Pielęgnacja włosów – oto najczęstsze błędy, sprawdź jak ich nie popełniać

pielęgnacja włosówPielęgnacja włosów wydaje się taka prosta i naturalna. Okazuje się jednak, że popełniamy mnóstwo błędów. A to naraża je na uszkodzenia, zwiększone wypadanie czy przesuszenie. Zobacz co powinniśmy robić. 

Pielęgnacja włosów: błąd – nieodpowiednio aplikujemy szampon i odżywkę

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji włosów jest to, aby nie nakładać szamponu ani odżywki bezpośrednio na skórę głowy (chociaż do niewłaściwego używania szamponu przyznaje się 26% ankietowanych, a odżywki 16%). Szampon najpierw aplikuje się na mokre ręce i dopiero wtedy wmasowuje w skórę. Taki masaż nie tylko oczyszcza ją z nadmiaru sebum, ale działa też odprężająco i stymulująco na cebulki.

– Jeżeli skóra jest za mało ukrwiona, to pojawiają się problemy z wypadaniem włosów, a nawet łupieżem. Poświęcając podczas mycia zaledwie kilka minut na masaż nie tylko wzmocnimy cebulki, ale sprawimy również, że preparaty pielęgnujące skuteczniej zadziałają, przez co włosy staną się zdrowsze, bardziej lśniące i sprężyste – podkreśla Andrzej Wierzbicki, mistrz fryzjerstwa współzałożyciel salonów fryzjerskich i marki profesjonalnych kosmetyków do włosów WS Academy.

W przypadku masek i odżywek powinniśmy zająć się jednak inną partią. Nakładać je wyłącznie na powierzchnię włosa, aż po same końce. W przeciwnym wypadku odżywka może bardziej zaszkodzić niż pomóc, zbytnio obciążając i podrażniając skórę. Ponadto odżywki do spłukiwania, tak jak i szampony, powinny zostać zawsze bardzo dokładnie wymyte. Pozostałości mogą powodować zrogowacenia i łupież.

Pielęgnacja włosów: błąd – źle obchodzimy się z mokrymi włosami

Właściwe wysuszenie włosów jest bardzo ważne, gdyż mokre kosmyki są bardziej podatne na czynniki zewnętrze. Dlatego z wilgotnymi włosami nie wychodzi się na dwór oraz się nie zasypia. To prowadzi do ich łamania, matowienia, szorstkości oraz rozdwajania końcówek, a w okresie jesienno-zimowym również do przeziębień. Chcąc je odpowiednio wytrzeć, należy owinąć czuprynę bawełnianym ręcznikiem i delikatnie odcisnąć z niej nadmiar wody. Tymczasem tarcie włosów ręcznikiem, sprawia, że te się bardziej plączą i łamią.

Do rozczesania wilgotnych pukli należy używać grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami, szczotki z naturalnego włosia lub drewnianej. Czesanie zawsze zaczyna się od końcówek, a dopiero potem przechodzi do nasady głowy, unikając w ten sposób kołtunów i szarpania. Ponadto już przed umyciem warto wyszczotkować włosy. Po myciu nałożyć odżywkę bez spłukiwania, która dodatkowo ułatwi rozczesywanie.

Pielęgnacja włosów: błąd – narażamy włosy na wysokie temperatury

Jeśli to możliwe, warto pozwolić włosom schnąć naturalnie. W przypadku kiedy ciężko jest ograniczyć używanie suszarki. Stosowany nawiew powinien być chłodny, najlepiej z jonizacją. Istotną sprawą jest też zachowanie odstępu urządzenia od głowy czy kosmyków, który powinien wynieść minimum 30 cm. Suszenie zaczyna się od nasady, a następnie kieruje strumień w dół. Codziennie stosowanie suszarki może jednak wyrządzić włosom trwałe szkody, a dodatkowo spowoduje ich nadmierne puszenie. Żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia takiego efektu, podczas stylizacji powinno się zabezpieczać włosy preparatami termoochronnymi. A wcześniej, podczas mycia, stosować wodę letnią, lekko ciepłą, do 38° C.

– Zniszczonym włosom trudno przywrócić blask i sprężystość – pielęgnacja  musi być wtedy długotrwała, kompleksowa i systematyczna. Do mycia polecam używać specjalnie dobranych, delikatnych szamponów, które posiadają właściwości wzmacniające, nawilżające i regenerujące. Dobrze jeśli w ich składzie znajdą się ziołowe kompleksy, ekstrakty z owoców czy keratyna, pomagające odbudować strukturę włosów i zwiększające ich wytrzymałość – radzi Andrzej Wierzbicki.Niestety większość Pań przychodzi do salonów z prośbą o ratunek w momencie, kiedy ich fryzura naprawdę potrzebuje już interwencji. Takie sytuacje zainspirowały nas do opracowania profesjonalnej linii kosmetyków WS Academy w postaci eliksirów i esencji, czyli szamponów i odżywek do domowego użytkowania. Liczymy, że dobry produkt i permanentna edukacja zmienią co nieco na głowach Polek – dodaje Wierzbicki.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Herbata – Idealna dla Twoich włosów!

Zniszczone włosy – nowe rozwiązanie

Bambus – sposób na grube i gęste włosy

Pielęgnacja włosów: błąd – nie dbamy o wartościową dietę

Dużym wsparciem dla włosów jest odpowiednia dieta oraz nawilżanie organizmu od wewnątrz poprzez picie dużej ilości wody. W menu tym samym nie powinno zabraknąć białka (drób, ryby, nabiał, jaja). Ale  też składników mineralnych (takich jak żelazo, cynk, wapno, selen, magnez, krzem) i witamin (zwłaszcza A, C, E, H, PP i z grupy B). Warto więc, by na talerzu gościły warzywa (rośliny strączkowe, kiszonki, brokuły, szpinak, pomidory, papryka, marchew, natka). Powinny pojawić się owoce (truskawki, cytrusy, morele, brzoskwinie, śliwki, borówki) kiełki, pestki dyni i słonecznika. Nie wolno zapomnieć o orzechach, bo są bogate w kwasy tłuszczowe omega 3 i 6. Gdy zachodzi taka potrzeba, warto też rozważyć dodatkową suplementację w postaci m.in. tranu, skrzypu i biotyny.

Pielęgnacja włosów: błąd – rzadko odwiedzamy fryzjera

W utrzymaniu dobrej kondycji czupryny pomagają regularne wizyty u fryzjera, a Polacy odwiedzają go zbyt rzadko. Przyznaje się do tego co trzeci badany, przy czym panie robią to ponad dwa razy rzadziej niż panowie. Tymczasem końcówki należy podcinać co około 6-8 tygodni, ponieważ po tym czasie uwidoczniają się już na nich zniszczenia. Odciążona, zdrowa powierzchnia pasm będzie się lepiej układać i prezentować, a kosmyki będą lepiej ujarzmione. Wiele osób unika korzystania ze specjalistycznej pomocy nie tylko przy podcięciu włosów. Również w przypadku zabiegów farbowania lub rozjaśniania, które źle przeprowadzone, niosą za sobą ryzyko wystąpienia plam i przebarwień, a nawet spalenia włosów.

– Fryzjer w salonie wie, jak dobrać właściwy preparat do struktury włosów, jak długo go na nich trzymać i jak je pielęgnować już bezpośrednio po samym zabiegu. Tymczasem farbowanie włosów w domu wiąże się z ryzykiem ich zniszczenia, a także z niedobraniem koloru do cery, przez co i niezadowalającym efektem. Systematycznie w naszych salonach pojawiają się klientki, które są rozczarowane samodzielnie wykonaną koloryzacją i często w takich sytuacjach musimy naprawiać wynikłe z niej szkody mówi Tomasz Schmidt, mistrz koloryzacji. 

Jak widać czasem nawet drobne, z pozoru błahe kwestie powodują, że mimo usilnych starań posiadania pięknych włosów (zapuszczania ich odżywiania, stylizowania itp.), tak naprawdę im szkodzimy. Świadomość i przestrzeganie jednak kilku nieskomplikowanych zasad pielęgnacji pozwoli znacząco wpłynąć na stan skóry głowy i cieszyć się zdrową, piękną fryzurą. A zatem… jesteś o włos od piękna!

Ocen: 4
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany