Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła, nawrotowa choroba, charakteryzująca się stanem zapalnym, świądem oraz charakterystycznym wyglądem i umiejscowieniem zmian na skórze. Najczęściej rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie, a bardziej narażone są dzieci, których rodzice lub rodzeństwo chorowało na AZS, astmę oskrzelową lub alergię (dodatni wywiad rodzinny).
Przebieg choroby jest przewlekły i cechuje się okresami remisji i nawrotów. Zmiany o charakterze wyprysku lokalizują się głównie w zgięciach łokciowych i podkolanowych, za uszami, na klatce piersiowej oraz twarzy. Skóra w tych miejscach jest szczególnie sucha i szorstka, często wygląda jakby była oglądana przez szkło powiększające – wyraźnie widoczne są wszystkie bruzdy, mikroszczeliny i łuski.
Ponieważ zawsze zmianom na skórze towarzyszy świąd prowadzący do intensywnego drapania, bariera naskórkowa zostaje mocno uszkodzona. Stanowi to otwarte wrota do przenikania alergenów i czynników drażniących, a także sprzyja nadkażeniu bakteriami, głównie gronkowcem Staphylococcus aureus.
Spis treści
Emolienty – co to jest?
Emolienty to produkty nawilżające i natłuszczające skórę, których podstawową funkcją jest utrzymanie nawilżenia warstwy rogowej naskórka oraz poprawa szczelności i funkcji bariery naskórkowej. Zawierają głównie:
- Lipidy: naturalne oleje, wazelinę, parafinę, lanolinę, kwasy i alkohole tłuszczowe (alkohol cetylowy i cetearylowy).
- Humektanty, czyli cząsteczki mające zdolność do przyciągania wody i utrzymywania jej w skórze: glicerynę, mocznik, mleczan sodu oraz inne składniki wchodzące w skład naturalnego czynnika nawilżającego (ang. NMF, Natural Moisturizing Factor).
- Ceramidy, będące składnikami cementu międzykomórkowego, który warunkuje szczelność bariery naskórkowej.
- Substancje łagodzące i przeciwzapalne: beta-glukan, olej rzepakowy (canola).
- Antyoksydanty: witamina E.
Emolienty mogą mieć postać balsamów, kremów, preparatów do kąpieli (emulsji, olejków) oraz olejków do ciała, a nawet produktów do mycia.
Nie zawierają barwników, substancji zapachowych, alkoholu oraz drażniących substancji myjących, jak SLES czy SLS.
Co łączy emolienty i AZS?
Aby skutecznie zmierzyć się z problemem AZS, nie wystarczy sama pielęgnacja skóry, potrzeba skutecznych preparatów, które wspomogą leczenie. Z całą pewnością z pomocą przyjdą tutaj emolienty, które pełnią również funkcję profilaktyczną. Stanowią podstawę pielęgnacji skóry atopowej, bez której nie ma skutecznego leczenia.
Badania dowodzą, że najlepsze efekty terapii AZS osiąga się stosując tzw. terapię naprzemienną, tzn. nakładając na skórę naprzemiennie emolient i steryd.
Regularne stosowanie emolientów, również w czasie remisji choroby, pozwala zminimalizować nasilenie objawów, zmniejszyć okres stosowania leków miejscowych (sterydów) oraz wydłużyć okres remisji. W odróżnieniu od dermokosmetyków, które służą do pielęgnacji skóry, o wspomaganiu leczenia można mówić w przypadku wyrobów medycznych, do których należy Emotopic.
Jest to 13 produktów przeznaczonych zarówno dla dzieci od 1. dnia życia, jak i dla dorosłych. Emolienty Emotopic, poza AZS, są wskazane również w chorobach przebiegających z suchością skóry:
- dermatozach: łuszczycy, rybiej łusce, wyprysku;
- chorobach ogólnoustrojowych: cukrzycy, mocznicy, niedoczynności tarczycy, chorobach neurologicznych, nowotworach narządów wewnętrznych.
A także po terapiach, których skutkiem ubocznym jest suchość skóry lub podrażnienie:
- światłolecznictwo,
- radioterapia,
- leki stosowane w terapii trądziku: doustne i miejscowe retinoidy, nadtlenek benzoilu.
Będą również niezbędne w łagodzeniu świądu różnego pochodzenia oraz w pielęgnacji skóry osób starszych.
Co warunkuje skuteczność działania emolientów?
Dla zapewnienia optymalnego działania emolientów kluczowa jest przede wszystkim częstotliwość ich aplikacji na skórę. W przypadku AZS pacjenci powinni nakładać emolienty 2-3 razy dziennie lub częściej, jeśli stan skóry tego wymaga. Niemniej ważna jest ilość emolientu nakładana na skórę – warstwa preparatu nie może być zbyt cienka. Rekomendowane tygodniowe zużycie to 150-200 gramów (jedno opakowanie) emolientu w przypadku skóry dziecka oraz 500 gramów u dorosłych.
Źródło: materiał partnera