Spis treści
Pestki słonecznika poprawią wygląd skóry
Ale nie tylko. Ponieważ zawierają mnóstwo minerałów takich jak cynk, żelazo, magnez, potas i wapń pomagają przy zakłóceniach rytmu serca, zaburzeniach snu, wzmacniają kości i układ odpornościowy. Łagodzi też objawy alergii. Natomiast znajdujące się w pestkach witaminy (E, B, A i D) wspomagają nasz wzrok i chronią przed nowotworami, uczestniczą w produkcji krwinek czerwonych. W pestkach znajdują się fitoestrogeny – cenne związki roślinne. Pomagają zmniejszyć dolegliwości związane z menopauzą, poprawiają koncentrację i usprawniają pracę mózgu. Zalecane jest jedzenie ok 80 g pestek dziennie. Uwaga są kaloryczne – 100 g to 550 kcal.
Można dodawać je do sałatek, mielić i dodawać do zup, a także robić z nich zdrowe batony
Pestki słonecznika – przepis na zdrowy baton
Przepis na baton bez cukru i glutenu: 200 g łuskanych pestek słonecznika, 6 łyżek syropu klonowego, 2 płaskie łyżki masła klarowanego. Masło zagotować z syropem, dodać ziarna i wymieszać. Mała formę wyłożyć papierem do pieczenia i wylać masę, wyrównać. Piec 20 minut w 170 stopniach C. Pozostawić do wystygnięcia i pokroić..
Kwiaty słonecznika na stany zapalne
Okazuje się, że lecznicze działanie mają nie tylko pestki, ale i kwiaty. Suszy się w ocienionych miejscach języczkowe kwiaty słonecznika (na słońcu tracą swój kolor) i następnie robi się z nich napary i odwary. Pije się je przy gorączce i kaszlu. Poza tym pobudzają wydzielanie soku żołądkowego i poprawiają prace całego przewodu pokarmowego. A to wszystko dzięki zawartym w nich związkach goryczkowych. Takie napary można stosować zewnętrzne na rany, krwiaki, stłuczenia i wylewy podskórne. Leczy się też reumatyzm.
Zobacz też:
Pokrzywa – składniki, właściwości, działanie soku z pokrzywy, przeciwwskazania
Rokitnik – poprawia krążenie, pracę mózgu i dolegliwości żołądkowe
Czarny bez – zdrowotne właściwości, zastosowanie i przepisy z czarnego bzu
Napar i okłady z kwiatów słonecznika
- Napar na ból żołądka – jedną łyżkę suszonych żółtych płatków słonecznika zalewamy szklanką wrzącej wody. Pozostawiamy pod przykryciem na 30 minut. Pijemy pól szklanki 30 minut przed jedzeniem.
- Okłady – zmielone świeże kwiaty przykładamy w miejscu wylewu lub stłuczenia.
Olej słonecznikowy obniża cholesterol
Zawiera prawie 90 procent nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz więcej niż inne oleje witaminy E. Obniża poziom złego cholesterolu zapobiegając powstawaniu chorób serca i układu krwionośnego. Wspomaga też prace układu pokarmowego, nerwowego i krwionośnego. Uwaga! Nie wolno go rozgrzewać do temperatury powyżej 100 stopni, ponieważ ulega spalaniu i jest bardzo szkodliwy. Nie wolno używać go do smażenia i pieczenia. Nadaje się natomiast na zimno do sałatek.
Kiełki słonecznika poprawiają przemianę materii
Są najbardziej popularnymi kiełkami. Są wyjątkowo bogate w cynk i żelazo. Zawierają wysokiej jakości białko. Maja orzechowy smak. Doskonale regulują przemianę materii, przyspieszają też wchłanianie substancji odżywczych i wydalanie złogów. Nadają się do sałatek.