Przez to tyjesz i masz depresję

chemia w jedzeniu

Wszyscy wiemy, że jeśli jemy zbyt wiele kalorii, będziemy tyć. Ale jest coś więcej: to nie tylko kalorie, ale chemia w naszej żywności, która powoduje, że tyjemy.

Niektóre z tych substancji mogą zmusić nasze ciało do przechowywania tłuszczu, chociaż będziemy ograniczać kalorie. Dlaczego tak się dzieje? Niektóre z tych substancji zwiększają ilość komórek tłuszczowych, inne zwiększają ich wielkość, a jeszcze inne wpływają na przemianę materii.

Oto pierwsza piątka tych substancji, których należy unikać:

1. Hormony wzrostu i antybiotyki
Niektóre leki, hormony wzrostu, sterydy i antybiotyki są rutynowo dodawane do żywności, którą karmione są zwierzęta. Pozostałości niektórych z tych leków zostały znalezione w próbkach mięsa.
Jak uniknąć: Wybieraj wyłącznie certyfikowane mięso od zwierząt karmionych trawą i produktami ekologicznymi. Dodatkową korzyścią jest to, że mięso krów i świń karmionych trawą zawiera więcej kwasu linolowego (CLA), który może pomóc w odchudzaniu.

2. Sztuczne i naturalne aromaty
Wszystkie substancje chemiczne, które sprawiają, że żywność przetworzona ma dobry smak, są po prostu tanimi zamiennikami. To one mogą spowodować, że będziemy jedli więcej. W nieszkodliwie brzmiącym określeniu “naturalne smaki”, firmy mogą umieścić w żywności to co jest ogólnie uważane za bezpieczne, ale działa na nasze kupki smakowe.
Jak uniknąć: Omijać przetworzoną żywność, w szczególności tą, która ma sztuczne smaki, naturalne aromaty, glutaminian sodu czy ekstrakt drożdżowy.

3. Sztuczne substancje słodzące
Naukowcy odkryli, że sztuczne słodkie napoje, mogą mieć wpływ na bakterie przewodu pokarmowego, co prowadzi do jeszcze większej nadwagi. Jeśli nie jest to dla ciebie wystarczający powód aby ich nie pić, to pamiętaj, że sztuczny słodzik (aspartam) wpływa na wahania nastroju i depresję.
Jak uniknąć: nie jeść niczego co zawiera sztuczne substancje słodzące (sukraloza, aspartam, acesulfam potasu, sacharyna). Ogranicz spożycie cukru ogólnie. Jeśli potrzebujesz substancji słodzących wybierz cukier palmowy, kokosowy syrop klonowy lub miód.

4. Pestycydy
Większość z nich zaburza gospodarkę hormonalną. Nawet w małych ilościach, mają zdolność do kontrolowania wagi. Ingerują też w system naturalnych hormonów, które regulują przemianę materii, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia masy ciała.
Jak uniknąć: Wybieraj certyfikowane produkty ekologiczne. (Pestycydy syntetyczne są zakazane w rolnictwie ekologicznym.) Wybierz świeże produkty, w których pestycydów jest najmniej.

5. Tworzywa sztuczne
Nie ma znaczenia czy to plastikowa butelka do sosu sałatkowego czy pojemnik na resztki, którego codziennie używasz. Wiele z nich zawiera substancje, takie jak ftalany i bisfenol A (BPA), które zaburzają gospodarkę hormonalną, a w konsekwencji powodują odkładanie tłuszczu. Te substancje chemiczne mają zdolność przenikania do jedzenia. W Ameryce u 93 procent dorosłych ludzi znaleziono je w próbkach moczu.
Jak uniknąć: Staraj się wybierać szklane opakowania albo te ze stali nierdzewnej.

źródło: www.mindbodygreen.com

Ocen: 2
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany