Osteoporoza to choroba coraz bardziej popularne. Okazuje sie, że ponad 90% Polaków cierpi na niedobory witaminy D. A temu często towarzyszy zmniejszony poziom wapnia.
To jedne z głównych czynników ryzyka rozwoju osteoporozy – choroby, która sprawia, że kości stają się coraz bardziej łamliwe.
Spis treści
Osteoporoza – cicha epidemia
Osteoporoza jest chorobą metaboliczną charakteryzującą się zmniejszeniem gęstości oraz zaburzeniami struktury tkanki kostnej. Na skutek stopniowego ubytku masy kostnej wzrasta ryzyko złamań, które mogą wystąpić w różnych częściach ciała nawet po niewielkim urazie. Najczęściej dotyczą one szyjki kości udowej, kręgów, kręgosłupa i kości nadgarstka . Szacuje się, że w Polsce na osteoporozę choruje ok. 3 mln osób, a zagrożonych nią jest aż 8 mln! . Najbardziej narażoną na tę chorobę grupą są kobiety. To właśnie u nich ubytek masy kostnej występuje szybciej niż u mężczyzn.
Ze względu na podstępny, często bezobjawowy przebieg osteoporoza bywa nazywana cichą epidemią. Pewne czynniki ryzyka rozwoju choroby, jak wiek, płeć czy predyspozycje rodzinne, nie są od nas uzależnione. Są jednak też takie, na które mamy wpływ. Warto wiedzieć,
co możemy zrobić, aby odpowiednio wcześnie zadbać o swoje kości i ustrzec się przed cichą epidemią.
Zadbaj o poziom wapnia
Wapń jest podstawowym pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Gdy jego poziom maleje, wówczas organizm zaczyna pobierać wapń z kości. Taka sytuacja utrzymująca się przez dłuższy czas może prowadzić między innymi do osteoporozy.
Wapń możemy dostarczyć organizmowi wraz z pożywieniem. Najlepiej przyswajalny pochodzi z mleka i przetworów mlecznych: jogurtów, sera żółtego, twarogu czy śmietany. Spożycie mleka i przetworów mlecznych w Polsce jest jednak na tyle małe, że zawartość wapnia
w diecie przeciętnego Polaka dostarcza zaledwie 50% ilości tego składnika zalecanej normami żywienia.
Witamina D – suplementacja jest konieczna
Witamina D odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu układu kostnego. Jej prawidłowy poziom zwiększa wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego oraz wspiera prawidłowe funkcjonowanie mięśni i układu odpornościowego.
Jednak zaledwie 10% procent witaminy D pochodzi ze źródeł pokarmowych. Aż 90% jest syntetyzowane w skórze pod wpływem słońca. Niestety, w szerokości geograficznej, w której leży Polska, synteza skórna witaminy D jest niewystarczająca, stąd aż 90% Polaków cierpi
na niedobory tej witaminy. Dlatego też zaleca się jej suplementację, szczególnie u osób, które długo przebywają w zamkniętych pomieszczeniach, nie mając dostępu do słońca.
Źródło: Calperos DUO