Przyprawy z Bliskiego Wschodu – dlaczego warto ich używać

przyprawy

Kuchnia Bliskiego Wschodu słynie z wyjątkowych przypraw, które dodane do potraw nadają im wyrazistego i aromatycznego smaku. W daniach arabskich wykorzystywane są głównie przyprawy korzenne, takie jak: kminek, imbir, kolendra czy kurkuma. Jednak niezwykle popularne są również oryginalne mieszanki przyprawowe, które stanowią niecodzienny dla nas dodatek do potraw.

Ważną rolę w tradycyjnej kuchni Bliskiego Wschodu odgrywają przyprawy, które nadają niesamowitego smaku, koloru i aromatu orientalnym daniom. W krajach arabskich od pokoleń stosuje się mieszanki przyprawowe, czyli oryginalne, często zaskakujące połączenia. Z pewnością warto je poznać.

Przyprawa: BAHARAT

To doskonała mieszanka przypraw pochodząca z Afryki Północnej, używana głównie w Libanie. W języku arabskim słowo „baharat” oznacza przyprawę. Mieszanka ta jest stosowana głównie do drobiu, jagnięciny, wołowiny, a także do wzbogacania smaku ryb oraz zup. Baharat to przyprawa nadająca się również do potraw z grilla oraz idealnie współgrająca z pastą z bakłażana (np. marki Jasmeen). W krajach Bliskiego Wschodu baharat nie jest dostępny w sklepach, ponieważ tę mieszankę w tamtejszych rejonach przyrządza się samemu, z takich przypraw jak: chilli, kminek, cynamon, goździki, skórka limonki, czarny pieprz, kardamon, gałka muszkatołowa, kolendra, szafran, kurkuma, curry i ziele angielskie.

Przyprawa: ZATAR

Mieszanka znana również pod nazwą Zahtar, pochodząca z krajów arabskich. Jej głównym składnikiem jest zmielony sumak, który nadaje całości niepowtarzalnego, lekko kwaśnego posmaku. Zatar polecany jest jako marynata do kurczaka, jagnięciny, ryb oraz idealnie komponuje się w połączeniu z pieczonymi ziemniakami i grillowaną cukinią. Mieszanka ta sprawdzi się również podczas przyrządzania kanapek oraz jako dodatek do hummusu (np. marki Jasmeen).

INNE: 7 ostrych przypraw lepszych niż lekarstwa!

Przyprawa: TAKLIA

To jedna z ulubionych mieszanek przypraw mieszkańców Bliskiego Wschodu. Główną rolę w jej składzie odgrywa zmielona kolendra oraz smażony, roztarty czosnek. Taklia używana jest najczęściej do marynowania dań duszonych oraz jako dodatek do sałatek. Ta mieszanka to bardzo zdrowe połączenie dla naszego organizmu, ponieważ wspomaga wszelkiego rodzaju dolegliwości żołądkowe.

Baharat, zatar i taklia  – pod tymi egzotycznymi nazwami kryją się mieszanki przypraw ze świata kuchni Bliskiego Wschodu, które coraz częściej odnajdują zastosowanie w naszych rodzimych przepisach. Dzięki nim możemy nadać nowy, oryginalny smak codziennemu menu i przenieść się do świata kuchni orientu.

Ocen: 2
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany