadmiernemu wypadaniu, łamliwości, siwieniu i rozdwajaniu się końcówek włosów, a także odpowiadają za ich połysk.

WIĘCEJ: Twoje włosy są słabe i łamliwe? Powinnaś odwiedzić… stomatologa!

Inne ekstrakty roślinne dla zdrowych włosów
Warto, aby szampon i odżywka do włosów, oprócz ekstraktu ze skrzypu polnego, uzupełnione były również o wyciąg z:

– Żeń-szenia
Dzięki zawartości ponad 200 substancji biologicznie czynnych, wyraźnie wzmacnia i regeneruje włosy oraz dostarcza cebulkom energię, zapewniając witalność i naturalny blask. Poprawia cyrkulację substancji odżywczych, dzięki czemu wzmacnia macierz włosa. Ekstrakt z jego korzenia zarówno przyspiesza porost włosów, jak i zapobiega ich wypadaniu.

– Brzozy
Substancje aktywne wyciągu z kory brzozy posiadają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu stosuje się go przy łupieżu. Ekstrakt ten wzmacnia cebulki włosów, stymuluje odrost włosów np. w przypadku łysienia plackowatego czy po porodzie. Poza tym działa oczyszczająco i regenerująco, nadając włosom witalności. Dzięki niemu włosy stają się gładkie i sprężyste.

– Pokrzywy
Reguluje pracę gruczołów łojowych, przez co włosy mniej się przetłuszczają, dlatego jest pomocny w walce z łupieżem i łojotokiem. Do tego wzmacnia cebulki włosów, dzięki czemu sprzyja ich wzrostowi i gęstości. Jeżeli używamy kosmetyku zawierającego wyciąg z tej rośliny, poprawi się stan nie tylko naszych włosów, lecz także skóry głowy, o której często zapominamy.

– Kiełków soi i pszenicy
Dostarcza energii niezbędnej do syntezy składników budulcowych włosów, czyli protein. Rewitalizuje wzrost włosów, dzięki czemu zapobiega i opóźnia proces ich starzenia się. Kiełki obydwu tych roślin są bogatym źródłem potasu, dlatego przeciwdziałają wypadaniu włosów.

Źródło: Pokrzepol

Ocen: 2
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany