Płaskostopie jest jednym z najczęstszych schorzeń dotykających stopy. Ta wada może ograniczać naszą aktywność ruchową. Bieganie, a nawet dłuższe spacery, mogą sprawiać uciążliwy ból.
Nawet podczas chodzenia można odczuwać dolegliwości bólowe nie tylko stóp, ale też łydek, kolan czy kręgosłupa. Nie trzeba jednak z tym się godzić!
Spis treści
Przyczyny płaskostopia
Płaskostopie to choroba, która pojawia się często już w dzieciństwie. Jej przyczyną są słabe, wiotkie więzadła stopy. Od najmłodszych lat należy dbać o to, by do tego schorzenia nie dopuścić lub zahamować jego postępy. Stopa przyjmuje prawidłowy kształt do 7-8 roku życia – potem już tylko rośnie. Jeżeli w tym czasie istnieją objawy płaskostopia, konieczne jest leczenie.
– Płaskostopie jest spowodowane obniżaniem się łuku podłużnego stopy tak, że cała podeszwa zaczyna dotykać podłoża – mówi dr n. med. Tomasz Raganowicz specjalista ortopedii i traumatologii z prywatnego szpitala Żagiel Med. W Lublinie. – Skutki nieleczonego płaskostopia często występują już w dzieciństwie, ale mogą też dotknąć nas dopiero w dorosłym życiu. Może je nasilić niewłaściwie dobrane obuwie, nadwaga lub otyłość. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie i leczenie.
Skutki płaskostopia
Deformacja stopy w postaci płaskostopia zmienia prawidłowe punkty jej podparcia.
– Pojawiają się dolegliwości bólowe przede wszystkim stóp, ale też łydek, kolan, bioder i kręgosłupa. Poza tym nacisk na podłoże częścią stopy do tego nieprzystosowaną skutkuje tworzeniem się na podeszwie bolesnych odcisków – mówi dr Raganowicz.
Płaskostopie sprzyja rozwojowi wtórnych deformacji stopy takich jak paluch koślawy. Zniekształcona stopa utrudnia chodzenie oraz dobranie i noszenie obuwia. W przypadku nieleczonego płaskostopia w dorosłym życiu ze względu na uciążliwy ból jesteśmy zmuszeni ograniczyć spacery, bieganie i inne aktywności związane z obciążeniem stopy. Ograniczenie ruchu prowadzi do nadwagi, która zwiększa nacisk na zdeformowaną stopę i pogłębia wadę.
Jak rozpoznać płaskostopie?
Płaska stopa, czyli źle wykształcona, w warunkach obciążania mocno przylega do podłoża, a w najpoważniejszych przypadka cała się z nim styka. Na pierwszy rzut oka jednak nie zawsze widać takie deformacje. Jak więc ocenić, czy nasze stopy są zdrowe?
– Można zaobserwować niepokojące oznaki: ślad płaskiej stopy na mokrej posadzce czy piasku. O płaskostopiu świadczy również chodzenie na wewnętrznych krawędziach stóp. Można to dostrzec po podeszwach i obcasach, które są bardziej zdarte po wewnętrznej stronie buta niż po zewnętrznej – wymienia dr Raganowicz.
INNE: Mam problem – Halluksy!
Należy jednak pamiętać, że rozpoznanie wady może stwierdzić wyłącznie lekarz specjalista – najskuteczniejsi w rozpoznawaniu tego schorzenia są ortopedzi. To lekarz zdiagnozuje wystąpienie deformacji i zaleci odpowiednie leczenie. Jeżeli więc zaobserwujemy niepokojące oznaki, należy zgłosić się do ortopedy.
Jak leczyć płaskostopie?
Jeśli widzimy u siebie lub u naszych dzieci oznaki płaskostopia, powinniśmy zgłosić się do ortopedy. Lekarz rozpozna zaawansowanie deformacji oraz zbada, jaki wpływ wywiera na postawę.
– W przypadku niewielkich odkształceń wystarczą odpowiednie wkładki ortopedyczne, które pomogą stopie przybrać odpowiednią formę, oraz ćwiczenia – mówi dr Raganowicz, przy czym zaznacza, że wkładki może dobrać tylko lekarz specjalista – nieodpowiednie wkładki mogą nasilić deformację i wywołać bolesne skutki. Inaczej jest, gdy stopy uległy głębszej deformacji.
– Kiedy mamy kłopoty z doborem obuwia, stopy bolą zarówno podczas chodzenia jak i w czasie spoczynku, pomóc może leczenie operacyjne. Kiedyś rzadko decydowano się na takie rozwiązanie. Było to związane ze skomplikowanymi operacjami, które wymagały rozległego cięcia i zostawiały duże, szpecące blizny. Obecnie można osiągnąć te same rezultaty w prosty sposób i bez negatywnych skutków dzięki implantowi CALCANEO STOP korygującemu deformację – opisuje dr Raganowicz i dodaje, że można go stosować zarówno u dzieci od 8 roku życia, jak i u dorosłych. Jedną z zalet, którą wymieniają pacjenci i lekarze, jest fakt, że implant jest biodegradowalny, a co za tym idzie, nie trzeba wykonywać ponownego zabiegu celem jego usunięcia po utrwaleniu korekcji stopy. Nie powoduje żadnych niedogodności w życiu codziennym oraz jest praktycznie niewidoczny – można iść na plażę lub basen, nie martwiąc się o wygląd stopy.
Pamiętajmy!
Bez względu na to, czy jesteśmy genetycznie zagrożeni wystąpieniem deformacji takiej jak płaskostopie, musimy dbać o stopy. Od najmłodszych lat należy obserwować rozwój stopy dziecka. To bardzo ważny proces, który wpływa na jego późniejszą postawę i sposób chodzenia. Nieprawidłowy kształt stopy może skutkować także przewlekłymi bólami. W dorosłym życiu również nie należy zapominać o stopach. Fakt, iż ich rozwój zakończył się w młodzieńczym wieku, nie oznacza, że jest ona teraz odporna na różnego rodzaju zniekształcenia. Kupujmy wygodne obuwie, pozwalajmy na prawidłową pracę naszych mięśni i pamiętajmy, że każdy dodatkowy kilogram, który każemy im dźwigać, nie jest dla nich dobry. A jeśli nabawiliśmy się deformacji stóp, warto zdecydować się na wizytę u lekarza, który wybierze najwłaściwszy sposób leczenia.
W chorobach zwyrodnieniowych stawów, przy schorzeniach ortopedycznych oraz po urazach zwykło się stosować zabiegi powiązane z wodami termalnymi. Wody te korzystnie wpływają na zdrowie osób z problemami reumatologicznymi.
Im szybciej tym lepiej, bo póżniej bedzie za póżno i nogi bedą strasznie bolały.