Oparzenia słoneczne – pomoże kąpiel w cydrze, okłady z mleka i herbaty

oparzenia słoneczneCzęsto dzień na plaży kończy się tym, że na naszej skórze występują oparzenia słoneczne. I choć już tego nie odwrócisz, zrób wszystko aby ukoić czerwoną skórę. Nie będzie boleć i jest szansa, że nie pojawią się na niej bąble. Oto nasze podpowiedzi jak łatwo to zrobić stosując domowe sposoby. Nie zwlekaj tylko działaj.

Oparzenia słoneczne: wybierz odpowiedni rodzaj kąpieli

Po długim dniu na słońcu, pierwszą rzeczą, którą prawdopodobnie chcesz zrobić, to się umyć. Ale powinieneś dwa razy pomyśleć, zanim to zrobisz. Mydło i kąpiel z bąbelkami mogą wysuszyć i podrażniać spaloną słońcem skórę. Dermatolodzy sugerują inne rozwiązania:

– wsyp do wody sodę oczyszczaną. Złagodzi stany zapalne i swędzenie. Działa najlepiej, gdy wysycha na skórze, więc nie wycieraj się ręcznikiem tylko poczekaj aż sama wyschniesz.

– wlej do zimnej wody szklanką octu lub cydru. To ma działanie ściągające, łagodzi ból związany z opalaniem.

– wsyp do wody dwie łyżki płatków owsianych. Pozostań w niej przez 15 do 20 minut. Następnie delikatnie osusz skórę suchym ręcznikiem. Pocieranie skóry jeszcze bardziej ją drażni.

Oparzenia słoneczne: przyłóż coś zimnego

Oparzenia słoneczne bolą. Sięgnij po coś zimnego, ale zrób to dobrze. Zawiń paczkę np. mrożonki w wilgotną szmatkę i przytrzymaj ją nad oparzeniem. Spowoduje to wchłonięcie części ciepła ze skóry, zwężenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie obrzęku.

Oparzenia słoneczne: nawadniaj organizm

Pij dużo wody, aby przeciwdziałać wysuszającym efektom oparzeń słonecznych. Woda w owocach też się liczy. Jeden duży kawałek arbuza zapewnia lepsze nawilżenie niż kubek wody. Podobnie działa melon.

Zobacz też:

Wiemy jak chronić przed słońcem blizny i znamiona

Okulary przeciwsłoneczne? Szanuj swoje oczy i kupuj rozważnie!

Te części ciała też potrzebują ochrony przed słońcem. Zaskakujące!

Oparzenia słoneczne: rób okłady

To co mamy w lodowce może być doskonałym lekarstwem na oparzenia słoneczne. Kwas tianinowy zawarty w czarnej herbacie może przynieść ulgę spalonym powiekom. Po prostu zanurz dwie torebki z herbatą w zimnej wodzie i umieść je na zamkniętych powiekach, aby zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból. Oto kilka innych opcji do wypróbowania:

Mleko: moczyć czystą szmatkę w misce z 1 szklanką mleka, 4 szklankami wody i kilkoma kostkami lodu. Zastosuj kompres przez 15 do 20 minut i powtarzaj co 2 do 4 godzin. Białko, tłuszcz i pH mleka mają działanie przeciwzapalne na skórze.

– Skrobia kukurydziana: wymieszaj skrobię z taką ilością wody aby powstała pasta i nakładaj ją bezpośrednio na oparzenia słoneczne.

Jogurt: podobnie jak mleko, jogurt ma białka i tłuszcze, które mogą powstrzymywać bolesne zapalenie skóry. Po prostu polej jogurtem poparzone miejsca. Odczekaj pół godziny, spłucz zimną wodą i delikatnie wysusz skórę.

– Sałata: ugotuj liście sałaty w wodzie, odcedź. Powstały płyn schłodź w lodówce. Zanurz waciki w płynie i delikatnie wetrzyj w podrażnioną skórę.

Oparzenia słoneczne: koniecznie odpoczywaj

Spanie po oparzeniu słonecznym nie należy do przyjemności. Spróbuj posypać talkiem prześcieradło, aby zminimalizować tarcie. Materac dmuchany jest doskonałym rozwiązaniem, ponieważ zatrzymuje mniej ciepła. Jeśli nogi lub stopy są spalone, podnieś nogi powyżej poziomu serca, aby powstrzymać obrzęk.

Uwaga! Po tym, jak się spalisz, skóra zacznie wracać do zdrowia od 3 do 6 miesięcy. Wierzchnia warstwa skóry zacznie się złuszczać. Nie opalaj się, bo świeża skóra jest bardziej wrażliwa na oparzenia. Spalisz się szybciej niż poprzednio

Ocen: 11
1 komentarz
  1. naturalne to czasem nie zadziałają. warto mieć jakiś sprawdzony sposób, który działa i który się sprawdza. dla mnie takim środkiem jest żel Help4Skin. na ostatnich wakacjach przyniósł mi ogromną ulgę jak przesadziłam z opalaniem.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany