Nowoczesna ginekologia – Polki jej zaufały

ginekologia

Plastyka pochwy przestaje być tematem tabu. Jak wskazuje ginekolog Marta Blumska-Janiak, od kilkunastu miesięcy jest zauważalny znaczący wzrost zainteresowania ginekologią estetyczną.

Plastyka pochwy – powody

Powody są różne – od problemów psychologicznych, związanych z dyskomfortem podczas współżycia oraz akceptacją wyglądu swoich narządów, po wskazania zdrowotne – jak np. nietrzymanie moczu. Łączy je jedno – przestają być wstydliwą strefą skrywaną w domowym zaciszu. Polki zaczęły z tym walczyć, a co najważniejsze wygrywać. Zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej, dotychczas bardzo popularne w USA i na Zachodzie Europy, dokonywane za pomocą nowoczesnej laseroterapii przynoszą bowiem nie tylko efekty wizualne ale przede wszystkim także niesamowite korzyści lecznicze.
Zabiegi ginekologii nowoczesnej, w tym estetycznej, nie tylko poprawiają wygląd narządów, ale co najważniejsze, pozytywnie wpływają na funkcje zdrowotne okolic intymnych oraz zwiększają komfort psychiczny pacjentek. Dlatego też dziś możemy śmiało powiedzieć, że mamy do czynienia nad Wisłą z szybko rozwijającą się nową dziedziną medycyny – nowoczesną ginekologią, która wykorzystuje technologię laserów leczniczych.

WIĘCEJ: Ginekolog zadba o twoje zdrowie

Laser w ginekologii

Do niedawna tematem tabu i ważnym problemem dla wielu kobiet niezależnie od wieku był przerost warg sromowych mniejszych wewnętrznych wraz z towarzyszącymi dolegliwościami – otarcia, nawracające infekcje strefy intymnej, dyskomfort podczas uprawiania sportów, problemy z zachowaniem higieny podczas współżycia, a nawet codziennego funkcjonowania. Przy pomocy lasera wykonywana jest labioplastyka warg sromowych mniejszych, czyli jej redukcja. – Zabiegi laserowe dają możliwość dokładnego modelowania warg, co powoduje, że zabiegi są mało krwawe a jego unikatowe właściwości przyspieszają gojenie. Efekt estetyczny jest bardzo widoczny, co tym samym przekłada się na satysfakcję pacjentek. Jest to niezwykle nowoczesna metoda lecznicza, ponieważ całą procedurę wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a po krótkim pobycie w gabinecie można już spokojnie wrócić do domu – nie jest wymagana hospitalizacja – wskazuje dr Marta Blumska-Janiak, która jest pionierką zabiegów labioplastyki w Polsce przy użyciu lasera CO2.

Nietrzymanie moczu

Dość częstym problemem, dotyczącym również młodych kobiet jest nietrzymanie moczu. Z badań i statystyk wynika, iż występuje on u powyżej 50 proc. pacjentek gabinetów ginekologicznych. Laseroterapia wypełniła lukę w dotychczas stosowanych terapiach. Jako procedura nieinwazyjna jest często ostatnią deską ratunku przed operacją, na którą pacjentki często nie chcą się z wielu względów zdecydować. Dzięki polskim badaczom, mamy już kilkuletnie obserwacje dotyczące skuteczności leczenia nietrzymania moczu za pomocą lasera CO2. – U blisko 90 proc. pacjentek z wysiłkowym nietrzymaniem moczu po dwóch zabiegach obserwuje się poprawę, u około 75 proc. z pęcherzem nadreaktywnym. Pacjentki często wracają po kuracji do odstawionych na boczny tor aktywności, takich jak bieganie, fitness czy zabawa z dziećmi na trampolinie. Warto wspomnieć, iż biostymulacja pochwy laserem CO2, działa również profilaktycznie w aspekcie nietrzymania moczu i nie warto czekać aż choroba ta będzie utrudniała codzienne funkcjonowanie – mówi dr Blumska-Janiak.

Pochwa – problemy

U pacjentek w wieku około i pomenopauzalnym pojawia się uciążliwa dolegliwość, jaką jest atrofia pochwy – objawiająca się suchością, bolesnym współżyciem, podrażnieniami, świądem i nawracającymi zapaleniami. Dolegliwości te występują u blisko połowy kobiet w tym wieku a 75 proc z nich nigdy nie zgłasza się z nimi do lekarza. Stąd miliony kobiet na świecie pozostają bez leczenia. Społeczeństwa starzeją się, a życie kobiet po 50-tce rożni się od dawnego wzorca babć robiących na drutach. Kobiety pragną żyć pełna piersią, często wchodzą w nowe związki. 1/3 życia kobiety przypada na wiek pomenopauzalny. Niestety wraz z upływem czasu jajniki wydzielają mniej hormonów stąd pojawia się szereg dolegliwości – klimakterium. Kobiety walczą zazwyczaj z tym za pomocą zmiany trybu życia lub poprzez leczenie hormonalne. – W wielu przypadkach warta zastosowania może okazać się miejscowa estrogenoterapia pochwy. Zdarza się jednak niekiedy, że jest ona nieskuteczna lub u niektórych pacjentek przeciwwskazana. Laseroterapia pochwy jest natomiast metoda bezpieczną i możemy łączyć ją z innymi terapiami. Laser ten stosuje się również do leczenia schorzeń skóry okolicy intymnej. Niektóre kobiety zgłaszają się na zabiegi z powodu wstydliwych przebarwień tej okolicy. Tak naprawdę te same zabiegi odmładzające stosowane na twarzy laserem CO2, wykonujemy także w strefie intymnej – tłumaczy Marta Blumska-Janiak.

WIĘCEJ: Ginekologia estetyczna przywróci piękno intymne kobiety

Ginekolodzy używając lasera, mają również możliwość wykonania zabiegów wewnętrznych i zewnętrznych oraz za pomocą specjalnego noża laserowego, dzięki czemu mogą dokonywać niezwykle precyzyjnych cięć. Zabieg laseroterapii pochwy polega na wprowadzeniu końcówki wewnętrznej do pochwy w znieczuleniu powierzchownym, przez co jest praktycznie bezbolesny. – Laser emituje wiązkę światła, które pulsacyjne “uszkadza” tkanki i w efekcie powoduje ich odbudowę. Działanie lasera CO2 przywraca elastyczność ścian pochwy oraz skóry sromu. Przez to następuje ich nawilżenie, prawidłowe ukrwienie i unerwienie. Poprawiają się także odczucia i doznania podczas współżycia seksualnego. Używając prawidłowych parametrów oraz najlepszego sprzętu, nie notuje się działań nieporządnych – wyjaśnia dr Blumska-Janiak.

Kwas hialuronowy u ginekologa

Kolejnym narzędziem w rękach ginekologa jest kwas hialuronowy. – Pacjentki często zgłaszają się z powodu utraty objętości warg sromowych, problemu z suchością skóry sromu czy też podrażnieniami okolicy intymnej. Niejednokrotnie skarżą się na problem z bliznami po nacięciu lub pęknięciu krocza albo z bliznami pooperacyjnymi. Kwas hialuronowy w rękach ginekologa, służy natomiast jako znakomity lek do zmniejszenia tych dolegliwości – mówi Marta Blumska-Janiak. Wykorzystywany jest m.in. do wypełnienia warg sromowych większych, wypełnienia nieestetycznych i bolesnych blizn oraz jako środek likwidujący atrofię sromu i pochwy. Coraz popularniejsza staje się również mezoterapia skóry strefy intymnej kwasem hialuronowym. Jej głównym celem jest osiągnięcie efektu tzw. anty-agingu.

Lifting krocza

Nowoczesną alternatywą do operacji plastycznych w leczeniu defektów poporodowych krocza, jest także zabieg liftingujacy przy pomocy nici. Poprawia on jakość życia seksualnego oraz estetykę intymną. Niektóre świadome swojego piękna kobiety odważnie werbalizują cele i przechodzą terapie łączone: laser, kwas hialuronowy, nici… Metody te są już sprawdzone i długo wykorzystywane w innych działach medycyny. Panuje powszechna opinia, iż zabiegi laserem i inne wykonywane na narządach intymnych, powinien wykonywać lekarz ginekolog, ponieważ tylko taki specjalista potrafi prawidłowo zakwalifikować i zdyskwalifikować pacjentki do zabiegów. Taki lekarz powinien mieć oczywiście odpowiednie doświadczenie i ukończyć możliwie wiele szkoleń z wykonywanych procedur. Gabinet zaś powinien być wyposażony w laser mający udokumentowaną skuteczność.

WIĘCEJ: Medycyna estetyczna – technologia urody

– Z czasem, nabierając nowych doświadczeń, będziemy obserwować dalszy rozwój ginekologii nowoczesnej, aby możliwie nieinwazyjnie pomagać kobietom. Dziedzina ta, daje współczesnym i świadomym swojego piękna oraz zdrowia kobietom, ogromne możliwości w podnoszeniu jakości życia – podsumowuje dr Marta Blumska-Janiak.

Ocen: 1
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany