Przytulaj swojego czworonoga na… zdrowie

dogoterapia

Niezawodna recepta na odstresowanie? Czas spędzony w towarzystwie zwierząt. Obserwowanie ptaków, zabawa z psem czy kotem. Kontakt ze światem zwierząt sprawia, że zaczynamy bardziej cieszyć się życiem.

Chociaż medycyna od lat wykorzystuje dobroczynny wpływ psów na samopoczucie ciężko chorych pacjentów, wciąż nie doceniamy jak wiele obecność czworonoga może zmienić w naszym codziennym życiu.

INNE: Pies w roli terapeuty

Chwila relaksu

Głaskanie naszego psa czy kota może być nie tylko przyjemnością dla czworonoga, ale także sposobem na odstresowanie nas samych. Polecamy spróbować pieszczot, które będą przyjemne dla obu stron. Bliski kontakt zrelaksuje Twojego ulubieńca, a Ciebie uspokoi i wyrówna rytm pracy Twojego serca. Taka sesja może być pretekstem do regularnego sprawdzania psa na obecność kleszczy, rozsupłania potarganych kudełków.

Obniżanie ciśnienia krwi

Właściciele zwierząt są zdrowsi od osób, które ich nie posiadają. Badania wykazały, że ludzie mający stały kontakt z psami mają niższe ciśnienie krwi, niższe tętno oraz niższy poziom cholesterolu
i trójglicerydów we krwi w stosunku do osób, które takiego kontaktu nie mają na co dzień. Posiadanie czworonoga to również impuls do prowadzenie bardziej aktywnego trybu życia. Minimum trzy obowiązkowe spacery dziennie pomogą nam obniżyć ryzyko chorób związanych z nadwagą czy nadciśnieniem i wpłyną na poprawę samopoczucia! Zdrowy i aktywny psiak to także zadowolony właściciel.

Felinoterapia

Nie tylko kontakt z psami łagodzi stres, także obecność kota działa na nas uspokajająco. Ich monotonne, jednostajne mruczenie koi nadszarpnięte codziennym stresem nerwy, podobnie jak głaskanie. Zwierzęta te znane są również z uśmierzania bólu – odnajdują bolące miejsca i układają się na nim i neutralizują szkodliwe jony. Tego rodzaju felinoterapię może wypróbować każdy z nas. Oczywiście istnieją także specjalistyczne ośrodki zajmujące się profesjonalną terapią z udziałem kotów.

Czworonożny przyjaciel

Dobra relacja ze zwierzętami może się przełożyć na udane relacje międzyludzkie! Zwierzęta uczą nas bezinteresowności – dla nich nie liczy się to jak wyglądamy czy zasobność naszego portfela. Największa radością jest czas, który możemy im poświęcić. Opieka nad czworonogami wymaga
od nas cierpliwości, odpowiedzialności, ale także pomaga zachować pozytywne nastawienie. Wiemy, że mamy przyjaciela, na którego możemy liczyć w każdych okolicznościach.

Źródło: adopciaki

Ocen: 0
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany