Pojawienie się na nogach czerwono-niebieskich drobnych żyłek zwanych pajączkami to dla wielu młodych kobiet powód do zmartwienia. Powiększająca się siateczka rozszerzonych naczynek nie wygląda zbyt estetycznie. Czy jednak wygląd nóg to jedyny problem? Czy pojawienie się pajączków nie jest symptomem jakiejś choroby?
Pajączki to zazwyczaj pierwszy objaw niewydolności żylnej, pojawiający się czasami razem z uczuciem ciężkości i zmęczenia nóg. Oprócz tego wieczorem może występować obrzęk nóg. Warto więc podjąć pierwsze kroki, aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.
Spis treści
Po pierwsze – zdrowy rozsądek
Pajączki i poszerzone żyły podskórne pojawiają się u 80% kobiet, w różnym wieku. Niewątpliwie niektóre zabiegi kosmetyczne oraz wystawianie nóg na działanie ciepła (np. gorące kąpiele, długotrwałe leżenie na słońcu) mogą sprzyjać szybszemu postępowi zmian. Istotny wpływ na rozwój choroby ma również długotrwałe stanie lub siedzenie. Nie przesądza jednak oczywiście o wszystkim, bowiem w przypadku pajączków dużą rolę odgrywa dziedziczność, a także zmiany hormonalne występujące w trakcie cyklu miesiączkowego lub podczas ciąży.
WIĘCEJ: Żylaki – gdy żyły są niewydolne
Na wstępnym etapie choroby pomocna będzie kompresjoterapia, czyli stosowanie specjalnych wyrobów uciskowych, takich jak pończochy, rajstopy czy podkolanówki. Wskazana jest również aktywność fizyczna i walka ze zbędnymi kilogramami. Dobrze byłoby również rzucić palenie. Pamiętajmy, że różnego rodzaju preparaty i suplementy diety dają jedynie odczucie zmniejszenia obrzęku nóg, nie powodują wzmacniania naczyń.
Czas na specjalistę
Walcząc z pajączkami, należy mieć zawsze na uwadze, że mogą być pierwszą oznaką dalszych zmian i już na tym etapie można zająć się ich leczeniem. Warto zgłosić się do specjalisty chorób naczyń, czyli chirurga naczyniowego lub angiologa (lekarzy tych specjalności określa się również mianem flebologów). Przeprowadzi on dokładne badanie i zaleci leczenie optymalne dla danego stopnia zaawansowania schorzenia. Nieleczone pajączki raczej nie doprowadzą do ciężkich powikłań, ale mogą wyglądać nieestetycznie, a także sprawiać ból. Pamiętajmy o tym i nie lekceważmy pierwszych objawów – pajączki to nie tylko problem estetyczny.
Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Michał Goran Stanišić
Miałam pajączki. Zrobiono mi skelroterapię i po 3 latach wszystko się odnowiło, tylko w innym miejscu