Oczy – co wpływa na pogorszenie wzroku

okulary

Kiedy dobrze widzimy, nie zastanawiamy się, że nasze oczy cały czas potrzebują naszej uwagi. Tylko dzięki odpowiedniej diecie oraz przestrzeganiu pewnych zasad, możemy cieszyć się długo dobrym wzrokiem. Zobaczcie co możecie zrobić dla swoich oczu.

Dieta i suplementy dla oczu

Podstawą dbania o dobrą jakość wzroku jest dieta bogata w luteinę, witaminy A, E, C oraz cynk. Pierwsza z nich, luteina, gromadzi się przede wszystkim w plamce żółtej i soczewce. Chroni oczy przed wolnymi rodnikami, szkodliwym promieniowaniem, może zmniejszyć ryzyko rozwoju zaćmy, nawet o 30 proc.

Witaminy A, E, C uzupełniają się wzajemnie, a ich niedobór może skutkować pojawianiem się poważnych problemów ze wzrokiem, m.in. zaburzeń ostrości widzenia. Witamina A zapobiega „kurzej ślepocie”, czyli niedowidzeniu po zmierzchu, natomiast witamina E odpowiedzialna jest za zapobieganie procesowi utleniania wielonasyconych kwasów tłuszczowych – m.in. witaminy A oraz neutralizację negatywnego działania wolnych rodników, odpowiedzialnych za obumieranie komórek tworzących tkankę gałki ocznej. Witamina C wspomaga proces wzmacniania ścian naczyń krwionośnych, zmniejszając ich przepuszczalność, a także wytwarzanie płynu łzowego.

Nie bez znaczenia pozostaje także cynk – mikroelement niezbędny do prawidłowego funkcjonowania gałek ocznych. Bierze udział w wytwarzaniu rodopsyny – światłoczułego barwnika, który umożliwia widzenie po zmierzchu i rozróżnianie odcieni szarości. Cynk chroni oczy przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego, a jego niedobór może prowadzić do krótkowzroczności.

Ja chronić wzrok przed szkodliwym działaniem komputera?

Komputer stanowi główne narzędzie codziennej pracy wielu osób i ciężko wyobrazić sobie całkowitą rezygnację z jego użytkowania. Istnieją jednak sposoby, które pozwolą ograniczyć ryzyko pogorszenia się wzroku w wyniku długotrwałego patrzenia w monitor – m.in. poprzez zachowanie odpowiedniej odległości od oczu, wynoszącej 50-70 cm. Dobrze jest także zamknąć oczy na kilka sekund co jakiś czas – dzięki temu będą mniej narażone na przesuszenie. Jeżeli mamy taką możliwość, raz na godzinę warto zrobić 5-minutową przerwę od patrzenia w monitor i wyjść w tym czasie na krótki spacer, jeśli nie – przynajmniej oderwać wzrok od ekranu i spojrzeć w kierunku obiektu znajdującego się dalej – to pomoże oczom złagodzić napięcie akomodacyjne.

Odpowiednie naświetlenie oczu

Oczy najlepiej tolerują światło naturalne. Niestety, nasz klimat temu nie sprzyja – największa ilość światła dociera do nas latem, a przez większą część roku musimy zadawalać się światłem sztucznym. W tym wypadku, warto zadbać o to, aby było ono jak najbardziej zbliżone do naturalnego, czyli: nie za ostre, ani za słabe oraz niezbyt intensywne, ponieważ oczom szkodzi nie tylko niedostateczne, ale także nadmierne oświetlenie. Jeżeli biurko ustawione jest z dala od okna, dobrze jest postawić na nim lampkę, która posłuży jako dodatkowe źródło światła i pamiętać o tym, żeby nie czytać z odległości mniejszej niż 30-40 cm.

Ochrona oczu przed słońcem

Promieniowanie ultrafioletowe wytwarzane przez słońce może być niebezpiecznie nie tylko dla skóry, ale i oczu, dlatego latem warto zainwestować w okulary przeciwsłoneczne wyposażone w odpowiednie filtry UV, które uchronią nasze oczy przed jego szkodliwym wpływem.

WIĘCEJ: Czym kierować się przy wyborze okularów?

„Okulary przeciwsłoneczne kupowane na straganach, w sklepach odzieżowych, czy drogeriach tylko pozornie chronią nasze oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym. Zazwyczaj są to szkła barwione, bez filtrów, nawet wtedy, gdy posiadają naklejki CE i UV” – mówi dr n.med. Agnieszka Samsel z warszawskiej klinki OptoMedica. – „Okulary wyposażone w filtry UV należy kupować w salonach optycznych – dopiero wtedy mamy gwarancję, że nasze oczy chronione są przed szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB i UVC. Warto o tym pamiętać, ponieważ okulary, które pozornie chronią nasze oczy, jednocześnie pozbawiają ich obronnego odruchu mrużenia i może to skutkować pogorszeniem się jakości widzenia” – alarmuje.

Kiedy pojawią się pierwsze symptomy pogorszenia wzroku

Kiedy pojawią się pierwsze symptomy pogorszenia wzroku, należy jak najszybciej udać się do specjalisty – okulisty, który dobierze najbardziej odpowiedni sposób leczenia, w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania występujących zaburzeń widzenia – najczęściej poprzez dobranie odpowiednich szkieł kontaktowych lub okularów. Zaniechanie wizyty grozi pogłębieniem się wady wzroku, dlatego warto nie zwlekać z wizytą.

Ocen: 4
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany