Nasz romans z kawą z pewnością nie jest złą rzeczą. Jak wykazały badania zwiększa ona pamięć, poprawia nastrój i wpływa na zdrowie serca, może nawet obniżyć ryzyko wystąpienia cukrzycy.
Problem jest w tym, co do niej dodajemy, aby “polepszyć” jej smak. Oto 5 najgorszych dodatków:
Śmietanka bezmleczna
To może być najgorsza z najgorszych opcji. Często składnikiem jest jej syrop kukurydziany. Oleje roślinne naśladują odczucia kremu w ustach. W takiej śmietance mogą znajdować się różne tłuszcze trans (tłuszcze przemysłowe), które silnie związane są z chorobami serca i cukrzycą.
Aromatyzowany wsad
Często dodajemy do niej różne syropy. Cztery pompki takiego specjału to 19 gram cukru! Nie mówiąc już o sztucznych barwnikach. Dla pobudzenia smaku spróbuj dodać kilka kropli wanilii, mięty pieprzowej lub różnych ekstraktów z orzechów laskowych lub migdałów. Są naturalnie bez cukru.
Splenda lub inne niskosłodzone dodatki
Oczywiście, te substancje słodzące mają zero kalorii i nie powodują natychmiastowego skoku cukru we krwi. Coraz więcej badań sugeruje, że powodują zaburzenia metabolizmu glukozy, co może prowadzić do zwiększonego ryzyka zachorowania na cukrzycę. Zaburzają też pracę bakterii jelitowych. Niektórzy eksperci uważają, że bezpieczną alternatywą będzie dodanie ekstraktu z liści stewii.
WIĘCEJ: Kawa idealna dla urody? Dlaczego nie!
Cukier
Trochę zwykłego cukru nie zaszkodzi, ale jeśli pijesz kilka kaw w ciągu dnia, te puste kalorie piętrzą się szybko. Dodanie zaledwie 2 łyżeczek cukru do kubka kawy trzy razy dziennie równa się około 48 g cukru łącznie, tyle co jest w puszce coli. Alternatywa – cynamon – ma naturalną słodycz, mimo że nie jest cukrem. Bonus: badania pokazują, że cynamon może pomóc zmniejszyć skoki cukru we krwi, utrzymując poziom glukozy w ryzach. Jeśli nie lubisz cynamonu – dodaj kardamon. Przyprawa ta jest często dodawana do kawy na Bliskim Wschodzie i nadaje jej bardziej egzotyczny smak.
Odtłuszczone mleko
Odtłuszczone mleko może nie być “złe”, ale badania sugerują, że mleko pełnotłuste może być lepsze. Jedno z ostatnich badań wykazało, że ludzie, którzy regularnie spożywali tłusty nabiał, jedli mniej węglowodanów w ciągu 4 lat, podczas gdy ci, którzy jedli niskotłuszczowy nabiał – jedli znacząco więcej węglowodanów. W innym badaniu, regularne jedzenia produktów z tłustego mleka wiązało się z 23% zmniejszeniem ryzyka cukrzycy typu 2.
źródło: www.prevention.com
I szlak ją dlatego trafia!