Nawet nie wiesz jakie zastosowanie ma skórka pomarańczy

skórka pomarańczy

Uwielbiasz jeść pomarańcze. a co robisz ze skórka pomarańczy? Wyrzucasz. Oczywiście, można po prostu wyrzucić skórkę pomarańczową, ale może warto ją zachować. Zobacz ile może mieć zastosowań!

Skórka z pomarańczy uratuje kwiatki od domowych zwierzaków

składnik do kwiatków

Możesz ustawić swoje nowe kwiatki na półce, ale wciąż będziesz się martwić, że twój kot może wskoczyć i spróbować zjeść liście. A jeśli będą toksyczne, to z pewnością będzie miał problemy z żołądkiem. Jest na to rada. Pokrój skórkę pomarańczową i rozsyp na półce. Koty nie lubią silnego zapachu cytrusów, więc będą się trzymać od nich z daleka.

Skórka pomarańczy odświeży zapach w szafie

Sięgasz do szafy po pościel dla gości i czujesz zapach stęchlizny. Aby to zmienić, umieść skórkę z pomarańczy wewnątrz starych rajstop, a następnie zwiąż koniec i włóż na półkę. Będzie ona absorbować i neutralizować nieprzyjemny zapachy, a oleje owocu wydzielą świeżą woń.

Skórka z pomarańczy zatrzyma skawalanie brązowego cukru

Brązowy cukier pozostanie miękki jeśli umieścisz w nim kawałek skórki pomarańczowej. Skórka będzie powoli uwalniała olej, który utrzymuje wilgoć w cukrze. Wymieniaj ją raz w miesiącu.

Skórka z pomarańczy rozpali ogień w kominku

rozpalanie ognia w kominku

Oto trik, który pomoże ci spędzić więcej czasu na cieszeniu się ciepłem swojego kominka a nie próbie rozpalania ognia. Wyschnięte skórki z kilku pomarańczy wrzuć do kominka i ostrożnie podpal. Olejki pomarańczowe są łatwopalne, więc łatwiej rozpalisz ogień niż podpałką. Plus, otrzymasz piękny cytrusowy zapach unoszący się po domu.

Skórka z pomarańczy usunie plamy z mikrofalówki

Umieść kilka skórek pomarańczy w misce żaroodpornej i zalej wodą, a następnie włącz mikrofalówkę na 5 minut. Para z wody rozmiękczy plamę, a kwas cytrynowy z pomarańczowej skórki zabije bakterie. Nawet najbardziej oblepiona mikrofalówka po takim czyszczeniu będzie błyszczeć. Wystarczy przetrzeć ją wilgotną szmatką.

Skórka z pomarańczy poprawi smak sałatki

Warto zrobić własną oliwę pomarańczową. Dodaj: skórkę z jednej pomarańczy, garść żurawiny, 2 szklanki oliwy z oliwek i gotuj na małym ogniu przez 5 minut. Pozostaw do ostygnięcia, a następnie odcedź owoce i trzymaj olej w zamkniętym pojemniku. Kwasy owocowe uwalniane do oleju dadzą cierpko-słodki smak sałatek.

Skórka z pomarańczy usunie osad z mydła ze szkła

Okulary i szkło będzie błyszczeć, dzięki tej sztuczce. Zanurz je w zlewie wypełnionym ciepłą wodą i kilkoma skórkami pomarańczy na 5 minut, a następnie umyj jak zwykle. Kwas cytrynowy skórki rozpuści osad z mydła i innych detergentów.

Skórka z pomarańczy zapobiegnie atakowi mszyc w ogrodzie

mszyce w ogrodzie

Namocz pół filiżanki skórki owoców cytrusowych w 3-4 filiżankach gorącej wody przez 10 minut. Gdy roztwór ostygnie, przelej do butelki z rozpylaczem i spryskaj rośliny raz w tygodniu. Mszyce kochają zapachy cytrusowe, ale kwas cytrynowy skórki osłabi ich delikatne ciała, w końcu zabije je bez szkody dla roślin. To działa również na ślimaki.

Skórka z pomarańczy wyczyści blaty

Skórkę z 1 pomarańczy zalej 1,5 filiżanki octu. Przechowuj szczelnie zamkniętą przez 2 tygodnie, a następnie dodaj 1 szklankę wody. Przelej do butelki ze spryskiwaczem. Kwas cytrynowy skórki pomarańczowej idealnie poradzi sobie z tłuszczem, a ocet zdezynfekuje powierzchnie.

Skórka z pomarańczy usunie brzydki zapach z rur

Często czujemy brzydli zapach dochodzący z rur kanalizacyjnych w kuchni. Wystarczy wrzucić  skórkę pomarańczy do zlewozmywaka i zmielić ją zmielarką do resztek przez 30 sekund (pod warunkiem że ją masz). Kwasy owocowe zneutralizują nieprzyjemne zapachy, a gruba skórka zbierze nagromadzone się resztki żywności. Warto to powtarzać raz na tydzień.

źródło: www.prevention.com

Ocen: 4
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany