Masz zdrowe stopy? Rozwiąż test

stopy

Zdrowe stopy do zdrowy organizm. Wczesne objawy problemów ze stopami spowodują, że szybciej sobie z nimi poradzimy. Specjalny test stworzył Cherise Dyal chirurg ortopeda z Bronxu.

Zdrowe stopy – test

Skóra

1. Czy twoje stopy mają pęcherze lub czerwone plamy? Jeśli tak staraj się nosić buty wystarczająco duże i szerokie. Uważaj też na wewnętrzne szwy butów.

Pielęgnacja stóp

pielęgnacja stóp

2. Czy twoje paznokcie obcinasz prosto? Pozwoli to uniknąć wrastających paznokci.

3. Czy wycinasz skórki? Uważaj, bo stanowią ochronę przed bakteriami i infekcjami. Nie pozwól im jednak zarastać.

4. Czy używasz regularnie tarki? Pomoże to zapobiec gromadzeniu się martwych i bolesnych zrogowaceń skóry. Łatwiej będzie nawilżyć naskórek.

WIĘCEJ: Masz zdrowe stopy? Nie? To błąd

Krążenie

5. Czy twoje palce są różowe? Palce, które mają kolor czerwony, fioletowy lub niebieski mogą świadczyć o zakażeniu, uszkodzeniu lub problemach z przepływem krwi. Natychmiast należy skonsultować się z lekarzem.

6. Naciśnij opuszkę swojego palucha, aż skóra stanie się blada, a następnie puść. Jak długo trzeba czekać na kolor, aby powrócił? Jeśli trwa to dłużej niż 5 sekund, możesz mieć problem z krążeniem. Porozmawiaj z lekarzem.

Czucie

czucie w stopach

7. Gumką do ścierania przejedź wzdłuż górnej, dolnej powierzchni stóp jak i po bokach. Czy czucie jest takie samo wszędzie? (Podeszwa może łaskotać.) Słabe czucie może być oznaką cukrzycy lub uszkodzenia nerwów i powinno być skonsultowane z lekarzem.

WIĘCEJ: Masz cukrzycę? Dbaj o swoje stopy!

Elastyczność

8. Czy możesz podnieść palcami stóp małą ścierkę? Jeśli nie, trzeba poprawić elastyczność masując delikatnie nogi i palce codziennie. Ponadto należy ćwiczyć podnoszenie ściereczki również codziennie.

źródło: www.prevention.com

Ocen: 2
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany