Portret człowieka, który dokonuje rzeczy niemożliwych, jeśli chodzi o serca małych pacjentów. Profesor Janusz Skalski, uczeń i ulubieniec Zbigniewa Religi, szczerze o wyzwaniach, jakie niesie życie.
,,Profesor Skalski” to historia życia ,,lekarza od cudów” – opowieść o jego dzieciństwie, młodości, latach studenckich, pierwszych krokach w zawodzie kardiochirurga, wyzwaniach i sukcesach. To rozmowa z wybitnym lekarzem, zafascynowanym historią medycyny, o ciężkich wyborach, skomplikowanych przypadkach medycznych, ciążącej przez całe życie odpowiedzialności i nieustannym byciu w stanie gotowości. Profesor Skalski opowiada o emocjach, jakie towarzyszą wykonywaniu pracy kardiochirurga, który musi być przygotowany zarówno na sukces, jak i na porażkę. A nią najczęściej jest śmierć pacjenta.
Książka Katarzyny Kojzar przedstawia też historię kardiochirurgii, młodej i jak twierdzą niektórzy, najpiękniejszej dziedziny medycyny, najbardziej magicznej. Lekarze mogą naprawiać niedziałające już serce i ożywić je na nowo. Sami uważają siebie za rzemieślników, podczas kiedy w oczach społeczeństwa są bogami. Kardiochirurdzy to ludzie niezwykli, mają w sobie coś ze sportowców – potrzebują adrenaliny. A ludzkie serce zapewnia im ją w stu procentach. Autorka pokazuje, że właśnie dzięki takim lekarzom, jak profesor Skalski, kardiochirurgia dziecięca w Polsce stoi na wysokim poziomie.
INNE: Zdrowy kręgosłup podstawą dobrego samopoczucia
O profesorze opowiadają jego przyjaciele i współpracownicy. Z tych opowieści wyłania się portret wartościowego człowieka, cenionego szefa, autorytetu – wymagającego, ale dającego dużo samodzielności, lekarza, który ze swoimi pracownikami musi czuć nić porozumienia. I mimo swojego doświadczenia nadal przejmuje się każdym pacjentem tak samo, jak wtedy, gdy zaczynał pracę kardiochirurga.