Przeczytaj to, jeśli przyjmujesz leki przeciwdepresyjne

leki przeciwdepresyjne

Jeśli jesteś kobietą w średnim wieku i łykasz leki na poprawę nastroju to… zapłacą za to twoje kości.

W niedawnym badaniu, naukowcy odkryli, że kobiety w wieku od 40 do 64, które brały leki przeciwdepresyjne, aby zmniejszyć uderzenia gorąca i nocne poty (objawy okresu okołomenopauzalnego) były do 76% bardziej narażone na złamania kości.

“Podwyższone ryzyko złamania można zaobserwować już po sześciu miesiącach zażywania tych leków i pozostaje ono podwyższone aż na najbliższe pięć lat”, mówi główny badacz Yi-han Sheu, doktorant na wydziale epidemiologii na Uniwersytecie Harvarda. Ryzyko złamań po dwóch latach utrzymywało się na poziomie było 73%, a po pięciu  67%.

złamanie

Nie jest do końca jasne, dlaczego leki te osłabiają kości.

Okazuje się, że coraz więcej kobiet zaczyna brać te leki lecząc objawy menopauzy. Leki przeciwdepresyjne znajdują się na trzecim miejscu najczęściej przepisywanych leków w USA w zaburzeniach psychicznych towarzyszących menopauzie, zespołowi jelita drażliwego i przedwczesnemu wytryskowi.

Sheu i jej zespół nie ma pewności, czy to taki świetny pomysł. W swoich badaniach, zalecają środki zapobiegawcze, takie jak obniżenie dawki tych leków (do poziomu poniżej podanych dla kobiet z zaburzeniami psychicznymi) i branie ich krócej.

WIĘCEJ: DEPRESJA – NAJDROŻSZA CHOROBA MÓZGU

“Z punktu widzenia ryzyka złamania, może warto byłoby, aby leków tych nie brać w ogóle” – mówi Sheu. “Niemniej jednak, wszystko musi być uzasadnione. Trzeba też skalkulować ryzyko wobec korzyści.” Objawy w okresie okołomenopauzalnym, czyli uderzenia gorąca i nocne poty, które nękają kobiety, są bardzo uciążliwe i  znacznie pogorszają jakość życia, dodaje. I nie każdy nadaje się do terapii hormonalnej, która jest bardziej skuteczna w leczeniu menopauzy.

Na szczęście, ogólny wskaźnik pękania kości jest na ogół niski w tej grupie wiekowej. Ale jeśli jesteś zaniepokojona zmniejszoną gęstością kości, zwłaszcza jeśli masz w rodzinie kogoś kto choruje na osteoporozę, należy bardzo poważnie zastanowić się nad braniem leków antydepresyjnych.

źródło: www.prevention.com

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany