Nie możesz spać? Ten tekst jest dla ciebie!

spokojny sen

Spokojny sen jest podstawą dobrego zdrowia. Nie można być zdrowym bez odpowiedniego snu. Podczas snu nasze ciało odpoczywa, odtruwa się i naprawia. Większość dorosłych potrzebuje przeciętnie 8 godzin snu. Jeśli śpimy mniej, lub nasz sen jest przerywany zdecydowanie gorzej radzimy sobie ze stresem, nasz układ odpornościowy też nie najlepiej pracuje, a nasz mózg nie myśli jasno.

Oto dziesięć wskazówek, jak sprawić, aby zasnąć dzisiaj wieczorem

1. Zrelaksuj się przed snem

Godzinę lub dwie przed snem, wyłączyć urządzenia elektroniczne, przyciemnić światła, i zrobić coś, co cię relaksuje np. poczytaj książkę, medytuj, posłucha spokojnej muzyki czy też weź gorącą kąpiel. To pomoże uspokoić twój umysł i przygotować się do snu.  Staraj się relaksowa tak długo, aż będziesz naprawdę senny.

2. Najważniejszy spokój

Wieczorem unikaj stresujących sytuacji, które mogą spowodować, że organizm zacznie wydzielać kortyzol, hormonu stresu, który zwiększa czujność. Jeśli masz zbyt wielu zmartwień, spróbuj zapisać je na kartce. To może pomóc zabrać myśli, a nawet zaplanować następny dzień. W ten sposób uspokoisz się.

3. Zawsze chodź spać o tej samej porze

To bardzo ważne. A jeśli jeszcze spróbujesz narzucić sobie tę samą godzinę na wstanie rano, to twój zegar biologiczny zacznie lepiej funkcjonować. Jeśli już musisz zdrzemnąć się w ciągu dnia – to niech będzie to nie dłużej niż 30 minut. W przeciwnym razie nie będzie mogła spać w nocy.

4. Unikaj używek i alkoholu

Bądź ostrożna. Ogranicz w posiłkach cukier i kofeinę. Staraj się nie pić i nie palić. Cukier może spowodować wyrzut insuliny, po której obudzisz się z głodu. Kofeina i nikotyna zaś jest środkiem stymulującym, a więc trudno się po niej wyciszyć. Alkohol zaś działa depresyjnie i wtedy jakoś snu jest zdecydowanie zła

5. Spróbuj jeść lekką kolację

Zaplanuj, jeśli tylko możesz wcześniej obiad, aby kolację zjeść na dwie godziny przed snem. Unikaj spożywania ciężkostrawnych i tłustych pokarmów. Nie wskazane są też te pikantne. Trawieniem wymaga energii, więc jeśli zjesz kolacje za późno, twój organizm zamiast odpoczywać i zasnąć, będzie trawił pokarm.

6. Łyk ziołowej herbaty…

Herbaty ziołowe, takie jak rumianek, melisa, korzeń kozłka znane są z działania relaksującego na układ nerwowy, zmniejszają stres i niepokój.

7. …lub zapach olejków eterycznych

Możesz użyć uspokajających olejków eterycznych, takich jak lawenda czy dzika pomarańcz. Możesz je wdychać lub dodać kilka kropli do kąpieli przed snem.

8. Dużo magnezu

Magnez jest najpotężniejszym relaksującym minerałem. I jest znany jako antidotum na stres. Może również przyczynić się do poprawy snu. Niedobór magnezu występuje bardzo często, więc uzupełnienie go może być bardzo pomocne w walce z bezsennością. Możesz też zwiększyć spożycie pokarmów bogatych w magnez takich jak ciemne warzywa liściaste, ryby, fasola i soczewica, ryż brązowy, awokado i orzechy.

9. Zasłoń okna

Hormon melatoniny niezbędny do tego abyśmy dobrze spali jest sterowany przez działanie światła. Im więcej światła, tym mniej tego hormonu. Wieczorem należy uniknać długich godzin spędzonych przed telewizorem lub komputerem, które hamują produkcję melatoniny. Ponadto, upewnij się, że pokój jest ciemny.

10. Ćwicz regularnie

Ćwiczenia poprawiają nastrój, zmniejszają stres, a co za tym idzie poprawiają sen. Najlepiej jest wykonywać je rano lub po południu. Wieczorem zaś najlepsza jest joga lub stretching, które nas wyciszą.

 

Ocen: 3
3 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany