Pierwszy miesiąc życia dziecka – uczymy się siebie nawzajem

pierwszy miesiąc życia dzieckaPierwszy miesiąc życia dziecka to nauka nowego świata, zmiany nie tylko w życiu rodziców, ale i w życiu dziecka. Zmienia się jego otoczenie – drastycznie różni się od tego, co noworodek poznał w brzuchu mamy. Dziecko uczy się nowych bodźców oraz tego, jak reaguje na nie jego ciało. Pierwszy miesiąc życia noworodka to dla jego rodziców nauka pielęgnacji, wypracowania rytmu dnia  dla dziecka.

Warto przygotować się do bycia rodzicem. Szkoła Rodzenia, gabinet położnej rodzinnej to wyjątkowe miejsca, które pomoże w przygotowaniu do najważniejszej świadomej roli w życiu – ROLI MAMY I TATY. Jak rozwija się dziecko w pierwszym miesiącu życia – o tym mówi Anna Wojtyla, położna i ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

Pierwszy miesiąc życia dziecka – nasza codzienność

 • noworodek je często, 8-12 razy na dobę
 • dziecko ssie mocno i efektywnie przynajmniej 15 minut z jednej piersi, często łykając.
 • Ilość i kolor stolca na dobę:

– 1, 2 doba: SMÓŁKA 1, 2 pieluchy, stolec czarny lub ciemnozielony,

– 3, 4 doba: STOLCE PRZEJŚCIOWE 3, 4 pieluchy, brązowe, zielone lub żółte,

– 5, 7 doba: STOLEC PRAWIDŁOWY 3, 4 pieluchy, papkowate żółte z granulkami jak serek wiejski,

 • noworodek może spać około 16 godzin na dobę, ale zazwyczaj są to krótkie drzemki,
 • noworodek płacze, a płacz ma różne tony,
 • w pierwszych tygodniach po urodzeniu często obserwuje się u dzieci skoki rozwojowe, w takich momentach twoje dziecko będzie chciało ssać częściej niż zwykle,
 • dziecko powinno być aktywne, głośno płakać i łatwo się budzić na karmienie, a po karmieniu powinno być spokojne i zadowolone.

Pierwszy miesiąc życia dziecka czyli IV trymestr ciąży

Doktor Harvey Karp, pediatra, stworzył pojęcie “czwartego trymestru ciąży” i określił nim trzy miesiące po urodzeniu dziecka, podczas których jego organizm pomału adaptuje się do środowiska zewnętrznego.

Maluch przychodzi na świat wyposażony w potrzebne umiejętności, ale musi minąć wiele tygodni, zanim przejdą one “trudny okres próbny”

W brzuchu mamy dziecko nie musiało jeść, trawić, wydalać, oddychać. Miało wokół siebie wodne środowisko o komfortowej temperaturze 37°C, lekki półmrok i powłoki tkanek, które tłumiły zarówno dźwięki, jak i dotyk czegokolwiek poza własnymi rączkami. Po porodzie zaczyna odczuwać głód, zimno, pracę swoich jelit i przesuwające się w nich pęcherze powietrza. Czuje szorstkie i twarde powierzchnie. Skóra pozbawiona ochrony mazi płodowej czasem swędzi albo piecze, często trudno mu zasnąć.

Dziecko musi też znosić niezbyt wprawnie wykonywane zabiegi pielęgnacyjne. Domaga się nieustannej obecności rodziców. To naturalne, a dziecku – bardzo potrzebne.

Zobacz też:

Ciążowe dolegliwości – rozstępy, opuchnięcia, zgaga. Prawdy i mity

Pierwszy smoczek – kiedy, jaki i dlaczego właśnie taki?

Pieluszkowe zapalenie skóry – objawy, leczenie, jak do tego nie dopuścić

Główka noworodka jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty jego ciała, waży ok. 25% masy ciała, dając tym samym ogromną dysproporcję w stosunku do linii ciała. Jej obwód jest o około 2cm większy od obwodu klatki piersiowej maluszka. Noworodek średnio waży 3500 gram i ma ok. 55 cm długości. Ręce i nogi dziecka są krótkie. Maluch często je podkurcza, przyjmując swoją fizjologiczną pozycję podobną do tej, którą miał w brzuchu mamy.

Pod koniec pierwszego miesiąca życia ustępuje duże napięcie mięśniowe i znika płodowe ułożenie ciała. Maluch zaczyna energicznie machać nogami, a zaciśnięte do tej pory piąstki, coraz częściej są otwarte. Jeśli położysz palec na wewnętrznej części dłoni swojego dziecka, ten zaciśnie piąstkę, zamykając palec w silnym uścisku.

Pierwszy miesiąc życia dziecka – o tym warto pamiętać

 • Miesięczne dziecko ustala dobowy rytm snu i czuwania.
 • Donośnym płaczem sygnalizuje swoje potrzeby.
 • Noworodek reaguje na głos i zapach mamy. Przy niej czuje się najbezpieczniej. Zazwyczaj wzięty przez nią na ręce przestaje płakać, uspokaja się.
 • Już od pierwszych dni odróżnia smaki: słodki, słony, kwaśny i gorzki.
 • Początkowo wszystko co widzi dziecko jest nieostre i bez koloru. Dopiero około drugiego tygodnia życia, wraz z rozwojem umiejętności koncentracji, pojawiają się pierwsze barwy. Dziecko widzi tylko to, co znajduje się w odległości do 25 cm od niego.
 • Miesięczne dziecko pokazuje pierwsze, odruchowe uśmiechy.
 • Zaczyna “gruchać”, a pierwsze dźwięki przypominają samogłoski a, e.
 • Miesięczne dziecko ma jeszcze bardzo słabe mięśnie karku i pleców, tylko niektóre leżące na brzuchu maluchy potrafią już podnieść główkę na kilka sekund.
 • Posiada kilka ważnych odruchów, m.in.: ssania, chwytny, kroczenia, szukania oraz Moro

Pierwszy miesiąc życia dziecka to początek wędrówki w nowy świat – dzięki tobie mamo i tato ten świat może być lepszy. Wasza miłość do młodego człowieka to filar lepszego jutra

Ocen: 10
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany