Chcesz zrzucić zbędne kilogramy, a nie wiesz jak się do tego zabrać? Tyle razy próbowałaś i nic z tego nie wychodziło? Miałaś natychmiast po odchudzaniu efekt jojo? Chcesz spróbować odchudzić swojego chłopaka, męża?
Jak schudnąć i jak się nie objadać
To jest oczywiste: jedzenie jest pyszne. Prawdą jest też to, że każdy lubi jeść. Ale tylko niektórzy potrafią jedzeniu powiedzieć stop. Profesor Michael Roussell jest specem od odchudzania, podobnie jak nasza dietetyczka Katarzyna Biłous. Pomoże wam zrozumieć, dlaczego się objadamy.
Spis treści
1. Jedzenia jest dla nas nagrodą
“Jedzenie to więcej niż tylko kalorie” – mówi Roussell. “To część twojej kultury i doświadczeń i to także wielka nagroda.” I nagradzanie się jedzeniem to nic specjalnego i szybko staje się rutyną.
Często po ciężkim dniu mówimy: “Zasłużyłam na lampkę wina”, a następnie wypijamy całą butelkę. I nie robimy tego raz w miesiącu, prawda?
“Trzeba być realistą, że z nagrodą pochłaniamy mnóstwo kalorii” – dodaje Roussell. “zasługuję na to” wybacza nam objadanie. To zła droga. Musisz zweryfikować takie myślenie.
2. “To tylko kawałek więcej”
Prawda, że brzmi znajomo. Można zjeść kawałek pizzy na przekąskę, ale często na tym nie koniec. Natychmiast łapiesz drugi kawałek. Wahasz, ale potem myślisz: “Co tam, to tylko kawałek więcej!”
Staraj się zachować umiar. “Możesz oczywiście zjeść trochę mniej w ciągu dnia lub zacząć dietę od jutra” – mówi Roussell. – “Tylko pamiętaj, że istnieje duża różnica między zjedzeniem 300 dodatkowych kalorii a 1000 lub więcej.”
3. Wstydzisz się swojej wagi
“Najgorsze rzeczy robi się wtedy, gdy czujemy się źle we własnej skórze lub pomimo diety, waga nie spada” – mówi Roussell.
W jednym z badań naukowcy z Uniwersytetu Toronto sfałszowali wyniki spadku wagi i powiedzieli badanym, że pomimo diety utyli 3 kilogramy. Ci, którzy czuli większy wstyd, że ich masa ciała wzrosła zjedli więcej lodów niż ci, którzy nic sobie z tego nie robili.
Podsumowując: “Jeśli zjesz zbyt dużo niż powinnaś, nie martw się” – mówi Roussell. “Przysięgnij sobie że już tego nie zrobisz i trzymaj się dalej diety.”
4. Jesz za duże porcje
Według USDA, więcej niż 40% posiłków jest spożywanych z dala od domu. “Utrata kontroli nad wielkością porcji często prowadzi do przejadania się,” mówi Roussell. “Restauracje zachęcają klientów, oferując większe posiłki“.
Rada: poproś o pół porcji.
5. Rozpraszasz się
Jak często jesz oglądając telewizję, przeglądając Facebooka czy pracując przy biurku?
“Wielozadaniowość zmniejsza zdolność organizmu do wyczuwania ilość żywności, którą zjadasz” – mówi Roussell. “W rzeczywistości, badania pokazują, że jedzenie podczas oglądania telewizji lub pracy przy komputerze prowadzi do spożywania większej ilości żywności i zmniejszenia zdolność do zapamiętywania, ile się zjadło.”
Rada: skup się na jedzeniu, bądź świadoma co i ile wkładasz do ust. Brytyjscy naukowcy odkryli, że ci, którzy mogą sobie przypomnieć dokładnie, co jedli na obiad byli szybciej syci od tych którzy nie mogli.
6. Jesteś naprawdę zmęczona
Brak snu i zmęczenie z nim związane ma poważne konsekwencje w kontrolowaniu przejadania się. Czytaj: zmęczenie zmniejsza siłę woli.
Badania w Proceedings of National Academy of Sciences dowiodły, że zbyt mało snu może powodować, że ludzie jedzą aż do 5% więcej kalorii dziennie, przede wszystkim po kolacji. Zmęczenie również zwiększa stres, co z kolei zmniejsza siłę woli. Odpowiednia ilość snu: 7-8 godzin.
źródło: www.prevention.com
Ale super!!!! Może to będzie dla mnie motywacja!