Odkurzacz dla alergika – jaki będzie najlepszy

alergia

Odkurzaczy na rynku jest bardzo dużo. Kupując go myślimy tylko o tym, aby spełniał swoją podstawową funkcję, czyli dobrze zbierał kurz, brud, okruszki i drobne śmieci. Sprawa się komplikuje, gdy mamy w domu alergika.

Workowy czy bezworkowy dla alergika

To podstawowe pytanie przy wyborze odkurzacza. Zwykle pod uwagę brane są kwestie ekonomiczne, czyli koszt zakupu worków. Wiele osób przelicza, że zamiast wciąż kupować nowe, lepiej wybrać model z wyjmowanym pojemnikiem na śmieci, który po każdym odkurzaniu trzeba po prostu opróżnić i umyć. Drugiego modelu nie powinni rozważać jednak alergicy. W ich przypadku, bezworkowa opcja to narażenie się na dodatkowy kontakt z alergenami, które uwalniają się podczas opróżniania pojemnika, co powoduje przykre dolegliwości w postaci ataków kaszlu czy kataru. Lepiej wybrać tradycyjny model workowy

Przy eksploatacji odkurzacza workowego warto pamiętać, że wyższy poziom filtracji powietrza, które wydostaje się z odkurzacza, zapewniają worki materiałowe, a nie papierowe. Dodatkowo, w niektórych modelach stosuje się specjalne wielowarstwowe worki z materiału, których powierzchnia pokryta jest nanosrebrem, zabijającym bakterie i pochłaniającym nieprzyjemne zapachy. Warto więc spytać, czy takie worki możemy dokupić do odkurzacza, który nas interesuje.

Tajemniczy filtr HEPA

Filtr to bardzo istotny element, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Odpowiada za utrzymanie wszelkich zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia, tak aby nie wydostawały się wraz z wydmuchiwanym powietrzem. Razem z workiem, składa się on na system filtracji, który w przypadku alergików musi być szczególnie szczelny. W starych odkurzaczach tumany kurzu były częstym widokiem, dziś zastosowanie filtrów jest standardem we wszystkich modelach. Pozostaje jednak pytanie, jaki filtr wybrać?

WIĘCEJ: Kodeks alergika

Filtry stosowane w odkurzaczach w różnym stopniu filtrują powietrze. Przy specyfikacji każdego urządzenia znajdziemy tajemnicze skróty EPA i HEPA, z towarzyszącymi im cyframi: E10, E11, E12, H13 lub H14. Ogólnie zasada jest prosta – im wyższy numer, tym wyższy poziom oczyszczenia. Dla osób cierpiących na alergie wziewne jedynym słusznych wyborem będą odkurzacze z filtrem HEPA, który zapewnia filtrację na poziomie ponad 99% i zatrzymuje cząsteczki do 0,3 mikrona – wyjaśnia Piotr Trepka, Product Manager w Komputronik S.A. – Oczywiście każdy filtr, aby prawidłowo spełniał swoje funkcje, należy regularnie czyścić lub wymieniać. Przy zakupie warto więc spytać sprzedawcy także o ich eksploatację.

Zbawienny wpływ wody?

Na rynku dostępne są także modele wyposażone w filtry wodne, z pojemnikiem, przez który przepływa zasysane, zanieczyszczone powietrze. Woda pochłania roztocza, kurz czy pyłki, w stopniu znacznie wyższym niż w przypadku odkurzaczy workowych, dlatego jest to model szczególnie polecany alergikom. Co więcej, korzystając z takiego odkurzacza dodatkowo nawilżamy powietrze, które po przejściu przez filtry wyjściowe, wydmuchiwane jest na zewnątrz. Niektórzy wykorzystują ten mechanizm i dodają do wody różne aromaty, aby zadbać o przyjemny zapach w mieszkaniu. W przypadku odkurzaczy z filtrem wodnym, szczególną uwagę należy zwrócić na jego eksploatację. Nie możemy go tak po prostu odstawić po skończeniu pracy. Po każdym użyciu trzeba dokładnie umyć pojemnik i wymienić wodę, a także osuszyć mokre filtry, w przeciwnym razie bardzo szybko poczujemy niemiły zapach, ponieważ w brudnej wodzie zaczną rozwijać się bakterie, pleśń i grzyby. Będzie to nie tylko nieprzyjemne, ale też szkodliwe, zwłaszcza dla osób cierpiących na alergie wziewne – wyjaśnia Piotr Trepka

WIĘCEJ: Alergiku! Przygotuj się do sezonu pylenia

Wybierając odkurzacz warto dokładnie sprawdzić specyfikacje i rozważyć kilka kwestii. Najlepiej sprawdzić etykietę energetyczną, na której znajdziemy przydatne informacje, w tym oznaczenie klasy reemisji kurzu. Dla alergików zalecana jest klasa A. Prawidłowy wybór pozwoli zadbać nie tylko o czystość podłóg, ale także powietrza, a tym samym o komfort i zdrowie alergików w naszym domu.

Ocen: 2
2 komentarze
  1. ja ostatnio długo szukałam, bo mój odkurzacz już kończył swoją egzystencję i mam teraz roombę, co prawda nie byłam przekonana ale za namową męża kupiliśmy. muszę przyznać, że przy mojej alergii i niechęci do odkurzania, był to strzał w 10, bo wszystko mam ustawione w nim i wracam z pracy to już jest odkurzone

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany