Pomożemy Ci schudnąć! Niby zdrowe, a przez nie tyjesz

odchudzanie

Niesamowite, ale prawdziwe: niektóre z naszych zdrowych wyborów mogą pokrzyżować nam walkę ze zbędnymi kilogramami.

Oto sześć tych podstępnych nawyków:

1. Używasz swojej torby na zakupy

Badanie z Harvard Business School pokazało, że klienci, którzy przynieśli własne torby do sklepu byli bardziej skłonni do zakupu fast foodów, niż ci, którzy ich nie mieli. Naukowcy podejrzewają, że nagradzamy się (ciastkami, chipsami, słodyczami lub lodami), gdy dokonaliśmy właśnie takiego wyboru. To nie oznacza, że powinniśmy wrócić do toreb plastikowych, ale po prostu zacznijmy myśleć inaczej: to normalne wziąć torbę na zakupy, a nie coś nadzwyczajnego za co dostaniemy nagrodę.

2. Masz obsesję na punkcie jednego rodzaju składnika

Niskowęglowodanowa i niskotłuszczowa dieta, a w konsekwencji obsesyjne unikanie tych produktów może spowodować przybieranie na wadze. Badania pokazują, że spożywanie niskotłuszczowego nabiału może w konsekwencji dać odwrotne skutki, bo zjemy nawet 50% więcej żywności, niż gdybyśmy wybierali produkty bez oznakowań o zmniejszonej zawartości tłuszczu. Tłuszcz powoduje, że czujemy się syci. I choć drastyczne cięcia węglowodanów mogą prowadzić do szybkiej utraty masy ciała, przywracając je, szybko przybędzie nam kilogramów – mówią eksperci. Najprościej jest ograniczyć umiejętnie każdą żywność, a nie jeden składnik.

WIĘCEJ: Pomożemy Ci schudnąć! Oto dlaczego się przejadasz

3. Kupujesz tylko “zdrową” żywność

zdrowa żywność

Badania opublikowane w Journal of Research Marketing pokazały, że takie słowa jak “fit” lub “zdrowe”, powoduje, że osoby, które się odchudzają jedzą zdecydowanie więcej tego jedzenia. Autorzy podejrzewają, że mamy tendencję do tego, aby “fit” w żywności traktować jako substytut ćwiczeń.

4. Liczysz kalorie

Utrata wagi nie jest tylko grą liczb. Jedzenie zbyt mało kalorii powoduje, że twoje ciało wprowadza tryb “głodu” i spowalnia  metabolizm i spala mięśnie zamiast tłuszczu. Koncentrując się na ilości kalorii spowodujesz, że będziesz jadła nie zbyt zdrowo. Na przykład: typowy słodki baton muesli ma mniej kalorii niż 1/4 szklanki migdałów, ale w batonie brakuje ważnych składników odżywczych (jak błonnika, tłuszczu i białka), które utrzymują sytość i zapobiegają dalszemu podjadaniu. Dobra zasada: jeść zdrowe pokarmy, które są naturalne i nie liczyć kalorii.

WIĘCEJ: Pomożemy Ci schudnąć! Ćwiczenia, które zwiększą twój metabolizm

5. Myślisz, że żywność jest “dobra” i “zła”

złe jedzenie

Czujesz się szczęśliwa, gdy zjesz szpinak, ale winna, gdy sięgniesz po pączka? Naukowcy z University of Toronto dowiedli, że ci, którzy czują więcej wstydu, że zjedli coś co nie powinni, sięgali po te produkty częściej i jedli ich więcej. Pamiętaj przede wszystkim o takim myśleniu, że wybierasz zdrowe jedzenie bo ci smakuje, a nie dlatego, że się odchudzasz.

6. Jesz ciągle to samo bo zdrowe i dietetyczne

odżywianie

Płatki owsiane na śniadanie, sałatka na obiad do tego łosoś na parze i brokuły. Powtarzasz to do znudzenia i będziesz chudnąć, prawda? A może nie. Badania przedstawione na ostatnim spotkaniu z Instytucie Technologi Żywności potwierdziły tezę, że ograniczenie diety również ogranicza populację pożytecznych bakterii żyjących w naszych jelitach. A te bakterie są bardzo pomocne w utracie wagi, bo kontrolują głód, sytość oraz poziom cukru we krwi. Plus, naukowcy z Cornell University Food and Brand Lab niedawno dowiedli, że ci którzy jedzą coraz to nowe, nawet egzotyczne potrawy mają znacznie niższe BMI niż ci, którzy jedzą ciągle to samo.

źródło: www.prevention.com

Ocen: 2
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany