Tata – często najważniejszy mężczyzna w naszym życiu. Jest dla nas wsparciem, pocieszeniem i wzorem do naśladowania.
Dlatego chcemy by jak najdłużej cieszył się dobrym zdrowiem i doskonałą formą. Oprócz życzeń zdrowia, możesz także przekonać swojego Tatę aby wykonał kompleksowy przegląd swojego stanu zdrowia.
Wielu mężczyzn bardziej niż o swoje zdrowie dba o swój samochód czy elektroniczne gadżety. A wizyta u lekarza to dla nich… przykry obowiązek. Współczesny mężczyzna żyje w ciągłym biegu i narażony jest na duży stres związany z presją bycia najlepszym. Do tego nieregularne posiłki i brak czasu na aktywność fizyczną. To wszystko odbija się na jego zdrowiu i formie. Wiele statystyk potwierdza, że panowie żyją krócej niż kobiety. A to dlatego, że prowadzą mniej higieniczny styl życia. Palą, piją, źle się odżywiają, częściej ulegają też wypadkom, mają nadwagę lub otyłość. Ponadto wcześniej niż kobiety zaczynają chorować na choroby układu krążenia, statystycznie więcej z nich ma zawał czy udar. Ponadto są mniej systematyczni i często ignorują choroby przewlekłe: nadciśnienie tętnicze czy cukrzycę. Co więcej, zdarza się, że nawet nie wiedzą o tym, że chorują, ponieważ niechętnie kontrolują swoje zdrowie. Czas to zmienić i zaszczepić przekonanie, że silny i atrakcyjny mężczyzna potrafi zadbać o siebie.
Wyślij Tatę na podstawowe badania
U internisty każdy mężczyzna powinien pojawić się przynajmniej raz na trzy lata. Jednak idealnie byłoby wykonywać badania kontrolne raz do roku, choćby w celu sprawdzenia ciśnienia. Choroby układu krążenia to częsta przyczyna wielu zdrowotnych dolegliwości, a nieleczone mogą prowadzić do zawału czy udaru – zwłaszcza, że współczesny mężczyzna żyje w pośpiechu i narażony jest na duży stres. Należy też pamiętać o podstawowych badaniach laboratoryjnych: morfologii, sprawdzeniu prawidłowego stanu glukozy i ogólnych badaniach moczu. Panowie powinni wykonywać je co 2-3 lata. Ważne jest też kontrolowanie wskaźnika cholesterolu. Należy sprawdzać go raz na 5 lat.
WIĘCEJ: Chcesz zostać tatą? Zmień dietę
Męski problem pod kontrolą
Ważnym badaniem w kalendarzu każdego mężczyzny powinno być PSA, które skierowane są na wczesne wykrywanie raka gruczołu krokowego. Po 50. urodzinach należy badanie wykonywać co 1-2 lata. Jeżeli w rodzinie występowały przypadki zachorowania na raka prostaty, to badania przesiewowe można rozpocząć wcześniej. Decyzję o tym należy podjąć w porozumieniu z lekarzem, ponieważ jest ryzyko nadrozpoznawalności zmian nieistotnych klinicznie, narażania się na niepotrzebną diagnostykę inwazyjną i wystąpienie powikłań.
Regularne wykonywanie przeglądu zdrowia powinno być nawykiem każdego nowoczesnego mężczyzny. Wszyscy wiemy jednak, że zalecenia to jedno, a praktyka… no cóż, często chodzi swoimi ścieżkami. Dlatego z okazji Dnia Ojca, zróbmy Tacie najlepszy prezent i przekonajmy do zadbania o swoje zdrowie – apeluje dr Agnieszka Motyl – kierownik ds. Jakości Medycznej z Centrum Medicover.
Faceci się nie badają bo po prostu się boją i już