Wybór pierwszego smoczka dla maluszka to nie lada wyzwanie. Praktycznie każdy rodzic staje przed dylematem, kiedy podać dziecku pierwszy smoczek, jak to uczynić oraz jakie cechy powinien posiadać ten idealny pierwszy smoczek.
Jeśli Ty również nie znasz odpowiedzi na te kwestie, zapraszamy do przeczytania tego krótkiego poradnika. Na pewno wiele Ci się rozjaśni, a wybór pierwszego smoczka dla maluszka będzie łatwiejszy!
Spis treści
Kiedy dać dziecku pierwszy smoczek?
Wiek, w którym maluszek otrzyma smoczek do ssania zależy w głównej mierze od rodziców. Niektórzy uważają, że dziecko nie powinno zbyt szybko przyzwyczajać się do smoczka. Z kolei inni widzą w smoczku wiele zalet i podają je kruszynkom już w pierwszych dniach życia. Ta kwestia jest jak najbardziej indywidualna i jeśli nie ma przeciwwskazań, rodzice mogą swobodnie zadecydować o tym, w jakim wieku maluszek otrzyma smoczek.
Przyjmuje się, że pierwszy smoczek może być wprowadzony już przed czwartym tygodniem życia maluszka
O minimalnym wieku, kiedy można dać maluszkowi smoczek, świadczą rozmiary smoczków. W tym miejscu przejdziemy do kolejnych ważnych pytań, czyli…
Jaki smoczek jest najlepszy? Jaki smoczek wybrać?
Smoczek zawsze powinien być dobierany pod kątem wieku dziecka. W przeciwnym razie może przyczynić się, np. do wady zgryzu maluszka. Na każdym smoczku widnieje taka informacja i to ją w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę. Na uwagę zasługuje tutaj smoczek w rozmiarze 0, który znajdziesz w ofercie marki NUK. Ten rozmiar smoczka jest wyjątkowy, ponieważ dedykowany szczególnie dla małych noworodków od 0-2 miesięcy.
Jeśli chodzi o materiał, z jakiego jest wykonany smoczek, to wyróżniamy smoczki lateksowe i silikonowe. Smoczki lateksowe mogą być przezroczyste lub matowe oraz posiadają specyficzny smak i zapach, co czasem utrudnia odzwyczajenie od nich maluszka. Dodatkowo, wybierając smoczek lateksowy, należy upewnić się, że maluszek nie ma uczulenia na ten materiał. Smoczki silikonowe nie posiadają żadnego charakterystycznego smaku i zapachu oraz są przezroczyste.
W wyborze tego najlepszego smoczka należy również zwrócić uwagę na kształt gumki smoczka i tarczki. Smoczki marki NUK posiadają anatomiczny kształt, inspirowany kształtem brodawki sutkowej mamy podczas karmienia piersią. Gumka smoczka od góry jest zaokrąglona, a od dołu spłaszczona. Sprawia to, że smoczek idealnie dopasowuje się do podniebienia maluszka oraz zostawia mu odpowiednią ilość miejsca na język, by mógł poruszać nim podczas ssania. Dodatkowo, dzięki temu smoczek wywiera jak najmniejszy nacisk na szczękę i ząbki, które wkrótce się pojawią. Tarczki z kolei powinny być wykonane z wysokiej jakości materiału, aby nie uwierały skóry dziecka, nie powodowały odparzeń oraz pozwalały swobodnie oddychać.
Ważna zasada przy wyborze pierwszego smoczka!
Jest jeszcze jedna, bardzo ważna zasada, którą należy uwzględnić podczas wyboru tego najlepszego pierwszego smoczka dla maluszka. Czasem może się wydawać, że jeśli dobrze dobraliśmy rozmiar i kształt smoczka to już mamy wszystko z głowy. Z jednej strony tak, to prawda. Z drugiej jednak, każda pociecha jest inna i dopasowanie smoczka według parametrów pasujących do wieku i potrzeb dziecka, może okazać się niewłaściwe. Właśnie dlatego, ta ważna zasada przy wyborze smoczka brzmi – Zawsze patrz, jak twoja pociecha reaguje na smoczek! To również powinno być wyznacznikiem tego, czy smoczek spełnia swoje zastosowanie.
Zobacz też:
Torba do porodu, czyli jak przygotować się do szpitala
Pieluszkowe zapalenie skóry – objawy, leczenie, jak do tego nie dopuścić
Dlaczego wybór odpowiedniego smoczka jest tak ważny?
Maluszek, który przychodzi na świat zaczyna obcować z zupełnie nowym światem. Nie jest on już tak cichy i przytulny jak brzuszek mamy.
Odpowiedni smoczek może pomóc maluszkowi odnaleźć się w nowej rzeczywistości
Właśnie dlatego tak istotne jest, aby smoczek był jak najlepiej dopasowany do potrzeb i delikatności maluszka. Szczególną uwagę na te aspekty zwraca marka NUK. To dlatego smoczki NUK w bezpieczny sposób uspokajają maluszka, zaspokajają ich naturalną potrzebę ssania oraz są korzystne dla rozwoju jamy ustnej. Dodatkowo, co również zasługuje na uwagę – są delikatne dla zębów, nie naciskają na szczękę, są bez BPA i idealnie dopasowują się do podniebienia.