Najzdrowsza godzina na posiłek to…

jedzenie

To jest wiadomość dla wszystkich nocnych podjadaczy. Jeśli chcesz zachować zdrowie i młody wygląd masz czas na jedzenie w ciągu dnia przez 12 godzin.

Przez następne 12 godzin lodówka musi być zamknięta. To właśnie pokazały najnowsze badania na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. Ograniczenie czasu jedzenia do 12 godzin w ciągu dnia może znacznie poprawić jakość snu, ograniczyć przyrost masy ciała i zapobiec problemom z sercem związanym z wiekiem.

WIĘCEJ: Trenujesz? Twój organizm potrzebuje paliwa

Te odkrycia są wsparciem dla powstającej dziedziny chronożywienia – która chce nam udowodnić, że to o której godzinie jemy może być tak samo ważne jak to, co jemy. Badania na myszach wskazują, że naturalne ograniczenie karmienia wspomaga utratę wagi i zapobiega chorobom metabolicznym. Podobne badania na ludziach wykazały, że praca w nocy (a więc jedzenie posiłków w nocy) jest związana z otyłością, cukrzycą i chorobami układu krążenia.

podjadanie

Dlaczego jedzenie w ciągu dnia wydaje się być tak ważne dla zdrowia człowieka? Naukowcy uważają, że chodzi o zaburzenia rytmów okołodobowych. Wewnętrzny zegar naszego organizmu, który reaguje na światło i ciemność, reguluje procesy biologiczne, a także to kiedy powinniśmy spać a kiedy jeść. W nowoczesnym społeczeństwie, twierdzą badacze, sztuczne światło oraz stała dostępność do pożywienia ingeruje w nasze rytmy okołodobowe, powodując, że jemy zbyt często w nienaturalnych odstępach czasu.

Potencjał chronożywienia jest ekscytujący, ale naukowcy twierdzą, że nie można wyciągnąć żadnych wielkich wniosków. Wiemy, że zaburzając rytm dobowy możemy spowodować problemy w funkcjonowaniu organizmu. Potrzeba jednak o wiele więcej badań, zanim będziemy mogli powiedzieć co, a przede wszystkim o której godzinie powinniśmy jeść.

źródło: www.prevention.com

Ocen: 0
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany