Recepta online ułatwia życie – ta rzecz nie ulega wątpliwości. Wątpliwość może budzić jedynie zasadność jej wystawienia. Istnieją bowiem przypadki, kiedy taką e-receptę można uzyskać bez wizyty w przychodni. Czasem jednak lekarz na e-wizycie może odmówić jej wystawienia. Kiedy wypisanie recepty online jest niemożliwe?
W styczniu 2020 r. Polska dołączyła do systemu e-recept. Taką receptę może wystawić nie tylko lekarz na osobistej wizycie w przychodni, ale i ten, który przyjmuje online poprzez portale (np. Nasza Recepta – https://naszarecepta.pl/). Recepta online nie zawsze jednak zostanie wystawiona – w niektórych przypadkach może spotkać się z odmową lekarza. Jakie to przypadki? W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, kiedy zamówienie recepty przez internet jest niemożliwe.
Spis treści
E-recepta online – zalety
Elektroniczna recepta to szereg korzyści dla lekarzy, farmaceutów i pacjentów. Spaja wszystkie wymienione wyżej ogniwa, ułatwiając wspólny kontakt. Lekarze różnych specjalizacji mają wgląd do historii leczenia pacjenta, dzięki czemu można uniknąć ewentualności kolidowania leków. Praca farmaceutów jest zautomatyzowana, a ponadto nie muszą oni martwić się o błędy w odczytywaniu lekarskich zapisków. System ten mocno odciążył polską służbę zdrowia w dobie pandemii, bowiem zminimalizował konieczność osobistych wizyt u lekarza w sytuacjach niewymagających pilnego traktowania.
Wydaje się jednak, że najwięcej korzyści z systemu e-recept czerpią pacjenci, szczególnie jeśli mowa o e-receptach online, które można otrzymać niezależnie od pory dnia czy dnia tygodnia. Portale wystawiające e-recepty online świadczą usługi całodobowo i ekspresowo, co nabiera szczególnego znaczenia, gdy liczy się czas, np. zachodzi pilna potrzeba zażycia pigułki dzień po, a przychodnie są zamknięte np. z powodu przedłużonego weekendu. System ten sprawdza się także wtedy gdy pacjentowi skończyły się leki przyjmowane przewlekle. Możliwe jest bowiem przedłużenie recepty online poprzez portal bez osobistej wizyty u swojego lekarza.
Jak zamówić receptę online?
Aby zamówić leki przez internet, wystarczy wypisać formularz na platformie do e-recept online. Zamawianie takiej elektronicznej e-recepty zawiera się w kilku prostych krokach:
- Wypełnienie krótkiego formularza będącego jednocześnie wywiadem medycznym. Taki kwestionariusz zawiera pytania, które będą dla lekarza wskazówką o istnieniu ewentualnych przeciwwskazań, np. ciąży, chorób przewlekłych, kolidowania leków itp.
- Opłacenie zamówienia i oczekiwanie na weryfikację lekarza współpracującego z portalem. Jeśli ten nie widzi przeciwwskazań do wypisania e-recepty, generuje w ogólnopolskim systemie 4-cyfrowy kod e-recepty, który pacjent otrzymuje SMS-em.
- Pacjent udaje się do dowolnej apteki, gdzie realizuje e-receptę na podstawie kodu i numeru PESEL. Możliwy jest także inny sposób realizacji e-recepty: realizacja online w aptece internetowej, jednak dostawa do domu nie jest możliwa. Leki na receptę zamówione online można jednak odebrać w wybranej przez siebie aptece stacjonarnej.
Kiedy lekarz może odmówić wypisania e-recepty online?
E-recepta online nie zawsze może być wystawiona. Lekarz odmówi wystawienia recepty, gdy pacjent żąda następujących środków:
- leki o działaniu odurzającym, narkotycznym;
- benzodiazepiny i inne leki psychoaktywne;
- marihuana dożylna;
- wyroby medyczne.
Lekarz ma prawo odmówić wystawienia e-recepty każdorazowo, gdy ma wątpliwości natury medycznej co do zasadności jej wystawienia, występują poważne przeciwwskazania lub błędy w formularzu. Ponadto w wyjątkowych przypadkach może poprosić o przesłanie dokumentacji medycznej. Jeśli ta nie zostanie przedstawiona na żądanie lekarza, pacjentowi nie przysługuje zwrot środków za usługę. Należy uważnie czytać regulaminy na portalach, które rozwiewają wszystkie wątpliwości. Pamiętajmy, że gdy chodzi o nasze zdrowie, to lekarz decyduje o możliwościach leczenia.