Nadwrażliwość zębów to nieprzyjemne uczucie. Może świadczyć o nadwrażliwości szkliwa. Jak sobie radzić z tym problemem i pozbyć się dokuczliwych dolegliwości, a jednocześnie cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem?
Nadwrażliwość zębów objawia się nieprzyjemnym uczuciem bólu podczas spożywania zimnych lub gorących napojów i dań. W niektórych przypadkach dyskomfort może utrzymywać się nawet kilka dni. Do najczęstszych przyczyn tej dolegliwości należą: kamień nazębny, próchnica czy bruksizm, czyli zgrzytanie zębami podczas snu. Do nadwrażliwości może doprowadzić także nieprawidłowa pielęgnacja jamy ustnej, czyli stosowanie zbyt twardych szczoteczek do zębów lub past o wysokiej ścieralności (powyżej 30 RDA). Nie każdy wie, że obgryzanie paznokci, a także popularny nawyk gryzienia ołówków i długopisów również sprawia, że nasze szkliwo zwiększa podatność na uszkodzenia.
Prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej to podstawa w walce z nadwrażliwością. Myjmy zęby miękką szczoteczką używając pasty o niskiej ścieralności szkliwa. Postawmy także na płyn do płukania o właściwościach zmniejszających nadwrażliwość, a więc taki, który w swoim składzie zawiera betainę, fluor i azotan potasu. Dodatkowo, sposobem zapobiegającym uczuciu bólu podczas spożywania zimnych lub gorących napojów jest picie przez słomkę. Warto także unikać produktów i dań, które powodują wzrost kwasowości śliny, a więc cytrusów, napojów gazowanych czy soków o kwaśnym smaku. Jeśli jednak ciężko nam z nich zrezygnować pomocnym rozwiązaniem będzie przepłukiwanie ust wodą lub płukanką z fluoru zaraz po ich spożyciu.
INNE: Lubisz sobie zapalić? Twoje zęby czeka ruina
Wyleczone i odbudowane szkliwo możemy poddawać procesom wybielania. Pamiętajmy jednak, aby wybrać taką metodę, która jest nie tylko skuteczna, ale także bezpieczna i delikatna dla naszych zębów. Dostępny na rynku system wybielający zęby Rapid White nie zawiera nadtlenku wodoru, który w zbyt wysokim stężeniu może niekorzystnie wpłynąć na nasze szkliwo. Dodatkowo widoczne efekty zauważymy już po 5. dniach regularnego stosowania.
Rzeczywiście to straszne, jak zęby reagują na zimno-ciepło. Też to miałem.