Jedna z klinik stomatologicznych w Opolu postanowiła przeprowadzić eksperyment. Poprosiła pacjentów o oszacowanie tego, jak długo myją zęby, a następnie zweryfikowanie swojego wyniku w praktyce. Stopery poszły w ruch, a wyniki – niestety odbiegały od wyobrażeń.
Ponad 51% badanych oszacowało, że szczotkuje zęby od 2-3 minut, w rzeczywistości jednak, okazało się, że ich poranne szczotkowanie zębów trwa poniżej 60 sekund! 45% respondentów stwierdziło, że ich mycie zębów przekracza 3 min. Niestety, prawda pokazała wynik poniżej 2 minut. Jedynie 4 proc. z ankietowanych myje zęby tak długo jak sądzi. Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że dbanie o zęby Polaków nie jest prawidłowe. Co więcej, wyobrażenie o naszej higienie jamy ustnej nie jest adekwatne do prawdy. Prawda jest taka, że długość mycia zębów powinna trwać przynajmniej 3 minuty – tyle ile przeciętna piosenka.
INNE: Boli ząb? Nie ignoruj tego!
Polacy posiadają szeroki asortyment przyborów i produktów do higieny jamy ustnej, ale nie mają pojęcia jak je dobierać do swoich potrzeb, a co gorsze, jak ich używać.
– Efekt jest taki – pełna półka kosmetyków do higieny jamy ustnej i ponad 98 proc. Polaków z zaawansowaną próchnicą – alarmuje dr n. med. Anna Kowalska-Baron z Dr Baron Centrum Stomatologii Estetycznej. Wyniki przeprowadzonego eksperymentu są zastraszające i potwierdzają znikomą znajomość prawidłowej higieny jamy ustnej – dodaje.
Spis treści
Czy Polacy wiedzą jak dbać o zęby?
Badania wskazują, że ich wiedza na ten temat jest uboga – 60 proc. z nich nie ma pojęcia o sposobach szczotkowania zębów – mówi dr Anna – Mimo dobrych chęci Polska wciąż pozostaje w gronie 15 krajów, w których zachorowalność na choroby dziąseł i zębów jest największa. Przyczyną wciąż jest niska świadomość społeczna i nieodpowiednie podejście do higieny. Zęby najczęściej myjemy tylko raz dziennie. Wciąż brakuje nam nawyku mycia zębów po każdym posiłku – dodaje.
Powrót do szkoły – nie mamy podstawowej wiedzy!
Podstawowa zasada wszystkich lekarzy brzmi – lepiej zapobiegać niż leczyć. Ale jak zapobiegać, jeśli nie wiemy czy robimy to dobrze? Dorośli pacjenci boją się lub wstydzą się pytać – Wstydzą się, gdyż prawda jest taka, że mają świadomość, że jako dorośli ludzie „przecież powinni wiedzieć jak prawidłowo myć zęby“, zwłaszcza, że potem przekazują błędną wiedzę swoim dzieciom, które powielają te błędy. Koło się zamyka. Pacjent nie powinien bać się pytać.
– Z doświadczenia wiem, że po wykonanym przeze mnie profesjonalnym instruktażu higieny jamy ustnej, pacjent opuszcza gabinet zdumiony i oszołomiony z – wydawać by się mogło – podstawową wiedzą na ten temat – opowiada dr Anna Kowalska-Baron.
Wydawało mi się, że o tym już wszyscy wiedzą:(