Nienasycone znaczy wartościowe

tłuszcze nienasycone

Gdy nadchodzi lato, wielu z nas ochoczo przystępuje do planowania wakacji i kompletowania plażowej garderoby.

By dobrze czuć się we własnym ciele wykupujemy karnety na siłownie i przechodzimy na diety. Przygotowując nowe menu popełniamy jednak szereg błędów, jak choćby całkowita eliminacja tłuszczy z potraw. Jak zatem rozsądnie skomponować codzienne menu? O przepisie na idealną dietę opowiada specjalista psychodietetyki Kamila Koziara-Głośna.

Przyjaciel zdrowia
Słowo „tłuszcz” w wielu przypadkach nie wywołuje pozytywnych odczuć, gdyż kojarzy nam się głównie z otyłością i złymi nawykami żywieniowymi. Jednak, czy wyeliminowanie tego składnika z codziennego menu przyniesie pozytywne rezultaty? Tłuszcz to wartościowy element odżywczy, który spełnia istotne role w metabolizmie organizmu. Jego zapasy gromadzone w ciele człowieka chronią narządy wewnętrzne, a niektóre niezbędne kwasy tłuszczowe biorą udział w produkcji hormonów, budują skórę, pozytywnie wpływają też na funkcjonowanie układu nerwowego. Oczywiście nie wszystkie tłuszcze są wskazane. Powinno się ograniczyć spożywanie, powodujących podwyższenie złego cholesterolu, nasyconych kwasów tłuszczowych oraz niezdrowych izomerów trans – zauważa specjalista psychodietetyki Kamila Koziara-Głośna.

WIĘCEJ: Ach te tłuszcze

Przy opracowywaniu zbilansowanej diety warto szczególnie przyjrzeć się niezbędnym nienasyconym kwasom tłuszczowym (NNKT). Do tych najważniejszych należą kwasy Omega 3 oraz Omega 6. Te pierwsze rozrzedzają krew, a co za tym idzie – zapobiegają tworzeniu się zakrzepów, które wywołują zawały i udary. Przyczyniają się także do obniżenia cholesterolu, a tym samym zapobiegają miażdżycy. Znajdziemy je w takich produktach jak: łosoś, tuńczyk, siemię lniane. Kwasy Omega 6 są natomiast odpowiedzialne za gojenie się ran, prawidłową pracę nerek i wątroby oraz obniżenie poziomu cholesterolu. Źródłem tych kwasów są: pestki dyni, nasiona konopi oraz przede wszystkim – rzepak. To właśnie dlatego olej rzepakowy uznawany jest za najzdrowszy i najlepszy dla organizmu człowieka. – tłumaczy specjalista psychodietetyki Kamila Koziara-Głośna. W przypadku oleju rzepakowego istotny jest optymalny stosunek kwasów Omega 6 do Omega 3 (2:1), wysoka zawartość  kwasów jednonienasyconych, kwasu alfa-linolenowego oraz mających właściwości przeciwutleniające – polifenoli.

Źródło: RAPSO

Ocen: 0
2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany