Mężczyźni też mają swój PMS!

pms

Czy zdarza się twojemu partnerowi być zmęczonym, znudzonym i nie mieć coraz bardziej ochoty na seks? A nawet jeśli się kochacie, to daleko do ideału czy też intymnych spotkań sprzed roku?

Za wszystko może być odpowiedzialny testosteron. Być może twój mężczyzna ma IMS czyli Syndrom Drażliwego Mężczyzny. To wcale nie śmieszne. Okazuje się, że problemy ze zbyt niskim testosteronem ma 13,8 mln mężczyzn na świecie. Jak objawia się IMS? Najczęstsze to przyrost masy ciała, zmęczenie, zmniejszenie masy mięśniowej, łysienie typu męskiego i oczywiście zmniejszenie libido. Wpływ niskiego testosteronu na organizm mężczyzny to nie tylko problemy z popędem płciowym, ale i większe ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, osteoporozy.

Oto 7 kroków, które mogą zwiększyć poziom testosteronu

1. Bądź szczupły
Tłuszcz na brzuchu to zabójca testosteronu.  Jak wynika z badań nastoletni otyli chłopcy mają aż 50 procent mniej tego hormonu niż ich szczupli rówieśnicy. Powodem może być to, że komórki tłuszczowe zawierają enzym, który przekształca testosteron w estrogeny.  Niestety otyłość i niski poziom testosteronu napędza się wzajemnie, prowadząc do przyrostu wagi. Dobra wiadomość jest taka: ta spirala działa również w odwrotnym kierunku. Wystarczy zgubić brzuszek, a hormonu przybędzie.

2. Śpij przynajmniej 9 godzin dziennie
Jedno z badań wykazało, że wystarczy tydzień spania tylko 5 godzin dziennie a testosteron zmniejsza się o 10-15 procent.  A więc kochani, więcej snu, a będziecie macho!

3. Unikaj toksyn, które źle wpływają na jądra
Na czarnej liście są flatany i parabeny, które są obecne w produktach codziennego użytku. Stosuje się je nie tylko do produkcji farb, lakierów i klejów, ale również do niektórych perfum, dezodorantów. Czytaj więc etykiety.

4. Odpoczywaj i jeszcze raz odpoczywaj
Stres zwiększa produkcję kortyzolu – hormonu stresu, a ten z kolei zmniejsza ilość testosteronu. Poza tym stres zwiększa produkcję dwóch jeszcze innych hormonów (aromatazy i 5-alfa-reduktazy), które rozkładają męski hormon. Co robić? Odpoczywać. Wystarczy nawet 10 minut dziennie medytacji, czy jogi aby obniżyć kortyzol i zwiększyć testosteron.

5. Unikaj statyn i łykaj tran
Statyny nie tylko zmniejszają energię komórki, ale również obniżają poziom testosteronu. To jest bardzo prawdopodobne, ponieważ cholesterol jest budulcem hormonów steroidowych w tym i testosteronu. Jedz więc tran, nie tylko zmniejszy san zapalny w organizmie, ale i będzie wspierał produkcję dobrego cholesterolu.

6. Zaprzyjaźnij się z witaminami
Szczególnie z witaminą A i E oraz cynkiem i selenem. Są nawozem do produkcji plemników. Zamiast łykać suplementy, niech w diecie nie zabraknie owoców morza (skarbnica cynku i selenu), marchwi i kapusty (witamina A) i nasion słonecznika (witamina E).

7. Więcej słońca
Mnóstwo ludzi ma niedobory witaminy D. A to zbawienna witamina dla męskiego układu rozrodczego. Jak wykazały badania, wystarczy codzienna, 15 minutowa ekspozycja na słońce, aby podnieść poziom testosteronu.

Ocen: 1
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany