Ocet wykorzystujemy do przygotowania posiłków. Nie wyobrażamy sobie kuchni bez niego. Okazuje się jednak, że ma niesamowite zastosowanie również w domu. Pomoże ci w porządkach, zlikwiduje nieprzyjemny zapach i zabije zarazki. Zobacz do czego jeszcze możesz użyć octu.
Spis treści
Ocet to eko sprzątanie
Ocet jest rewelacyjnym środkiem na wszystko i do wszystkiego. Czyszczenie z zastosowaniem octu to oszczędność czasu, pieniędzy i sprytny sposób na uniknięcie kontaktu ze żrącymi chemikaliami. Ten sekretny składnik ma jeszcze jedną zaletę. Jaką? Jest zawsze pod ręką w sytuacjach awaryjnych, gdy np. skończy się płyn do czyszczenia. Prym w domowych porządkach wiedzie ocet spirytusowy – jest najtańszy i ma najbardziej pożądane właściwości. Oto 5 pomysłów na domowe triki z wykorzystaniem octu:
Ocet jako środek dezynfekujący
Doskonale sprawdza się jako środek dezynfekujący i bakteriobójczy. Warto czyścić nim zwłaszcza blaty kuchenne, deski do krojenia czy wnętrza lodówek. Można wtryskiwać go także do otworów odpływowych w zlewie, dzięki czemu udrożnimy rury.
Ocet usuwa kamień i rdzę
Jest pogromcą kamienia i rdzy. Świetnie usuwa osad z kamienia z czajnika czy bębna pralki. W jaki sposób? Wystarczy zagotować wodę z octem, pozostawić na kilka godzin w urządzeniu i… po problemie.
Zobacz też:
Ocet jabłkowy: lekarstwo naszych babć
Lecznicze jedzenie: ocet, olej i kurkuma na zdrowie
Ocet poradzi sobie z tłuszczem
Tłuszcz w kuchni to norma. Z tym na kuchence gazowej, kafelkach czy innych powierzchniach kuchennych doskonale poradzi sobie ocet. Wystarczy przelać nierozcieńczony preparat do pojemnika z dozownikiem, spryskać zatłuszczoną powierzchnię, pozostawić na kilka minut i przetrzeć suchą ściereczką.
Ocet idealny do polerowania szyb i podłóg
Lśniąca podłoga, idealnie wypolerowane szklanki i szyby bez smug – marzenie niejednej Pani Domu. Jak je spełnić? To proste. Zamiast klasycznego płynu do mycia okien wystarczy użyć mieszanki wody i octu w proporcji pół na pół.
Ocet jako odświeżacz
Likwiduje nieprzyjemny zapach ze sprzętów i pomieszczeń. Jeśli w szafce z butami, w bagażniku samochodu lub w zawilgoconej łazience umieścimy watę nasączoną octem, po kilku godzinach zapach nie będzie tak intensywny lub zniknie zupełnie.
Ocet poradzi sobie z problemami z trawieniem
Wbrew powszechnemu przekonaniu, refluks występuje zazwyczaj gdy jest zbyt mało kwasu żołądkowego. Ocet jabłkowy jest prostym i skutecznym sposobem na zwiększenie ilości kwasu żołądkowego, a tym samym zmniejszenie refluksu. Picie octu jabłkowego przed posiłkiem dodatkowo może poprawić zdolność organizmu do absorbowania ważnych minerałów z jedzenia. Okazuje się, że łączy się z magnezem co z kolei pomaga w uśmierzeniu bólu. Badania naukowe potwierdziły, że ocet hamuje również rozwój bakterii E.coli.
Przeziębienie nie ma szans gdy pijesz ocet
Ocet ma udokumentowane działanie antyseptyczne i antybakteryjne. Zresztą płukanka z octu to stary sposób naszych babć. Wystarczyły wypłukać gardło roztworem octu (łyżka na szklankę cieplej wody), aby skutecznie zmniejszyć zapalenie. Nie tylko uśmierza ból ale i zabija bakterie chorobotwórcze. Można też przygotować syrop na kaszel. Należy wymieszać ocet jabłkowy, miód i wodę (proporcje 1:1:3). Poczekać aż miód się rozpuści. Pić 2 razy dziennie po łyżce.
Wymocz nogi w occie gdy masz grzybicę
Grzyb nie może istnieć w środowisku kwaśnym. Jeżeli wiec masz grzybicę stóp, wymocz nogi w occie. Taki zabieg trzeba wykonywać codziennie. W ciągu dnia pomaga owijanie stóp bandażem nasączonym octem – to przyspiesza leczenie. Już tygodniowa kuracja przyniesie pierwsze efekty – nowy wyrastający paznokieć nie będzie zaatakowany przez grzybicę.