Oto 5 powodów, aby pić sok żurawinowy

sok żurawinowySok żurawinowy znany był naszym babciom. I trudno się dziwić. Żurawina to niskokaloryczne jedzenie, które ma właściwości antyoksydacyjne i posiada wiele witamin. Oto, co można zyskać pijąc niesłodzony sok żurawinowy.

Sok żurawinowy zapobiega infekcji dróg moczowych

Jeśli masz nawracające zakażenia, to picie soku żurawinowego codziennie może być rozwiązaniem tego problemu. Według badań opublikowanych w Journal of Urology, naukowcy odkryli, że sok z żurawiny zmienia strukturę bakterii E. coli odpowiedzialnych za zakażenie układu moczowego.

Stwierdzono, że chociaż żurawina nie zabija bakterii E. coli, ogranicza ich zdolność do rozwoju i namnażania się. W związku z tym, można powiedzieć, że sok żurawinowy może zmniejszyć potencjalnie działanie szkodliwych bakterii w pęcherzu, minimalizując w ten sposób ryzyko zakażenia układu moczowego. Jednak, sok jest tylko środkiem zapobiegawczym, a nie metodą leczenia istniejącej infekcji.

Sok żurawinowy poprawia pracę układu trawiennego

Przeciwutleniacze – proantocyjanidyny znalezione w soku żurawinowym są głównym tego sprawcą. W oparciu o badania opublikowane w Nutrition Journal w 2008 roku, sok żurawinowy hamuje wzrost Helicobacter pylori, bakterii odpowiedzialnych za wrzody żołądka i czynnik ryzyka raka żołądka. To dlatego, że przeciwutleniacze występujące w soku żurawinowym mają zdolność antyprzyczepności, która zatrzymuje bakterie żyjące w ścianach żołądka. Utrzymuje też zdrową równowagę dobrych bakterii w tym organie.

Sok żurawinowy chroni jamę ustną

Sok żurawinowy jest dobry dla zdrowia jamy ustnej. Proanthocyanidin zapobiega namnażaniu się szkodliwych bakterii bytujących na zębach, które to bakterie prowadzą do różnych problemów zdrowotnych jamy ustnej, takich jak np. choroby dziąseł. Hamuje również produkcję kwasu w ślinie i wzrostu płytki nazębnej, co również chroni nas przed chorobami przyzębia.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Sok pomarańczowy zapobiega miażdżycy i cukrzycy

Sok pod lupą

Sok żurawinowy jest zbawieniem dla serca

Wszyscy wiemy, że oprócz nowotworów, choroby układu krążenia są jednymi z głównych zabójców na świecie. Dobrą wiadomością jest to, że dodanie soku z żurawiny do codziennej diety może pomóc w utrzymaniu zdrowego serca. Na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego w 2003 roku, eksperci poinformowali, że sok z żurawiny zwiększa lipoproteiny o wysokiej gęstości, znane jako dobry cholesterol. Zawiera także duże ilości flawonoidów, które poprawiają krążenie i zapobiegają chorobom serca.

Sok żurawinowy ma odmładzająca moc

Wystarczy szklanka soku żurawinowego i jesteś młodsza. Naukowcy z Human Research Center wykazali, że wysoki poziom przeciwutleniaczy znaleziony w żurawinie chroni przed objawami starzenia się, takimi jak brak koordynacji i utrata pamięci. Ponadto chroni komórki przed wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do starzenia i utrzymuje młody wygląd skóry.

Jedna uwaga:

Pomimo tych wszystkich korzyści, trzeba być ostrożnym, zwłaszcza jeśli przyjmujemy leki rozrzedzające krew. Wiele badań odnotowało wzrost krwawienia z powodu interakcji pomiędzy tymi lekami a żurawiną.
Ponadto, produkty żurawinowe zwiększają wydalanie szczawianów, co może prowadzić do powstawania kamieni nerkowych. Należy pamiętać, że naturalny sok żurawinowy jest lepszy niż butelkowany sprzedawany w sklepach. Wiesz wtedy, że to, co pijesz, to nie tylko cukier i żurawinowy zapachowy.

2 komentarze
  1. Ja codziennie rano piję szklankę przegotowanej wody z sokiem żurawinowym. I skończyły się moje problemy z układem moczowym

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany

*