Opryszczka po raz pierwszy pojawia się między 10 a 20 rokiem życia, choć i małe dzieci też mogą ją mieć. Niestety nie obdziela ona nas po równo. Są osoby, u których pojawia się raz-dwa razy w roku, a są takie, które mają ją prawie bez przerwy.
Spis treści
Opryszczka sama znika
Pęcherze, które pojawiają się na ustach zazwyczaj samoistnie ustępują po 1-3 tygodniach. Ból natomiast ustaje po 7-10 dniach. Jeśli jednak zaczyna on się nasilać i dodatkowo pojawiają się bóle głowy, biegunka czy gorączka, trzeba natychmiast pójść do lekarza. Jednak w większości przypadków można sobie pomóc samemu.
Opryszczka – unikaj słonych, ostrych i kwaśnych potraw
Chodzi przede wszystkim o orzechy i chipsy. Nie tylko mogą podrażniać naskórek, ale i hamować gojenie się ranek.
Opryszczka – użyj pasty do zębów
Najlepsza będzie ta z dużą ilością fluoru. Ma ona działanie antybakteryjne i antywirusowe. Pastę nałóż na opryszczkę i pozostaw aż wyschnie. Rob to raz dziennie. Częstsze używanie fluoru może prowadzić do martwicy tkanki.
Opryszczka – płucz usta słoną wodą
Pomocne może być przepłukanie ust słoną wodą. Sól ma właściwości przeciwzapalne. Sprawia też, że w ustach pojawia się środowisko zasadowe, co utrudnia przetrwanie bakterii. Rób to co 2-3 godziny.
TO CIĘ ZAINTERESUJE:
To powinnaś wiedzieć o opryszczce
Suchość w ustach wiemy jakie są tego przyczyny
Opryszczka – użyj kompresu do herbaty
Herbata zawiera garbniki o właściwościach ściągających, które mogą ukoić ból. Zaparz torebkę herbaty w pól szklanki wrzątku, ostudź i przyłóż na opryszczkę.
Opryszczka – jedz codziennie jogurt
4 łyżki jogurtu dziennie mogą zapobiec rozmnażaniu się bakterii. A wszystko za sprawą tego, że w jogurcie znajdują się dobre bakterie, które walczą właśnie z tymi złymi bakteriami oraz wirusami. Wybieraj jogurt, który posiada aktywne kultury bakterii Lactobacillus acidophilus.
Opryszczka – pomoże sok z aloesu
Aloes posiada bowiem właściwości odkażające i przeciwbakteryjne. Wystarczy więc przekroić liść aloesu i przyłożyć miąższem do pęcherzyków. Gdy liść wyschnie, zmienić na nowy okład.
balsam erazaban protect nawilża świetnie, latem chroni przed słońcem, zimą przed mrozem i wiatrem
Mnie mama zawsze mowila, ze lepiej zapobiegac niz leczyc. Zawsze na jesieni mialam opryszczke ale teraz od wakacji stosuje taki fajny balsan erazaban protect i po opryszczce ani sladu . Poza tym fajnie nawilza.
Polecam spróbować lipożelu Hascovir, mi pomógł
moim sprawdzonym sposobem na opryszczkę, który każdemu polecam jest heviran. wcześniej stosowałam jakieś maści i inne smarowidła na to żeby od zewnątrz smarować strupka, no i one pomagały ale na trochę bo z jakiś czas zimno znowu wychodziło. dopiero Heviran uciął to tak konkretnie i pokonał wirusa opryszczki.
Mi pomagają jedynie plastry, które chronią opryszczkę… żadne domowe sposoby niestety nie działąją
ja ostatnio odkryłam Urgo i teraz opryszczka nie jest dla mnie tak dokuczliwa 😉
Unikać słonych potraw bo podrażniają ale płukać usta słoną wodą bo sól działa antybakteryjnie??? Warto byłoby się zdecydować…