Medycyna estetyczna dla 15 i 16-latki? To coraz popularniejsze

medycyna estetyczna

Klientki gabinetów medycyny estetycznej młodnieją. I to dosłownie. Coraz częściej po zabiegi dotąd zarezerwowane dla 20- i 30-latek sięgają nastolatki. Już co dwudziesta klientka kliniki medycyny estetycznej to nastolatka. I najczęściej wybierają peelingi.

Medycyna estetyczna: Dylematy nastolatki?

Jeszcze kilka lat temu średnia wieku klientki gabinetu medycyny estetycznej wynosiła 35-40 lat. Ostatnimi czasy zaczyna się jednak obniżać. Kobiety coraz częściej sięgają po zabiegi prewencyjne, zapobiegające starzeniu się skóry. W efekcie tego swoją przygodę z medycyną estetyczną zaczynają niejednokrotnie w wieku 18-20 lat.

Po pomoc do lekarzy medycyny estetycznej i kosmetologów zgłaszają się także nastolatki. Najczęściej są to dziewczyny w wieku od 15 do 17 lat.  Stanowią one już blisko 5 proc. klientek gabinetów. Zjawisko to przybrało na sile zwłaszcza w ostatnich 2 latach. – Dziewczyny śledzą trendy w urodzie, często zarezerwowane dla 30-latek. Kopalnią wiedzy stał się dla nich instagram, blogosfera i kolorowe magazyny, Żyją w kulcie piękna i dokładnie wiedzą, jakich zmian oczekują i jakie zabiegi są im potrzebne. Stąd boom na wizyty w klinkach- mówi, Patrycja Kurpik, manager z Body Care Clinic w Katowicach.

Na szczęście wciąż przeważa rozsądek – podkreśla ekspertka. – Wśród nastolatek popularne są przede wszystkim nieinwazyjne zabiegi usuwające np. znamiona, owłosienie, blizny czy przebarwienia. W 80 proc. przypadków zabiegi mają uzasadnienie medyczne, tzn. nie są to tylko nastoletnie kaprysy. Dziewczyny najczęściej chcą usunąć mankamenty swojej urody bez zbędnej ingerencji w ciało. Zabiegi w gabinecie staja się także kosztowniejszą alternatywą dla domowych eksperymentów z kosmetykami, zwłaszcza, jeśli te wcześniej przyniosły przykre konsekwencje np. w postaci wysypki – mów Patrycja Kurpik.

Medycyna estetyczna: najczęstszy peeling

Po co najczęściej sięgają nastolatki? Ponad 70 proc. zabiegów nastolatek dotyczy okolic twarzy – podaje Body Care Clinic. Jak wynika z danych kliniki ponad połowa wszystkich wykonywanych zabiegów to peelingi skóry, czyli nieinwazyjne oczyszczanie cery przy pomocy specjalnych kwasów, masek  i naturalnych preparatów. Nastolatki wydają na nie jednorazowo od 150 do 500 zł.

WIĘCEJ: Jak wybrać lekarza medycyny estetycznej?

Co czwarty zabieg związany jest z usuwaniem blizn. np. po trądziku, blizn zanikowych i przerostowych, bliznowców. Gama wybieranych zabiegów waha się tutaj od laseroterapii poprzez osocze bogato płytkowe, po mezoterapię igłową. Ta ostatnia chętnie wykorzystywana jest także przez nastolatki do usuwania cieni pod oczami.  Podobnie z cenami. Za zabieg trzeba zapłacić od 300 zł do 1100 zł.

medycyna estetyczna

Popularne jest także usuwanie przebarwień i plam np. posłonecznych przy pomocy laserów i peelingów. Co trzeci zabieg u nastolatki to z kolei depilacja laserowa lub tradycyjna przy pomocy wosku.  Te ostatnie wyciągną z kieszeni rodziców od 20 zł, nawet do 5000 zł. za całą serię zabiegów depilacji laserowej.

– Zabiegi, które wybierają nastolatki i na które godzą się ich rodzice są zabiegami odświeżającymi i regenerującymi skórę, są to także procedury bezinwazyjne albo minimalnie inwazyjne, które jedynie stymulują naturalne procesy regeneracji skóry. Nie ma tutaj mowy o modyfikacji wyglądu twarzy lub ciała – mówi przedstawicielka Body Care Clinic.

Boom na usta? Specjaliści medycyny estetycznej odradzają

Chociaż, jak przyznaje specjalistka, coraz częściej zdarzają się zapytania o bardziej inwazyjne rozwiązania. Najwięcej o wypełnianie ust. Moda nakręciła się kilka miesięcy temu, po tym, jak usta powiększyła sobie Kylie Jenner, czyli 18-letnia obecnie siostra Kim Kardashian.

WIĘCEJ: Ginekologia estetyczna przywróci piękno intymne kobiety

– Tego typu zabiegi odradzamy robić w tak młodym wieku. Twarz wtedy wciąż się zmienia, zmieniają się jej rysy, linia szczęki, proporcje. Kluczową rolę odgrywają także niezwykle aktywne w tym wieku hormony, które kształtują ciało młodej kobiety. Zbytnia ingerencja na tym etapie jest skrajnie nieodpowiedzialna i może przynieść negatywne skutki zarówno dla urody, jak i dla psychiki nastolatki – mówi.

Nie zmienia to jednak faktu, że kliniki medycyny estetycznej będą coraz popularniejsze wśród nastolatek. Te coraz częściej stawiają jednak bariery. – Nastolatka może wykonać u siebie zabieg wyłącznie za zgodą rodziców. Dopuszczalna jest jedynie wąska grupa zabiegów, które mają charakter kosmetyczny i regeneracyjny – mówi ekspertka. – Czy 16 latka może w państwa klinice powiększyć usta? – Zdecydowanie nie – odpowiada Patrycja Kurpik.

Ocen: 0
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany