Badania wykazały, że miód Manuka posiada bardzo wysokie stężenie MGO – methylglyoxalu. Działa on antybakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, antyoksydacyjnie, przeciwgrzybicznie oraz antyseptycznie.
Spis treści
Miód Manuka – działanie antybakteryjne
Antybakteryjna aktywność miodu wiąże się głównie z działaniem nadtlenku wodoru, który powstaje pod wpływem zawartego w miodzie enzymu – oksydazy glukozy. Stężenie nadtlenku wodoru w miodzie wynosi około 1mmol/l – jest to wartość tysiąckrotnie niższa w porównaniu ze stężeniem tego antyseptyku w wodzie utlenionej. Jednak nawet tak niskie stężenie ma działanie antyseptyczne, natomiast nie wywiera toksycznego działania na gojące się tkanki. Miody o różnym pochodzeniu różnią się zdolnością do produkowania nadtlenku wodoru. Jest to związane głównie z różną zawartością oksydazy glukozy.
Miód obniża odczyn pH rany, powoduje zakwaszenie środowiska rany, a takie warunki nie sprzyjają rozwojowi flory bakteryjnej
Miód Manuka przyspiesza gojenia ran
Ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne, miód spełnia kryteria wymagane od nowoczesnych opatrunków. Jako substancja półpłynna i lepka tworzy barierę między raną i środowiskiem zewnętrznym, chroniąc ranę przed zakażeniem przez drobnoustroje z zewnątrz. Miód Manuka zapewnia wilgotne środowisko w ranie, zapobiega hamowaniu procesów gojenia z powodu wysuszenia rany. Ze względu na swoje właściwości miód nie przywiera do rany, dzięki czemu zmiana opatrunku jest bezbolesna.
Wielu badaczy zwróciło uwagę na oczyszczanie się ran pokrytych miodem i szybką demarkację martwych tkanek na skutek działania miodu Manuka. Przyspieszona autoliza martwicy powodowana jest zwiększeniem aktywności proteaz w środowisku rany, która zachodzi pod wpływem niskich stężeń nadtlenku wodoru generowanych przez enzymy zawarte w miodzie. Dodatkowo liczne przeciwutleniacze korzystnie wpływają na pobudzenie procesów granulacji i ziarninowania. W miodzie można znaleźć ponadto sole mineralne zawierające potas, fosfor, magnez, wapń, mangan, cynk, żelazo oraz witaminy B1, B2, B6, B12, kwas foliowy, kwas pantotenowy i biotynę.
Efekt osmotyczny – co to takiego?
Miód Manuka jako reduktor przykrego zapachu ran
W przypadku ran o nieprzyjemnym zapachu, zastosowanie opatrunków z miodem wyraźnie ogranicza tę przykrą cechę. Jest to związane z tym, że bakterie jako źródło energii zamiast aminokwasów i peptydów metabolizowanych do niemile pachnących merkaptanów i amin wykorzystują zawarte w miodzie cukry proste metabolizowane do kwasu mlekowego, który jest bezwonny.
Opatrunki z miodem Manuka
Opatrunki specjalistyczne zawierające medyczny miód Manuka posiadają silne działanie antybakteryjne, poprzez właściwości osmotyczne wspomagają autolityczne oczyszczanie rany z tkanek martwiczych, redukują nieprzyjemny zapach z rany, zapewniają optymalne środowisko nowym tkankom, co w efekcie wpływa na szybsze gojenie się rany.