Przewijanie noworodka – główne zasady, sposób trzymania, oparzenia pieluszkowe

przewijanie noworodkaPrzewijanie noworodka dla początkujących rodziców często wiąże się ze stresem, poczuciem niepewności i strachu przed ryzykiem uszkodzenia delikatnego ciałka noworodka. Wbrew pozorom czynność ta jest bardzo prosta, należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i stosowaniu kilku zasad. Instruktarz przewijania dziecka opisuje położna Renata Lustyk – laureatka konkursu „Położna na medal”.

Przewijanie noworodka: po pierwsze miej wszystko w zasięgu ręki

Aby móc przystąpić do przewijania dziecka, należy sprawdzić czy wszelkie niezbędne akcesoria znajdują się w pobliżu. Pełne wyposażenie w ramach potrzeb dziecka (m.in. pieluszka, chusteczki nawilżane dla dzieci, krem ochronny dla niemowląt, ubranie) powinno znajdować się w zasięgu ręki. Pozwoli to na zachowanie bezpieczeństwa dziecka bez konieczności oddalania się od niego.

Przewijanie noworodka: to wcale nie jest skomplikowane!

Uwaga – podstawą przy rozpoczęciu czynności przewijania jest czystość rąk osoby, która to wykonuje. Co ważne, podczas całego procesu przewijania należy utrzymywać z dzieckiem kontakt wzrokowy i do niego mówić. Łatwiej będzie maleństwu polubić ten zabieg pielęgnacyjny.

Krótki instruktaż przewijania noworodka

Maluszek powinien być położony na przewijaku lub przygotowanym do tego celu podkładzie. Dziecko kładziemy na nim ostrożnie, podtrzymując jedną dłonią głowę i barki, a drugą plecy. Następnie osoba, która wykonuje czynność przewijania, rozpina ubranie. Jeśli dziecko ma na sobie śpioszki lub pajacyk, należy je rozpiąć i delikatnie wyjąć nóżki. Ubranko powinno zostać podwinięte powyżej pępka. Odpinając pieluszkę ocenia się rodzaj zanieczyszczenia. Następnie należy zwinąć pieluchę zawartością do środka, w dalszym ciągu czystą część podkładając pod pośladki. Oczyszczając zabrudzoną skórę za pomocą ciepłej wody i płatków kosmetycznych lub nawilżanych chusteczek dla niemowląt, nie wolno pominąć żadnej fałdki. Należy zwrócić uwagę, że myjąc okolice krocza, zachowuje się zawsze kierunek od przodu ku tyłowi, co jest szczególnie ważne u dziewczynek. U chłopców należy dokładnie umyć również miejsce pod moszną.

Zobacz też:

III miesiąc życia dziecka: umiejętności, wypróżnienie, zmysły

Naturalne sposoby na bolesne ząbkowanie

Karmienie piersią – zasady, antykoncepcja a karmienie, kiedy nie karmić

Sposób trzymania dziecka podczas przewijania ma znaczenie

Niezwykle istotne jest, by nie podnosić niemowlęcia za nogi podczas przewijania. Prawidłową postawą podczas wykonywania tej czynności jest przetaczanie go na boki, odpowiednio podkładając rękę pod jego plecy. Końcowym etapem przewijania jest założenie czystej pieluszki. Na dobrze osuszone krocze osoba przewijająca nakłada cienką warstwę kremu ochronnego dla niemowląt, rozprowadzając go od przodu ku tyłowi. Następnie zakładamy czystą pieluszkę. Musi być zapięta dokładnie, nie za ciasno, by nie powodowała ucisku krępując tym samym swobodę ruchu dziecka.

Jeżeli kikut pępowinowy jeszcze nie odpadł, pieluszkę podwijamy pod pępkiem tak, by pozostał on odkryty

Ryzyko odparzenia pieluszkowego – jak mu zapobiec?

Skóra znajdująca się pod pieluszką narażona jest na stały kontakt z moczem i kałem, które działają drażniąco. Podstawą właściwej pielęgnacji niemowlęcia jest częsta zmiana pieluszek, zasadniczo po każdym wypróżnieniu oraz dokładne umycie i osuszenie skóry w okolicy pieluszkowej. Dobrze jest też pozwolić dziecku chwilkę poleżeć bez pieluchy. Pieluszki trzeba zmieniać dziecku co 3—4 godziny lub w razie konieczności – częściej.

Do pielęgnacji okolicy pieluszkowej, na zdrową skórę, dobrze jest stosować preparaty tłuste z lanoliną, białą wazeliną, alantoiną oraz zawierające witaminy A, D, E, F. Bardzo dobrze sprawdzi się Alantan Puls, krem, który polecany jest do pielęgnacji skóry okolicy pieluszkowej już od pierwszych dni życia maluszka. Należy pamiętać, aby nakładana warstwa preparatów była cienka. Grubo nałożona powłoka nie wchłonie się całkowicie w skórę, a jej nadmiar osadzi się na powłoce chłonnej pieluszki, przez co będzie ona pochłaniała mniej wilgoci.

Ocen: 6
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany