Pelargonie na balkonie: jak je pielęgnować aby pięknie kwitły

pelargonie na balkoniePelargonie na balkonie – to jeden z najpopularniejszych kwiatów. Nic więc dziwnego, że gości na naszych balkonach coraz częściej. Warto dowiedzieć się, co możemy zrobić, aby bujnie obsypała nas kwiatami.

Odpowiednia doniczka, właściwa lokalizacja i dostateczna ilość wody to tak naprawdę wszystko, czego potrzebuje pelargonia, aby obficie zakwitnąć. Ta wszechstronna roślina z Afryki Południowej jest niezwykle trwała i łatwa w pielęgnacji, dzięki czemu jest doskonałym wyborem dla osób, które kochają otaczać się dużą ilością kwiatów, nawet jeśli nie mają do nich ręki lub brakuje im czasu na uprawę roślin. Specjaliści od roślin w Pelargonium for Europe podpowiadają, o czym należy pamiętać, aby cieszyć się pięknem pelargonii przez całe lato.

Pelargonie na balkonie: właściwe sadzenie

Pelargonie można posadzić na zewnątrz, gdy tylko znikną przymrozki, a temperatury za dnia osiągną wartości dwucyfrowe, zwykle nie później niż zaraz po tzw. „zimnych ogrodnikach” w maju. Po nabyciu pelargonii zwykle sadzi się je w donicy lub skrzyni balkonowej. Pojemniki te nie powinny być zbyt małe, gdyż te rośliny wymagają przestrzeni i dużej ilości ziemi. Warstwa drenażu na spodzie donicy sprawi, że otwory odprowadzające wodę nie będą się zatykały. Zalecanym podłożem do wysadzania jest już nawieziona ziemia przeznaczona dla pelargonii, która jest opracowana pod kątem szczególnych wymagań odżywczych tych roślin i nie wymaga dodatkowego nawożenia przez co najmniej kilka tygodni. Podczas sadzenia należy zachować odstęp minimum 20 centymetrów pomiędzy roślinami.

Pelargonie na balkonie – właściwe miejsce

Pelargonia pochodzi z Afryki Południowej, co oznacza, że najlepiej czuje się w ciepłym miejscu, w pełni nasłonecznionym lub znajdującym się częściowo w cieniu.

Pelargonie na balkonie – odpowiednie nawodnienie

Mimo że krótkie okresy posuchy zwykle nie stanowią problemu dla pelargonii, rośliny te lubią być podlewane regularnie i obficie, w gorące dni nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Osoby, dla których stanowi to zbyt duży problem, mogą nabyć specjalne systemy samonawadniające, dostępne w sklepach ogrodniczych, lub samodzielnie wykonać taki system w wersji ekonomicznej, na przykład przy użyciu plastikowych butelek. Ważne: Zbyt wysoka wilgotność i przelanie zaszkodzi roślinie. Nadmiar wody zawsze musi mieć ujście, tak aby nie doszło do gnicia korzeni. Podczas dłuższych okresów utrzymującego się deszczu warto rozważyć tymczasowe przeniesienie roślin w bardziej osłonięte miejsce.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Gwiazda betlejemska – co zrobić by pięknie rosła

Zrób to sama: Wazon pełen poinsecji

Pelargonie na balkonie – właściwe nawożenie

Aby utrzymać dopływ substancji odżywczych na odpowiednim poziomie i stałe kwitnienie, do systemu nawadniającego należy raz w tygodniu dodawać standardowy nawóz. Zastosowanie specjalnego nawozu o spowolnionym uwalnianiu lub ziemi z dodatkiem nawozu wyeliminuje konieczność cotygodniowego nawożenia.

Pelargonie na balkonie – odpowiednie obrywanie zwiędniętych części rośliny

Regularne usuwanie zwiędniętych kwiatów i liści oraz przesuszonych pędów sprawia, że roślina wygląda lepiej, jest zdrowsza i jest stymulowana do tworzenia nowych kwiatów. Istnieją odmiany „samooczyszczające się”, głównie wśród zwisających odmian, których zwiędnięte kwiaty same odpadają od łodyg; na ich miejscu wyrastają nowe, zwykle w bardzo krótkim czasie. Jedynie wysuszone liście trzeba usuwać ręcznie.

Pelargonie na balkonie – właściwe przechowywanie przez zimę

W kolejnych latach pelargonie zakwitną ponownie, jeśli zostaną przycięte do wysokości około 15 centymetrów i przeniesione w jasne, nienarażone na działanie mrozu miejsce przed pojawieniem się pierwszych nocnych przymrozków. W okresie spoczynkowym najlepsza temperatura otoczenia to 5-10°C. W miesiącach zimowych roślina wymaga bardzo małych ilości wody, przez co wydaje się, że obumarła. Ale tak nie jest. Gdy tylko pelargonia poczuje ciepło i zostanie odpowiednio nawodniona na początku wiosny, wypuści nowe pędy. Roślinę należy wtedy przesadzić do nowej ziemi i, w razie potrzeby, do większej doniczki.

Gdy wskazówki te będą przestrzegane, nic nie stanie na przeszkodzie, aby cieszyć się bujnie kwitnącym rajem pelargonii na balkonie lub tarasie.

Źródło: Pelargonium for Europe

Ocen: 2
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany