Muzyka na bezsenność, stres i koncentrację

bezsennośćBezsenność to w naszych czasach bardzo popularna dolegliwość. Okazuje się, że jest na nią prosty sposób – muzyka. Ona też ukoi nasze nerwy, poprawi koncentrację  oraz pomoże w pracy i nauce.

Od wielu lat eksperci uważają, że słuchanie muzyki poprawia zdrowie. Powołują się oni na badanie francuskiego specjalistę dr Alfreda A. Tomatisa, który udowodnił, że sonata na dwa fortepiany D-dur KV 448 poprawia funkcjonowanie mózgu.

Oto 10 udowodnionych sposobów, że muzyka powoduje, że nasz organizm czuje się zdecydowanie lepiej:

1. Powoduje, że ćwiczenia znosisz lepiej

Badania potwierdzają, że trudny trening pod wpływem muzyki staje się lżejszy i nasz organizm może ciężej i więcej pracować. Uczestnicy badania słuchali muzyki jeżdżąc na rowerze i pokonali więcej i szybciej trasę od tych, którzy tej muzyki nie słuchali.

2. Zmienia nastrój

Kiedy masz zły nastrój posłuchaj piosenki która mówi o szczęściu – twierdzą specjaliści. “Przestroi” ona nasz umysł”, a ciało rozpocznie proces który nazywa się porywaniem. Polega na dostrojeniu rytmu muzyki do rytmu wewnętrznego organizmu.

3. Pomaga poczuć więź

Zwłaszcza wtedy, gdy ludzie czują się wyobcowani i odizolowani, lub bardzo samotni.

4. Stymuluje wspomnieniami

Utwory mogą przypomnieć ludzi, szczęśliwe momenty w życiu, miłe miejsca. To pozwala odświeżyć umysł i dojść do przekonania, że w naszym życiu nie wszystko było i jest złe.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

3 zapomniane zioła na stres i niepokój

Sposób na udar: słuchanie muzyki

5. Pomoże pokonać bezsenność

Tak twierdzą naukowcy, którzy opublikowali swoje badania w Holistic Nursing Practice. Trzeba tylko wybrać ballady, lekkie melodie fortepianowe lub muzykę klasyczną.

6. Zmniejsza stres

Muzyka obniża poziom hormonu stresu – kortyzolu. Muzykoterapia to zresztą znana dziedzina w leczeniu depresji, niepokoju i lęku.

7. Pomaga w pracy

Blokuje niepokojące myśli. Wtedy zdecydowanie łatwiej skupić się na swoich zadaniach.

8. Pomaga się uczyć

Badania wykazują bowiem, że słuchanie muzyki może zwiększyć poziom serotoniny, neuroprzekaźnika w mózgu, który reguluje nastrój, apetyt i sen.

9. Wyostrza zmysły

Zwłaszcza słuchu i dotyku, tak twierdzi Julie Roy z Uniwersytetu w Montrealu, która w 2013 roku przeprowadziła na ten temat badania.

10. Poprawia koncentrację

Mózg po prostu lepiej funkcjonuje, tak wykazały badania na zawodowych muzykach. Poza tym lepsza była u nich i koncentracja i pamięć.

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany