Jeśli masz cukrzycę typu 2 lub jesteś w grupie wysokiego ryzyka tej choroby, wiesz, że napoje gazowane, słodycze, pączki nie są dla ciebie.
To dlatego, że spożywanie zbyt wielu z tych cukrowych węglowodanów rafinowanych może prowadzić z czasem do stale podwyższonego poziom cukru we krwi i insuliny.
Więc, które pokarmy są bezpieczne? Najogólniej mówiąc te bogate w potas, wapń, błonnik, magnez i witaminy A, C i E – wylicza profesor Hass Fischl z Diabetes Center w Chicago. Nawet tłuszcze mogą być dobre, tak długo, jeśli są to dobre tłuszcze i mamy nad nimi kontrolę.
WIĘCEJ: Dieta MIND… poprawia pamięć
Oto niektóre z najważniejszych produktów wybranych przez profesora Fischla.
Pełnoziarniste – jeść!
Jeśli chodzi o cukrzycę, nie wszystkie węglowodany są sobie równe. Pełnoziarniste pieczywo, czyli te które zawiera ziarna i otręby jest bogate w błonnik, który faktycznie spowalnia trawienie i tempo zamiany węglowodanów w glukozę, co zmniejsza ryzyko nagłych skoków cukru. Plus, włókno z całych ziaren sprawi, że szybciej będziemy najedzeni.
Łosoś – jeść!
W łososiu znajduje się mnóstwo kwasów tłuszczowych omega-3. To one zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca, a także mają korzystny wpływ na czynniki ryzyka wystąpienia cukrzycy. Wytyczne z American Diabetes Association (ADA) zalecają spożywanie co najmniej dwóch porcji ryb bogatych w omega-3 w tygodniu. Nie lubisz łososia? Spróbuj sardynek, makreli, śledzi. Bonus: ryby te są bogate w białko, które pomaga utrzymać w ryzach cukier.
WIĘCEJ: Jesteś zestresowana? Oto dieta dla ciebie
Orzechy – jeść (z umiarem)!
Orzechy są pełne błonnika i magnezu, a oprócz białka, zawierają zdrowe tłuszcze nienasycone, które pomogą Ci czuć się sytym. Mała garstka dodana do sałatki lub jako przekąska między posiłkami może pomóc uniknąć przejadania się, gdyż poziom cukru będzie stabilny. Plus: orzechy włoskie mają też dużo kwasów omega-3.
Słodkie ziemniaki – jeść!
Zaskoczona??? Słodkie ziemniaki dostarczają witaminy A i błonnika, a węglowodany w nich zawarte nie mają wpływu na poziom cukru we krwi. Warto je na stałe wprowadzić do swojego menu.
Śniadanie – jeść!
Dla osób z cukrzycą, śniadanie naprawdę jest najważniejszym posiłkiem dnia. Ostatnie badanie dorosłych z cukrzycą typu 2 dowiodło, że ci, którzy jedli śniadanie mieli mniejsze skoki cukru we krwi po kolejnych posiłkach w porównaniu do tych, którzy zrezygnowali ze śniadania. Stabilny poziom cukru we krwi oznacza mniej apatytu, który może pomóc uniknąć przejadania się, a w konsekwencji zmniejszenia wystąpienia ryzyko wysokiego cholesterolu, ciśnienia krwi i zwiększenia masy ciała.
WIĘCEJ: Łuszczyca – potrzebna specjalna dieta?
Imbir – jeść!
Nowe badania sugerują, że imbir może pomóc utrzymać poziom cukru we krwi na stałym poziomie. Ostatnie badania wykazały, że w grupie 33 osób dorosłych z cukrzycą nieinsulinozależną pigułka imbiru (odpowiednik ¼ łyżeczki imbiru) łykana codziennie przez 12 tygodni poprawiała średni poziom cukru we krwi w porównaniu do 30 osób dorosłych z cukrzycą przyjmujących placebo. Bądź ostrożny, jeśli bierzesz leki rozrzedzające krew, bo imbir może oddziaływać na leki. Dorzucaj więc trochę świeżego imbiru do gorącej herbaty.
Cynamon – jeść!
W niewielkim badaniu na 69 osobach dorosłych z cukrzycą typu 2 okazało się, że średni poziom cukru spadł w porównaniu z osobami, które go nie przyjmowały. Potrzeba jednak więcej badań, aby zrozumieć, jak bardzo cynamon jest ważny dla cukrzyków. Warto dodawać go do jogurtu, kawy, płatków owsianych, na pewno nie zaszkodzi.
Sól – ostrożnie!
Zbyt duża ilość sodu jest związane z wysokim ciśnieniem krwi, wysokim poziomem cholesterolu i chorobami serca. Ale jest to kontrowersyjny temat, bo nie wszystko jest jeszcze jasne: Centrum Kontroli i Prewencji Chorób zaleca zażywanie nie więcej niż 2300 mg soli dziennie u zdrowych osób, i nie więcej niż 1500 mg dziennie dla osób z cukrzycą. Jednak ADA zaleca, nie więcej niż 2,300 mg dziennie, chyba że masz nadciśnienie, w takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem.
WIĘCEJ: Ta dieta może obniżyć ryzyko raka jelita grubego nawet o 43%
Galaretki, dżemy, przetwory i soki owocowe – pomiń!
Nie daj się zwieść informacjom “Wszystkie naturalne”, “z prawdziwych owoców” lub “Organic”. Galaretki, dżemy, konfitury i soki owocowe, są zwykle przepełniony dodatkowymi porcjami cukru, węglowodanów i kalorii. Dodatkowo włókien jest na ogół niewielkie, więc te węglowodany mogą szybko spowodować wzrost poziom cukru we krwi.
źródło: www.prevention.com
OOOOOOOO, tekst dla mojego taty!