Miód Manuka – o jego sile przekonali się pasterze z Nowej Zelandii. Podawając swoim krowom mało popularny wówczas miód z krzewów Manuka, zauważyli, że krowy praktycznie nie chorują. Nie trzeba było długo czekać na doświadczenia, które potwierdziły korzystny wpływ miodu na ludzi.
Badania wykazały, że miód Manuka posiada bardzo wysokie stężenie MGO – methylglyoxalu. Działa on antybakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, antyoksydacyjnie, przeciwgrzybicznie oraz antyseptycznie.
Spis treści
Miód Manuka – działanie antybakteryjne
Antybakteryjna aktywność miodu wiąże się głównie z działaniem nadtlenku wodoru, który powstaje pod wpływem zawartego w miodzie enzymu – oksydazy glukozy. Stężenie nadtlenku wodoru w miodzie wynosi około 1mmol/l – jest to wartość tysiąckrotnie niższa w porównaniu ze stężeniem tego antyseptyku w wodzie utlenionej. Jednak nawet tak niskie stężenie ma działanie antyseptyczne, natomiast nie wywiera toksycznego działania na gojące się tkanki. Miody o różnym pochodzeniu różnią się zdolnością do produkowania nadtlenku wodoru. Jest to związane głównie z różną zawartością oksydazy glukozy.
Miód Manuka ma działanie bakteriobójcze nawet wobec tak opornych bakterii, jak metycylinooporne gronkowce (MRSA), pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) i wankomycyno oporne enterokoki. Innym czynnikiem wpływającym na antybakteryjne właściwości miodu Manuka jest jego niskie pH.
Miód obniża odczyn pH rany, powoduje zakwaszenie środowiska rany, a takie warunki nie sprzyjają rozwojowi flory bakteryjnej
Miód Manuka przyspiesza gojenia ran
Ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne, miód spełnia kryteria wymagane od nowoczesnych opatrunków. Jako substancja półpłynna i lepka tworzy barierę między raną i środowiskiem zewnętrznym, chroniąc ranę przed zakażeniem przez drobnoustroje z zewnątrz. Miód Manuka zapewnia wilgotne środowisko w ranie, zapobiega hamowaniu procesów gojenia z powodu wysuszenia rany. Ze względu na swoje właściwości miód nie przywiera do rany, dzięki czemu zmiana opatrunku jest bezbolesna.
Wielu badaczy zwróciło uwagę na oczyszczanie się ran pokrytych miodem i szybką demarkację martwych tkanek na skutek działania miodu Manuka. Przyspieszona autoliza martwicy powodowana jest zwiększeniem aktywności proteaz w środowisku rany, która zachodzi pod wpływem niskich stężeń nadtlenku wodoru generowanych przez enzymy zawarte w miodzie. Dodatkowo liczne przeciwutleniacze korzystnie wpływają na pobudzenie procesów granulacji i ziarninowania. W miodzie można znaleźć ponadto sole mineralne zawierające potas, fosfor, magnez, wapń, mangan, cynk, żelazo oraz witaminy B1, B2, B6, B12, kwas foliowy, kwas pantotenowy i biotynę.
Efekt osmotyczny – co to takiego?
Miód jako substancja o wysokiej osmolarności stymuluję dyfuzję płynów z tkanek zapobiegając maceracji brzegów rany i tworząc wilgotne środowisko potrzebne do prawidłowego gojenia się ran. Jednocześnie następuje efekt naturalnego mikrodrenownia – miód wypłukuje z głębszych warstw tkanek toksyny bakteryjne i zapobiega gromadzeniu się w nich aktywnych substancji, cytokin czy proteinaz.
Miód Manuka jako reduktor przykrego zapachu ran
W przypadku ran o nieprzyjemnym zapachu, zastosowanie opatrunków z miodem wyraźnie ogranicza tę przykrą cechę. Jest to związane z tym, że bakterie jako źródło energii zamiast aminokwasów i peptydów metabolizowanych do niemile pachnących merkaptanów i amin wykorzystują zawarte w miodzie cukry proste metabolizowane do kwasu mlekowego, który jest bezwonny.
Opatrunki z miodem Manuka
Opatrunki specjalistyczne zawierające medyczny miód Manuka posiadają silne działanie antybakteryjne, poprzez właściwości osmotyczne wspomagają autolityczne oczyszczanie rany z tkanek martwiczych, redukują nieprzyjemny zapach z rany, zapewniają optymalne środowisko nowym tkankom, co w efekcie wpływa na szybsze gojenie się rany.
Firma KIKGEL jako jedyna w Polsce, oferuje produkty zawierające miód Manuka, które są WYROBAMI MEDYCZNYMI. Produkowane są one wg. najwyższych norm jakości, nie zawierają pyłków czy innych zanieczyszczeń mogących powodować alergie, posiadają znak CE. Opatrunki z miodem Manuka są stosowane i cenione w profesjonalnych klinikach oraz szpitalach w całej Europie.