Morwa biała i czarna nie tylko dla cukrzyków. Właściwości lecznicze, zastosowanie i przepisy

morwa biała i czarnaMorwa biała i czarna została już zapomniana. A szkoda, bo to niesamowita roślina. Możemy spotkać ją spacerując w parku i może warto ją zebrać. Drzewa morw są niewielkimi drzewami liściastymi. Jej właściwości lecznicze znane są od tysięcy lat. Jest jej wiele odmian, ale najbardziej popularna jest biała i czarna. Owoce morwy podobne są do jeżyn. Są jadalne i mają słodko-kwaśny smak.

Skarbnica zawarta w owocach morwy białej i czarnej

Nazwano ją roślinnym skarbem. I tak naprawdę zasługuje na to miano. Owoce zawierają fruktozę, sacharozę i glukozę oraz garbniki, kwasy organiczne (jabłkowy, cytrynowy), flawonoidy i kumarynę. Poza tym maja sporo mikroelementów: żelazo, potas, wapń, magnez, sód, fosfor oraz mnóstwo witamin: C, PP, z grupy B. I są niskokaloryczne – 100 g to zaledwie 64 kcal. Jeśli nie znajdziemy na bazarze świeżych owoców, to w sklepach ze zdrową żywnością znajdziemy słodkie suszone owoce morwy bez pestek. Można też kupić suszone liście tej rośliny.

Morwę powinni polubić cukrzycy…

Ale dla nich przeznaczone są liście morwy. To one zawierają związki, które pomagają utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. A dodatkowo występująca w liściach kwercentyna (flawonoid) wpływa na prawidłowa gospodarkę węglowodanową, co jest bardzo ważne w profilaktyce cukrzycy.

  • Herbatka z liści dla diabetyków – 1 g liści morwy białej trzeba zalać 100 ml gorącej i poczekać 5 minut aż się zaparzy. Pić jak najczęściej.

… i mający problemy z sercem

Owoce morwy zawierają żelazo i dlatego polecane są w anemiach. Poza tym działają w leczeniu chorób układu krwionośnego i serca. Zaleca się pić soki przy arytmii, tachykardii, częstoskurczu i miażdżycy tętnic.

  • Sok z morwy na arytmię – dojrzałe owoce po umyciu i oczyszczeniu z szypułek przepuszczamy przez sokowirówkę. Następnie należy przelać go do butelek, szczelnie zamknąć i pasteryzować 15 minut.

Morwa pomaga zwalczyć otyłość

Substancje zawarte w morwie białej a w szczególności pektyny wzmacniają uczucie sytości po posiłku. Dodatkowo ograniczają odkładanie się tłuszczu w tkankach. Należy jak najczęściej pić herbatkę z liści morwy.

Zobacz też:

Cebula – warto ją jeść na zdrowie. Właściwości, witaminy i wartości odżywcze cebuli

Orzechy i nasiona dla zdrowia. Które są najzdrowsze?

Sok żurawinowy na trawienie, zdrowe serce i nerki. Właściwości soku żurawinowego

Morwa pobudza też pracę układu pokarmowego

W medycynie naturalnej niedojrzałe owoce morwy były stosowane przy biegunce, a dojrzałe w nieżytach jelit i żołądka. Mają też właściwości pobudzające trawienie. Przy chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy polecane są szczególnie świeże owoce. Zawarte w nich garbniki działają ściągająco na błonę śluzową przewodu pokarmowego.

Morwa biała i czarna idealna na przeziębienie i opuchnięcia

Liście morwy mają działanie przeciwzapalne, dlatego z powodzeniem napar można stosować przy anginie, zapaleniu gardła i dziąseł. W medycynie ludowej owoce morwy były wykorzystywane jako środek przeciwgorączkowy i moczopędny. Można z nich zrobić napar lub sok.

  • Napar z suszonych lub świeżych owoców na przeziębienie – 2 łyżki owoców należy zalać szklanką wrzątku, przykryć i odstawić na godzinę. Przecedzić i pić 1/3 szklanki przed posiłkami.
  • Syrop na kaszel – owoce rozgniatamy w garnku i odstawiamy w chłodne dni aby puściły sok. Po 5 dniach przecedzamy przez sito. Sok wlewamy do garnka, dodajemy cukier (połowa ilości owoców) i gotujemy. Ciepły syrop wlewamy do butelek. Wekujemy.

Przepis: dżem z morwy: 300 g owoców morwy, 50 g cukru brązowego, 1 kwaśne jabłko, sok z ½ cytryny. Umyte i oszypułkowane owoce duś na małym ogniu. Dodaj pokrojone jabłko, sok z cytryny a na koniec cukier. Gotuj 30 minut, włóż do słoików i pasteryzuj 15 minut.

Ocen: 13
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany