Nawet nie wiesz, że robisz to we śnie

sen

Przygotowywanie sobie posiłku z trzech dań w środku nocy, nie pamiętając o tym następnego dnia rano? Tak bywa.

Może być też tak, że wysyłasz sms i też tego nie pamiętasz. Możesz nawet uprawiać seks, gdy śpisz. To wszystko są to dość częste epizody należące do kategorii parasomnii (nieprawidłowe zachowania, które zdarzają się w czasie snu). I zgodnie z National Sleep Foundation, około 10% z nas je ma.

Istnieją dwie główne kategorie parasomnii: te, które występują podczas snu REM, oraz te, które występują podczas głębszego etapu snu. Dlaczego tak się dzieje? Nie ma jasnej przyczyny, mówi Philip Gehrman, adiunkt na wydziale psychiatrii na Uniwersytecie w Pensylwanii, ale są dwaj główni winowajcy: brak snu i stres. Poza tym mogą na to mieć wpływ leki, bezdech senny i zespół niespokojnych nóg.

WIĘCEJ: Księżyc w pełni może zakłócać sen

Choć zdarzenia te są mało uciążliwe, to dobrą wiadomością jest to, że poza kilkoma wyjątkami, nie musisz się martwić, jeśli osoba, z którą dzielisz łóżko zachowuje się tak jak poniżej:

Co robimy we snie: lunatykujemy

lunatykowanie

“Lunatykowanie jest parasomnią, która nie występuje podczas snu REM, mówi Gehrman. “A jedną z powszechnych wyobrażeń o lunatykach jest to, że zachowują się tak, jakie są ich marzenia.” Lunatykowanie jednak występuje podczas snu głębokiego, dlatego nie jest związane z marzeniami sennymi. W związku z tym, może to być trudne, żeby obudzić lunatyka. Ale konsekwencje następnego dnia mogą być bardziej poważne. W 2013 roku opublikowano badania, w których donoszono, że lunatycy w ciągu dnia są bardziej senni, zmęczeni i mają stany lękowe, niż ci, którzy nie lunatykują.

Co robimy we śnie: krzyczymy

krzyczenie przez sen

Lunatycy oraz ci którzy rozmawiają przez sen, to przede wszystkim dzieci. Zwykle kończy się to w okresie dojrzewania, mówi Gehrman. “Dzieci mogą siedzieć w łóżku z szeroko otwartymi oczami, ale w  rzeczywistości śpią.” Badania wykazały, że dzieci, które były prześladowane są bardziej narażone na nocne koszmary.
Lęki nocne są często mylone z koszmarami. Różnica jest taka, że koszmary występują podczas snu REM, kiedy mózg jest bardziej aktywny, a ludzie je zapamiętują na ogół następnego dnia, podczas gdy nocne strachy zdarzają się podczas głębokiego snu i ludzie nie pamiętają o nich, gdy się obudzą.

WIĘCEJ: Chrapiesz? Zobacz co to mówi o tobie

Co robimy we śnie: wysyłamy wiadomości tekstowe

Wysyłanie wiadomości tekstowych podczas snu może wydawać się dziwne, ale przestaje to nas dziwić jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę osób, które śpią ze swoimi telefonami. Badania w Villanova University wykazały, że wśród 300 uczniów, 25 do 35% wysłało wiadomości tekstowych podczas gdy spali. To jest nieszkodliwa parasomnia, ale może być kłopotliwa na jawie, bo nie wiemy co piszemy.

Co robimy we śnie: prowadzimy samochód

prowadzenie we śnie

Są przykłady parasomni, które mogą być niebezpieczne. I dzieje się to  zazwyczaj, gdy lunatycy opuszczają swój dom. “Niedawno miałem pacjenta, który był leczony lekiem Ambien”, mówi Michael Howell, adiunkt na wydziale neurologii na Uniwersytecie w Minnesocie. “Pierwsza noc po rozpoczęciu brania leków, skończyła się w zaspie, w którą wjechał swoim samochodem.”

Co robimy we śnie: przygotowujemy jedzenie i jemy

“Wiem, o kobiecie, która chodziła do kuchni w środku nocy i jadła surowe cebule jak jabłka”, mówi Gehrman. Ten rodzaj parasomni występuje podczas snu głębokiego i dlatego nic nie pamiętamy. Niektóre fakty wskazują, że ludzie na dietach są bardziej skłonni do jedzenia podczas snu. I jest to przede wszystkim bardzo kaloryczne jedzenie. Ale mogą również robić takie głupstwa jak żucie lodu lub jedzenie papierosa z masłem. Ten rodzaj parasomni, nic dziwnego, że prowadzi do problemów z przewodem pokarmowym, zębami oraz zwiększa masę ciała.

WIĘCEJ: Żałujesz sobie snu, to przybierzesz na wadze

Co robimy we śnie: uprawiamy seks

To kolejny przykład parasomni w głębokim śnie. Według badań Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu, sexsomnię odnotowano prawie u 8% pacjentów w klinice zaburzeń snu i pojawia się prawie trzy razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. “Myślę, że aktywność seksualna związana ze snem jest znacznie bardziej powszechna niż ludzie zdają sobie z tego sprawę,” mówi Howell.

Co robimy we śnie: marzymy

Zwykle w czasie snu REM, gdy marzymy, nasze mięśnie są sparaliżowane, co chroni nas od działania. Jednak w niektórych przypadkach, nie ma paraliżu i wtedy chory odgrywa swoje marzenia. Według National Sleep Foundation, tego typu problemy występują zazwyczaj u mężczyzn powyżej 50 roku życia, ale może się zdarzyć każdemu, zwłaszcza osobom biorącym leki nasenne lub przeciwdepresyjne.

źródło: www.prevention.com

Ocen: 1
3 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany