Masz niskie libido? To normalne gdy jesteś w ciąży, masz PMS lub jesteś w stresie

niskie libidoNiskie libido niekoniecznie jest czymś niepokojącym. Nie ma czegoś takiego jak normalny poziom pożądania seksualnego. Jak dużo i jak często mamy ochotę na seks, jest indywidualne u każdej kobiety. Ale są momenty w których nasze libido jest mniejsze i jest to stan normalny.

Nasza kultura opowiada niestety inną historię. Artykuły, książki, zabawki erotyczne i suplementy obiecują nie tylko zwiększenie libido, ale również przekształcenie każdego z nas w seks maszynę. Zobacz kiedy możesz mieć obniżone libido.

Niskie libido – dostaniesz okres lub już się zaczął

Kobiecy cykl menstruacyjny ma duży wpływ na libido. Podczas gdy większość kobiet czuje przypływ pożądania seksualnego tuż przed owulacją, istnieje duża szansa, że będzie również czuć się zupełnie niezainteresowana zbliżeniem w dniach poprzedzających okres. Spowodowane jest to zmianami hormonalnymi, oraz typowymi objawami PMS, takimi jak wzdęcia, rozdrażnienie i zmęczenie.

Niskie libido – jesteś w ciąży

kobieta w ciazy

Nudności i zmęczenie nie zachęcają do uniesień miłosnych. Dlatego libido spada w pierwszym trymestrze ciąży. Ale w drugim trymestrze wiele kobiet czuje się lepiej, ich hormony z powrotem pracują normalnie i wraca pożądanie. Trzeba być jednak gotowym na kolejny spadek pożądania w trzecim trymestrze ciąży, kiedy większość kobiet zaczyna odczuwać ruchy rosnącego dziecka.

Niezależnie od trymestru, jeśli jesteś w ciąży, a nie masz nastroju na seks, nie martw się tym wcale

Niskie libido – masz menopauzę

Niektóre kobiety w okresie okołomenopauzalnym są stale pobudzone seksualnie. Stopień pobudzenia nie trwa długo. Jak spadnie poziom estrogenu i testosteronu spada też pragnienie. Dodajmy do tego rzuty gorąca, trudności z zasypianiem i nocne poty i wtedy zrozumiemy dlaczego nie mamy nastroju na seks. Jeśli masz ponad 40 lat i doświadczasz objawów menopauzy, umów się z lekarzem w celu uzyskania porady, jak najlepiej sobie z nimi poradzić.

Niskie libido – właśnie urodziłaś dziecko lub karmisz piersią

Okres po porodzie jest zjawiskiem biologicznym. Kiedy kobieta urodzi dziecko, wytwarza mniej estrogenów. To powoduje że nie jest zainteresowana seksem tylko…  opieką nad dzieckiem. Jeśli karmi piersią, organizm produkuje prolaktynę, hormon, który pomaga w produkcji mleka. Może on dodatkowo tłumić libido. Jeśli dodamy brak snu, wahania wagi i stres sprawowany opieką nad dzieckiem, mamy przepis na niski popęd płciowy. Ważne jest to, aby powiedzieć swojemu partnerowi, jak się czujesz.

Zobacz też:

Czego potrzebuje kobiece pożądanie?

Jak hormony wpływają na libido kobiety

Menopauza to nie koniec seksu

Niskie libido – jesteś bardzo zajęta

W przeciwieństwie do mężczyzn, których libido jest prawie całkowicie napędzane hormonalnie, emocje kobiet odgrywają ogromną rolę w poziomie pożądania. Więc kiedy życie zaczyna być szalone, jak wtedy, gdy masz strasznie dużo pracy, jest to całkowicie normalne, że nie masz ochoty na seks. Kiedy jesteś zestresowana, skupiasz się na czym innym i wtedy w mózgu po prostu nie ma miejsca na pobudzenie. Kiedy jesteś pod presją, twój mózg uwalnia kortyzol, który może faktycznie zablokować działania hormonów płciowych. Ale nie bójcie się, jeśli stres ustąpi, libido prawdopodobnie powróci ze zdwojoną siłą.

Niskie libido – bierzesz pigułkę

Zażywanie doustnej antykoncepcji, powoduje obniżenie poziomu androgenów – hormonów, w tym testosteronu, który steruje naszym libido. Twoje hormony zmieniają się jeśli bierzesz pigułkę, a to oznacza, że chęć na seks może również się zmienić. Porozmawiaj z lekarzem o zmianie pigułki lub próbuj niehormonalnej formy antykoncepcji, aby odzyskać swój popęd seksualny.

Niskie libido – duża zmiana w twoim życiu

Kupno domu, rozpoczęcie nowej pracy, wysłanie dziecka do szkoły (czy do przedszkola), a nawet ślub może powodować, że libido gwałtownie spadnie. Ponieważ wszystkie te doświadczenia życiowe są rzeczywiście bardzo pozytywne, to może to być zaskakujące, że popęd seksualny na tym ucierpi. Nawet dobry stres może mieć wpływ na nasz mózg, hormony i organy.

Rozwiązanie: upewnij się, że masz wystarczająco dużo odpoczynku (około siedmiu godzin zarezerwowane na sen), ćwiczenia (około 45 minut dziennie) i jesz dobrze (przejdź na świeże, organiczne potrawy, a nie na przetworzone). I przestań się martwić.

Im więcej będziesz się martwić o swoje libido, tym bardziej będzie to miało na ciebie negatywny wpływ

Niskie libido – bierzesz leki

Warto przeczytać ulotkę leku, który kupiłaś na receptę, sprawdź przede wszystkim efekty uboczne. Wiele farmaceutyków może powodować zmniejszenie libido, na przykład leki przeciwdepresyjne, a także leki na ciśnienie krwi i tarczycę. Leki przeciwdepresyjne mogą również hamować orgazm. Jeśli niższy popęd płciowy ma wpływ na twój związek, nie wolno przerywać stosowania lekarstw. Skontaktuj się z lekarzem, on może zmienić twój lek na inny.

Ocen: 5
3 komentarze
  1. nic z tych punktów nie pasuje do mnie, a jednak od dłuższego czasu z partnerem życiowym mój sex był udawany.co prawda teraz się zmieniło przy magicznych pigułkach feminam libido ale niepokoi mnie skąd się brała ta niemoc i czy będę zdana na pigułki do końca aktywności sexualnej. jak na razie nie znalazłam nigdzie odpowiedzi.

  2. zabójcą mojego libido okazał się nadmierny stres. Dlatego teraz pomagam sobie kapsułkami herbaya z wyciągiem z korzenia maca. To naturalny afrodyzjaki, więc bezpiecznie i skutecznie przywraca ochotę na seks

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany